Technologie » Internet

Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci na portalach społecznościowych

Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci na portalach społecznościowych
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab Polska informuje o opublikowaniu w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl artykułu poświęconego zagrożeniom związanym z portalami społecznościowymi. Tekst zawiera także porady ułatwiające dzieciom i młodzieży bezpieczne korzystanie z serwisów takich jak Facebook.

Zarówno dla dzieci, jak i młodzieży korzystanie z portali społecznościowych stanowi stały element codzienności.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rodzice, których niepokoi ten fakt, z pewnością nie powinni chwytać się takich drastycznych rozwiązań, jak zakazanie dzieciom używania Internetu czy odłączenie telefonu. Zamiast tego dzieci i rodzice powinni zorientować się, co znajduje się na takich portalach jak Facebook.

Według niemieckich i amerykańskich statystyk, użytkownicy komputerów z grupy wiekowej 12-19 lat intensywnie korzystają z Internetu, głównie w celach komunikacyjnych. Grupa ta poświęca około 50% czasu spędzanego online na korzystanie z portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i programów pocztowych.

„Mimo że darmowe źródło kontaktów i rozrywki, jakim są portale społecznościowe, kryje w sobie wiele zagrożeń, nie ma powodu do przesadnych obaw”, mówi Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego w Kaspersky Lab Polska. „Świadomość ryzyka pozwala łatwo zabezpieczyć się przed nim i korzystać z Facebooka i jemu podobnych bez strachu czy poczucia zagrożenia.”

Jednym z głównych zagrożeń czyhających na użytkowników portali społecznościowych jest kradzież tożsamości. Złodzieje tożsamości zwykle tworzoną profil przy użyciu prawdziwego nazwiska ofiary, a następnie infiltrują ich prawdziwych przyjaciół. Utrzymują z nimi kontakty, a następnie grożą opublikowaniem żenujących zdjęć lub kompromitujących komentarzy. W zamian za oszczędzenie wirtualnej reputacji swoich ofiar szantażyści mogą nawet żądać okupu. 

Z kolei niewystarczająca ochrona danych osobowych to zagrożenie, na które najczęściej narażamy się na własne życzenie. Wynika to z faktu, że standardowe ustawienia ochrony danych użytkownika zazwyczaj są w portalach społecznościowych mało rygorystyczne, a jeżeli nie dostosujemy ich do własnych potrzeb, pozwolimy, aby nasze informacje osobiste przesypywały się przez Sieć jak piasek przez palce. Pamiętajmy, że zbyt śmiałe zdjęcia, które udostępniamy wszystkim użytkownikom portalu społecznościowego, mogą być źródłem problemów, na przykład podczas rozmowy o pracę.

Do dalszych zagrożeń, na jakie młodzi Internauci mogą być narażeni podczas korzystania z portali społecznościowych należy phishing i szkodliwe oprogramowanie.

Więcej informacji oraz porady pozwalające na bezpieczne utrzymywanie kontaktów w Internecie można znaleźć w pełnej wersji artykułu „Poradnik bezpieczeństwa dla dzieci i rodziców - portale społecznościowe”, opublikowanej w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=647.  

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »