Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla swojego dziecka?

Podstawą żywienia noworodka i niemowlęcia jest mleko. Idealnie by było, gdyby każde dziecko jadło tylko i wyłącznie mleko matki, jednak rzadko kiedy taki scenariusz jest możliwy przez cały okres żywienia niemowląt mlekiem.

Mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane jest to mleko krowie o składzie zmienionym tak, by jak najbardziej przypominało mleko ludzkie. Modyfikowane są w nim skład i proporcje różnych substancji odżywczych, np. białka, tłuszczu, składników mineralnych, a ponadto dodawane jest żelazo, mikroelementy, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Czym się kierować przy wyborze?

Pierwszym kryterium jest wiek dziecka. Dzieciom od urodzenia do ukończenia czwartego miesiąca życia podaje się mleka tzw. początkowe, oznaczone "1". Mleka 2 przeznaczone są dla niemowląt od czwartego miesiąca do roku, natomiast mleka 3, 4 i 5 - dla dzieci starszych.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest skład mleka. Każde mleko modyfikowane dostępne na rynku musi mieć określoną ilość składników odżywczych tak, by zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje, i by jak najbardziej zbliżyć mieszankę do mleka matki. Podobne więc jest w nich ilość tłuszczu, białka, węglowodanów, witamin czy składników mineralnych. Często producenci dodają jednak coś dodatkowo - są to np. dobrze wpływające na układ pokarmowy dziecka probiotyki lub oligosacharydy oraz mające pozytywny wpływ na rozwój dziecka nukleotydy czy kwasy tłuszczowe LCPUFA, takie jak DHA i ALA. Składniki te zawiera większość mlek dostępnych na rynku. Najpopularniejsze mleka modyfikowane często wybierane przez rodziców to np. Nan, Bebiko, Hipp Combiotik, Enfamil, Bebilon czy Humana.
 
Warto wziąć też pod uwagę zawartość negatywnie wpływających na dziecko składników, np. syropu glukozowego. Lecytyna sojowa i maltodekstryna mogą mieć również niekorzystny wpływ na organizm, a zawarte są one niestety w mlekach wielu marek.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów mleka modyfikowanego przeznaczonych dla dzieci mających nietypowe potrzeby, np. specjalne mleka dla wcześniaków, tzw. mleka 0, mające więcej potrzebnych dziecku do rozwoju substancji. Możemy również dostać mleka antyrefluksowe (AR) zapobiegające ulewaniu, mleka roślinne dla dzieci z nietolerancją laktozy, mleka hipoalergiczne (HA) czy bezglutenowe, a także mleka kozie, bio, zapobiegające bólom brzucha, kolkom i wzdęciom, wzmacniające odporność, częściowo fermentowane czy z dodatkiem kleiku ryżowego lub ryżowo-gryczanego.

Patrzysz na półki na dziale dziecięcym, czytasz składy... ale nadal masz mętlik w głowie? Tak naprawdę wybrane przez Ciebie mleko niekoniecznie musi pasować Twojemu dziecku. Wybierz jedno z tych mlek, które wzbudziły Twoje zaufanie i odpowiadają Ci cenowo, a jeśli dziecko będzie miało biegunki, zaparcia czy wymioty - pewnie i tak konieczna będzie zmiana.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »