Dom » Ogrody

Jak wykonać ogrodową ścieżkę żwirową?

Ciągi komunikacyjne w ogrodzie wymagają odpowiedniej formy. Możemy o nie zadbać w sposób wystarczający i niedrogi. Przykładem na to są ścieżki żwirowe. Wyglądają naprawdę ładnie i naturalnie, idealnie komponują się z otaczającą zielenią oraz z akcesoriami ogrodowymi.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wady i zalety

 

Zacznijmy od wypunktowania najważniejszych zalet, ale także wad tego typu rozwiązania.

 

  • Najważniejszą korzyścią jest możliwość wykonania takich ścieżek samodzielnie,
  • są one dość tanie,
  • gustownie komponują się z wieloma elementami w ogrodzie (kamień, cegła, drewno),
  • świetnie pasują także do zieleni trawnika i roślinności, wkomponują się, więc idealnie w każdy rodzaj ogrodu

 

Jak każde rozwiązanie, tak i ścieżki żwirowe mają wady.

 

  • Trwałość nie jest zbyt wysoka, ponieważ żwir jest podatny na rozsypywanie. Co pewien czas, powinniśmy wiec uzupełniać materiał, a także go ubijać,
  • powinniśmy także okresowo usuwać chwasty zalegające na ścieżce.
  • miejmy na uwadze również, iż w okresach deszczowych takie ścieżki znacznie namakają, natomiast w okresie suszy powodują pylenie

 

Można jednakowoż wyeliminować te wady stosują odpowiedni żwir, jak i wykonując taki montaż zgodnie z najlepszymi praktykami.

 

Wybieramy odpowiedni materiał

 

Oczywiście, żwir wydaje się najlepszym materiałem do wykonania takiej ścieżki, jednakże możemy również skorzystać z klińca, grysu czy tłucznia. To, jaki wybierzemy rodzaj zależy od naszych upodobań, stanowczo jednakże odradzamy żwir rzeczny, gdyż jego ziarna są zaokrąglone, co skutkuje możliwością upadku na takiej ścieżce. Tylko kruszywa o nieregularnych krawędziach gwarantują stabilność.

 

Tworzenie ścieżki

 

Pamiętajmy, żeby zachować odpowiednią kolejność pracy, może się, bowiem zdarzyć, że to, co już robiliśmy za chwilę trzeba będzie rozebrać, bo o czymś zapomnieliśmy. Ta niepotrzebna czynność kosztować nas będzie sporo nerwów i czasu, stosujmy się, więc do przedstawionej niżej kolejności:

 

1)      Na początek ustalamy przebieg ścieżki. Najłatwiejszym sposobem, żeby to zrobić jest wykorzystanie niezawodnej metody: wbić kołek i przywiązać do niego sznurek, który zahaczamy o kolejny kołek, i tak do końca planowanej przez nas ścieżki.

2)      W następnej kolejności powinniśmy zrobić wykop pod warstwy żwiru i krawężniki.

3)  W kolejnym punkcie bierzemy się za wykonanie podsypki i odpowiednie formowane krawężników.

4)      Na końcu układamy i ubijamy kolejne warstwy żwiru.

 

Jeśli zastosujemy się do tych rad, wybierzemy odpowiedni materiał i wykonamy położenie ścieżki w zaproponowanej kolejności, możemy być spokojni o końcowy efekt. Więcej na temat wyposażenia ogrodu - tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ggraper

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »