Firma » Praca

Jak zostać po stażu?

Staże i praktyki – obecnie niemal konieczność dla młodego człowieka będącego u progu rozwoju zawodowego. Coraz więcej firm proponuje studentom i absolwentom możliwość zdobycia cennego doświadczenia, podczas gdy szkolnictwo wyższe wciąż w małym stopniu uwzględnia zajęcia praktyczne, przedkładając ponad nie znajomość teorii.

Staże bywają płatne i darmowe, jednak nie są już dla firm jedynie okazją pozyskania taniej siły roboczej do najbardziej żmudnych prac biurowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Osoba pojawiająca się na stażu dostaje zazwyczaj odpowiedzialne zadania dające możliwość wykazania swoich kompetencji i predyspozycji w różnych obszarach. Szansa na pozostanie w firmie, ale już jako pełnoprawny pracownik jest bardzo duża, niekiedy firmy wręcz oficjalnie ogłaszają specjalne programy staży z góry zakładając jaka ilość osób ma po nich otrzymać pracę.

Co należy wziąć pod uwagę zastanawiając się, czy staż przyniesie nam pracę?:

  • branża w jakiej działa firma – najlepsze perspektywy daje obecnie IT, telekomunikacja, media oraz wszelkie branże „inżynierskie”
  • wielkość firmy – im większa firma, tym więcej możliwych zwalnianych lub nowotworzonych stanowisk
  • dynamika rozwoju firmy – siłą rzeczy jej funkcją jest wzrost zatrudnienia
  • otwarta kultura organizacyjna i nowoczesność zarządzania firmą

Jeśli kilka z powyższych czynników się nałoży – szanse zdecydowanie rosną. W Grupie Adweb na przykład, blisko 30% zatrudnionych obecnie osób to byli stażyści firmy. Z osobami, które nie mogły pozostać w stałym zespole nierzadko nawiązywana jest współpraca zdalna o charakterze zlecenia lub czasowa współpraca przy konkretnym projekcie e-commerce. Staż, czy praktyka są świetną okazją do wzajemnego poznania się, potencjalny pracodawca wie bardzo dużo o swoim wewnętrznym kandydacie na dane stanowisko, dlatego stażysta często pomimo braku wieloletniego doświadczenia ma przewagę nad kandydatami z zewnątrz.

Wiele jednak zależy od samego stażysty. Jeżeli poważnie myślisz o pracy, potraktuj staż tak, jakby była to już praca:

  • uparcie szukaj stażu/praktyki, która jest rzeczywiście związana z Twoimi kwalifikacjami i zainteresowaniami
  • postaraj się wygospodarować na staż jak najwięcej czasu oraz aby trwał on minimum 1 miesiąc
  • gdy już rozpoczniesz staż, staraj się bardzo dobrze poznać firmę jako całość, aktywnie uczestniczyć we wszystkim, co dzieje się wokół, pytać o wszelkie interesujące Cię zagadnienia
  • pomimo braku wszystkich przywilejów, weź na siebie obowiązki, takie jak punktualność, uprzedzenie o nieobecności, przestrzeganie innych zasad obowiązujących pracowników w danej firmie
  • nawiązuj kontakty z pracownikami swojego działu, bądź bezpośredni i nie występuj z pozycji mało istotnego stażysty, którego i tak zaraz nie będzie…
  • staraj się pracować na wysokich obrotach, być pomocnym i zrobić postępy w jakimś obszarze – jeśli będzie okazja wyeksponuj swoje dokonania
  • bądź optymistą – tym jest zawsze lżej i pozytywnie oddziałują na swoje otoczenie. Wtedy, nawet jeśli nie otrzymasz upragnionej pracy, na pewno i tak świetnie sobie poradzisz mając za sobą wartościowy staż.


Powodzenia!

Anna Białoń, Specjalista ds. ZZL w Grupie Adweb www.adweb.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dawi62

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »