Firma » System prawny
Jak wymeldować lokatora z mieszkania
Zobacz więcej zdjęć » |
W jakich okolicznościach możemy więc wymeldować lokatora?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Obowiązek meldunkowy
Do tej pory obowiązek meldunkowy dotyczył każdego, kto przyjechał do kraju na pobyt dłuższy niż 6 miesięcy. Obecnie trwają prace nad zmianą ustawy meldunkowej i od 1 stycznia 2018 roku obowiązek ten zostanie całkowicie zniesiony i tym samym zniknie określenie „miejsca zameldowania", które zastąpione będzie określeniem „miejsce zamieszkania" wskazujące na konkretną miejscowość pobytu.
Więcej na ten temat: Wymeldowanie lokatora
Wymeldowanie lokatora, który opuścił lokal
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych nakazuje wymeldowanie osoby, która dobrowolnie opuściła dany lokal na okres dłuższy niż 3 miesiące i jednocześnie sama nie dokonała obowiązku wymeldowania.
Kwestie te bywają dość problematyczne, bowiem często spornym jest, czy dana osoba lokal faktycznie opuściła w sposób dobrowolny i bez zamiaru powrotu. Warto wiedzieć, iż to do wnioskodawcy należy udowodnienie tego faktu. W sytuacjach niejasnych lub budzących wątpliwości organy sprawdzą, czy doszło do dobrowolnego opuszczenia lokalu na okres dłuższy niż 3 miesiące dokonując np. wizji lokalnej.
Należy także pamiętać, iż nie ma możliwości wymeldowania lokatora, który w lokalu przebywa. Meldunek ma jednak służyć jedynie celom ewidencyjnym, zatem jeśli chcemy np. pozbyć się z lokalu osoby, która w nim nie powinna przebywać, wówczas rozwiązaniem jest wniesienie pozwu do sądu o eksmisję. Rzeczywistość pokazuje, iż jest to dość trudny proces, zatem pomoc adwokacka będzie jak najbardziej wskazana.
Adwokat Wrocław - kompleksowa obsługa prawna dla klientów indywidualnych oraz firm z Wrocławia i okolic.
Nadesłał:
easylife
|
Komentarze (0)