Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak wykryć skoliozę?

Jak wykryć skoliozę?
Zobacz więcej zdjęć »
Skolioza jest bardzo łatwa do stwierdzenia w kompletnym badaniu ortopedycznym. Niestety, jest to procedura zbyt kosztowna, aby poddać jej wszystkie dzieci.

 Dlatego nawet w bogatszych krajach  stosuje się badania przesiewowe mające wyłonić tę grupę dzieci, którą ortopeda musi bezwzględnie zbadać. Najpopularniejszym i najtańszym badaniem przesiewowym jest "komputerowa analiza wad postawy".

Jednak wadą tej metody jest duży odsetek pomyłek. W praktyce najlepszym badaniem przesiewowym jest oko rodzica. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zaburzeń symetrii, należy wyjaśnić je u doświadczonego ortopedy, który po stwierdzeniu schorzenia zleci wykonanie badania rentgenowskeigo i wymierzy kąt skrzywienia.

W praktyce klinicznej skoliozę rozpoznaje się na podstawie zdjęcia RTG wykonanego w projekcji przód-tył w pozycji stojącej stwierdzając obecność krzywizny o wartości liczbowej powyżej 10° wg Cobb.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Skoliotyczna wada postawy - mity i fakty
http://skolioza.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »