Dom » Budownictwo

Jak zabezpieczyć rynny przed zimą?

Jak zabezpieczyć rynny przed zimą?
Zobacz więcej zdjęć »
Przed zbliżającym się, jesienno-zimowym okresem, warto sprawdzić stan orynnowania. Ich odpowiednie funkcjonowanie jest gwarantem bezpieczeństwa naszego domu, pozwoli też uniknąć zbędnych nakładów finansowych związanych np. z naprawą uszkodzonej elewacji.

Przed sezonem

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Po lecie w naszych rynnach mogą zalegać zanieczyszczenia, takie jak igliwie, szyszki czy błoto blokujące ujście wody. Konserwacje rynien warto poprzedzić wyczyszczeniem ich przy pomocy miękkiej szczotki. Pamiętajmy aby nie używać szczotki drucianej. Może ona powodować uszkodzenie lub porysowanie rynien, a tego na pewno nie chcemy! Kolejnym krokiem jest ich oczyszczenie wodą przy pomocy węża ogrodowego lub, bardziej skutecznej, myjki ciśnieniowej.

„Po dokładnym oczyszczeniu rynien należy sprawdzić ich szczelność, w tym miejscu dokonujemy oględzin ich powierzchni oraz rur spustowych, jak i mocowań uszczelek, które w czasie lata mogły zostać zniszczone. Gdy zauważymy ewentualnie ubytki warto zaimpregnować je specjalnie do tego przeznaczoną zaprawą, która pomoże uniknąć występowania rdzy. Nieszczelności zlikwidujemy stosując dostępne na rynku uszczelniacze – kauczukowe, bitumiczne lub silikonowe” – podpowiada Pani Gardyła.

W trakcie sezonu

Jesień to czas gdy zmagamy się z ogromną ilością liści. Rozwiązaniem, które warte jest zastosowania są ochronne siatki. Wyeliminują one gromadzenie się liści w rynnach oraz zatykanie rur spustowych. Często efektem zaniedbania tej czynności jest przelewanie się wody deszczowej przez rynny lub zalepianie zmarzlin i śniegu w rynnach.

Nadchodząca zima

Śnieg jest dużym zagrożeniem dla rynien. Jego intensywne opady i ich późniejsze osuwanie się po dachu mogą doprowadzić do oberwania rynny. Sposobem na zabezpieczenie będą płotki i belki przeciwśniegowe zainstalowane na dachu. Jeśli jednak mamy do czynienia z roztapiającym się śniegiem, należy uważać żeby woda nie zamarzła w orynnowaniu. Funkcjonalną i sprawdzoną metodą jest montowanie elektrycznych kabli grzewczych. Wówczas będziemy spokojni o nasze rynny nawet podczas dużych mrozów.

„Wyżej wymieniony szereg prac konserwatorskich, wykonywanych cyklicznie, dwa razy do roku pozwoli na bezproblemowe funkcjonowanie systemu rynnowego przez długie lata.” – podsumowuje Magdalena Gardyła, specjalistka z Galeco.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Red.naczelny

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »