Dom » Wnętrza
Jak zamontować karnisz na skosach?
Zobacz więcej zdjęć » |
Zdarza się jednak, że do poszczególnych miejsc w domu potrzebujemy specyficznego rodzaju karnisza lub konieczny jest inny sposób jego montażu. Przykładem mogą być wnętrza ze skosami, które mimo to chcemy „wyposażyć” w funkcjonalne i gustowne firanki lub zasłony. Jak zamontować karnisz na skosach?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Karnisz na skosach – od czego zacząć?
Aby móc cieszyć się estetycznym montażem karnisza na skosie, niezbędne jest nie tylko odpowiednie przymocowanie karnisza, lecz także właściwe zaplanowanie miejsca montażu. Należy więc przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakiego efektu chcemy, czy stawiamy głównie na estetyczny wygląd, czy także na aspekt praktyczny karnisza. Ponadto warto dokonać dokładnych pomiarów okna, wnęki okiennej oraz samego skosu.
Istotną kwestią jest również wybranie właściwego karnisza dopasowanego do stylu wnętrza i jego metrażu oraz do wielkości okna, na którym ma się znaleźć. Warto mieć na uwadze fakt, że różne modele karniszy to nie tylko inna estetyka, lecz także inny sposób ich montażu oraz użytkowania.
Decydując się na karnisz montowany na skosie, mamy do wyboru jeden z dwóch podstawowych wariantów tego elementu. Może to być:
-
karnisz klasyczny,
-
nowoczesna szyna sufitowa.
Każdy z tych modeli ma swoje szczególne walory oraz cechy, które sprawiają, że dobrze sprawdzają się w tym, a nie innym wnętrzu. Karnisze klasyczne, które są dostępne w takich kolorach jak stalowy, czarny, miedziany, srebrny i złoty, będą odpowiednim wyborem do wnętrz klasycznych oraz pomieszczeń w stylu rustykalnym, glamour czy vintage. Z kolei dyskretna, nowoczesna szyna sufitowa to wybór odpowiedni do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.
Wybór karnisza powinniśmy więc uzależnić przede wszystkim od własnego gustu i upodobań oraz stylu i kolorystyki wnętrza, w którym planujemy jego montaż. Warto mieć także na uwadze fakt, że sposoby montażu obu rodzajów karniszy znacznie się od siebie różnią.
Montaż karnisza na skosie – przygotuj miejsce i narzędzia
Dokładny sposób montażu karnisza na skosie w dużej mierze jest determinowany przez to, jaki rodzaj wybierzemy. Jednak niezależnie od tego, na który karnisz ostatecznie się zdecydujemy, warto przed rozpoczęciem montażu odpowiednio przygotować sobie miejsce do pracy oraz potrzebne narzędzia i akcesoria.
W pomieszczeniu, w którym będziemy pracować, powinniśmy zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca, przestrzeń umożliwiającą nam swobodne i przede wszystkim bezpieczne poruszanie się. Warto na czas montażu wyłączyć dane pomieszczenie z użytku.
Przygotujmy również niezbędne narzędzia, układając je w bezpiecznym miejscu w zasięgu ręki. Aby poprawić ergonomię swojej pracy, możemy dodatkowo ułożyć narzędzia i akcesoria w kolejności, w której będziemy ich używać. Podczas montażu przydadzą się nam:
-
miarka,
-
kątownik bądź poziomica,
-
ołówek,
-
wiertarka z zestawem wierteł,
-
drabina o odpowiedniej wysokości,
-
śrubokręt lub wkrętarka,
-
kołki rozporowe i komplet wkrętów.
Warto także przygotować sobie odkurzacz lub zmiotkę, aby bezpośrednio po skończonej pracy pozbyć się pyłu po wierceniu.
Karnisze na skosie – montaż właściwy
Kiedy mamy już wybrany odpowiedni dopasowany do naszych potrzeb i naszego wnętrza karnisz oraz dobrze przygotowaliśmy się do pracy, możemy już przystąpić do właściwego montażu. Pamiętajmy, aby wszystkie czynności wykonywać tak, by zapewnić sobie nie tylko satysfakcjonujący efekt pracy, ale i odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Karnisz klasyczny
Pierwszym krokiem musi tu być dokładne wymierzenie i zaznaczenie odpowiednich punktów montażu. Jeśli nasze okna są umieszczone we wnękach, należy do ich szerokości dodać od
30 do 50 centymetrów, a więc od 15 do 25 centymetrów z każdej ze stron. Należy także pamiętać o tym, aby karnisz umieścić kilka centymetrów nad oknem i w odległości 5 do 7 centymetrów od ściany. W przypadku karnisza klasycznego jest konieczne zamocowanie w równych odległościach odpowiedniej liczby wsporników. Im dłuższe okno, a co za tym idzie również karnisz, tym większa liczba elementów podtrzymujących drążek jest potrzebna. To właśnie od wywiercenia otworów na wsporniki należy rozpocząć montaż karnisza. Po dokładnym wymierzeniu należy wykonać nawiercenia i umieścić w nich wsporniki. Następnie na wspornikach mocuje się karnisz.
Montaż klasycznych karniszy na skosie nierzadko wiąże się z koniecznością połączenia ze sobą kilku elementów, tak aby gotowa konstrukcja nie tylko dokładnie okalała całe okno, ale była również starannie dopasowana do kształtu i kąta nachylenia skosów w danym pomieszczeniu. W tym celu należy wyposażyć się w odpowiednio dopasowane łączniki, które pozwolą na stworzenie spójnej całości.
Karnisz szynowy
Nowoczesna szyna sufitowa to wybór, który sprawdzi się doskonale zarówno we wnętrzach z klasycznym sufitem, jak i na poddaszu lub strychu, gdzie mamy do czynienia z bardziej wymagającymi skosami. Mocowanie szyn należy rozpocząć od starannego wymierzenia wszystkich szerokości i odległości. Następnie wiertarką wykonujemy otwory, w których należy umieścić przygotowane, dopasowane kołki. Ich zadaniem będzie pewne utrzymanie szyny wraz z zasłoną lub firanką. Istotne tutaj jest zachowanie równych odległości między otworami oraz pilnowanie przebiegu skosu. Tylko w ten sposób osiągniemy nie tylko praktyczny, ale i estetyczny efekt.
Montaż karnisza na skosie to czynność nieco bardziej wymagająca niż mocowanie takich samych elementów na klasycznym suficie lub ścianie. Jednak przy dokładnym zaplanowaniu pracy i zachowaniu właściwej staranności, możemy z powodzeniem wykonać to zadanie samodzielnie, ciesząc się satysfakcjonującym efektem.
Grafika: freepik.com
Nadesłał:
redakcja
|
Komentarze (0)