Firma » Finanse

Jak zmienić złe nawyki finansowe?

Oszczędzanie to umiejętność, której możemy, a nawet powinniśmy się uczyć. Tymczasem wiele osób utrwala złe nawyki finansowe, przez co nie ma kontroli nad swoim budżetem. Jakie zachowania powodują, że każdy miesiąc kończymy z ujemnym saldem? Co zrobić, aby zacząć oszczędzać skutecznie i bez wyrzeczeń

Sprawdź, co robisz źle


Eksperci finansowi przyznają, że sposób, w jaki gospodarujemy pieniędzmi, zależy w dużym stopniu od tego, jakie nawyki wynieśliśmy z domu. Jeśli nasi rodzice byli oszczędni i liczyli każdą złotówkę, najprawdopodobniej my również nie będziemy ulegać chwilowym emocjom i pokusom. Inaczej wygląda sytuacja rodzin, w których zakupy robi się bez wcześniej ustalonego planu i nie myśli o finansowej przyszłości. Osoby, których rodzice byli rozrzutni, rzadziej kontrolują swoje wydatki i wykazują lekkomyślny stosunek do pieniędzy. Zmianę złych nawyków finansowych rozpocznij od ustalenia, które z twoich zachowań uważasz za najbardziej dokuczliwe. Przykładowo, kupujesz znacznie artykułów spożywczych, niż jesteś w stanie zjeść. W konsekwencji wyrzucasz jedzenie i tracisz pieniądze. Częstym błędem jest również robienie zakupów bez listy oraz wchodzenie do sklepu z pustym żołądkiem.   

Na naukę nigdy nie jest za późno

Jeśli masz wrażenie, że pieniądze, które zarabiasz, znikają w niewyjaśniony sposób, z pewnością źle nimi gospodarujesz. Edukacja finansowa pozwoli ci ustalić, jakie błędy popełniasz oraz w jaki sposób możesz je zmienić. Zacznij od czytania internetowych blogów i serwisów poradnikowych. Informacje tam podane zostały napisane prostym językiem, dlatego bez trudu je zrozumiesz. Znajdź swój własny pomysł na oszczędzanie - wrzucaj  wszystkie pięciozłotówki do słoika, odkładaj końcówki z transakcji na koncie typu saver, załóż rachunek oszczędnościowy lub lokatę w banku. Mając większą wiedzą na temat dostępnych na rynku produktów finansowych, będzie ci łatwiej znaleźć rozwiązanie najlepiej pasujące do twoich potrzeb.

Odpowiedzialne pożyczanie

Prawidłowe nawyki finansowe pozwolą ci również na rozsądne korzystanie z oferty pożyczkowej. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie potrzebował dodatkowej gotówki. Pożyczki internetowe pozwalają nam rozwiązać finansowe trudności szybko i bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, aby każde zobowiązanie spłacać w wyznaczonym terminie. Dzięki temu unikniesz konieczności płacenia odsetek za zwłokę. Długi staraj się regulować od razu po otrzymaniu pensji, a jeśli wiesz, że czeka cię spłata pożyczki, zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków.  
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »