Firma » Biznes

Jaki przedsiębiorca jest zbyt mały, żeby dostać pieniądze na inwestycje

Banki są ostrożne w przyznawaniu kredytów firmom MSP, bo wysoko szacują realne ryzyko finansowania małych i średnich podmiotów. Liczba mikrofirm jest jednak tak duża, że ich wsparciem i udzielaniem finansowania zajmują się inni uczestnicy obrotu gospodarczego.

Zbyt mali dla banku

Przyjmuje się, że 6 na 10 firm z sektora MSP finansuje swój rozwój ze środków własnych (zysków i oszczędności, czasem rodzinnych). Pozostałe są zdane na ofertę banków, a ta jest dość ograniczona i trudno osiągalna dla podmiotów tej skali. To bardzo utrudnia im inwestycje i rozwój. Luka w finansowaniu małych i dużych jest wyraźna, ponieważ banki wysoko szacują realne ryzyko udzielenia kredytów małym i średnim firmom. Przedsiębiorca musi spełnić trudne wymagania banku, przede wszystkim niemal nieosiągalną dla młodych podmiotów zdolność kredytową. Większość początkujących przedsiębiorców nie dysponuje też żadnymi zabezpieczeniami i nie ma długiej historii w banku.

Wprawdzie większość́ instytucji finansowych w teorii oferuje produkty dedykowane bezpośrednio przedsiębiorcom z sektora MSP, a czasem nawet „kredyty na start”, jednak w praktyce nawet te bardzo trudno dostać. To dla small biznesu duży problem, więcej niż 1/3 przedsiębiorców za główną barieraę dla rozwoju ich firmy uważa właśnie utrudniony dostęp do zewnętrznego finansowania.

 

Inne metody finansowania coraz bardziej konkurencyjne

Przedsiębiorcy, którzy „odbili się” od drzwi banku trafiają do firm pożyczkowych, leasingodawców i faktorów, ewentualnie szukają wsparcia w dofinansowaniu ze środków pochodzących z programów Unii Europejskiej. 

 

W przypadku finansowania za pomocą faktoringu wypłacane są środki, które przedsiębiorca już zarobił i wystawił na nie niekwestionowaną przez odbiorcę fakturę, jednak zmuszony jest długo czekać na przelew. Są to jednak jego już zarobione pieniądze, faktoring zmniejsza czas oczekiwania na nie, nawet do kilkudziesięciu godzin. To powoduje, że przedsiębiorcy zwracają się coraz częściej w kierunku faktoringu. Jeszcze kilka lat temu także dla tego modelu finansowania mikrofirmy były za małe. To się jednak zmienia.

 

- Rynek finansowy w Polsce jest już na tyle dobrze rozwinięty, że nie ma w zasadzie firm zbyt małych, żeby otrzymać finansowanie. Mikrofirmy to około 96 procent wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, wytwarzają jedną trzecią krajowego PKB. Jest ich zbyt dużo i są zbyt ważne, aby pominąć je w obrocie finansowym. Oczywiście tzw. small biznes może zostać odprawiony w banku, ale są podmioty gospodarcze wyspecjalizowane w obsłudze takich firm. My za pomocą faktoringu finansujemy nawet faktury na 100 zł. Oczywiście, żeby sprawdzić tak małą firmę i uwiarygodnić jej możliwość spłaty stosujemy zaawansowane metody scoringowe. Generalną zasadą jest elastyczność w ocenie, ale procedury są prostsze i krótsze niż przy kredycie, w dodatku coraz częściej zdigitalizowane i zautomatyzowane – mówi Tomasz Domagalski Dyrektor Zarządzający Finea S.A. - fintechu finansującego mikroprzedsiębiorstwa.

 

W takim modelu o przyznaniu finansowania decyduje to, z kim przedsiębiorca handluje, jakie wiążą go umowy handlowe, jakie ma perspektywy rozwoju. W mniejszym stopniu na przyznanie finansowania ma wpływ historia, nawet już 6 miesięczny okres prowadzenia firmy pozwala ubiegać się o finansowanie w formie mikro faktoringu. Większość początkujących przedsiębiorców nie dysponuje żadnymi zabezpieczeniami i nie ma długiej historii w instytucjach finansowych.

 

- Faktoring dodatkowo współgra z trybem działania przedsiębiorstwa – zmiennością przychodów, chociażby związaną z sezonowością - terminów spłat rat kredytów w ten sposób dostosować się nie da. W faktoringu, szczególnie pozabankowym, to klient decyduje, które faktury wysyła do finansowania - mówi Tomasz Domagalski z Finea S.A.

 

Małe i średnie firmy odpowiadają za trzy czwarte miejsc pracy i ponad dwie trzecie PKB. Przedsiębiorca skupiony na zasadniczej części swojego biznesu nie zawsze ma czas i energię, żeby przeanalizować możliwości finansowania. Najważniejsza jest właściwa ocena instrumentu finansowego pod względem zyskowności planowanych inwestycji lub możliwości spłaty w późniejszym terminie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (18)

 • avatar
  ~Tama 2019-04-28 18:04:38

  dzięki za Wasze opinie, chyba warto się zainteresować

 • avatar
  ~Karolina 2019-04-26 18:12:23

  @Tama, niestety. Też zdecydowałam się na idea, ale mają spory wybór, moim zdaniem najlepsza oferta, sprawdź, zawsze możesz skonsultować się z doradcą

 • avatar
  ~Tama 2019-04-26 09:40:20

  możecie polecic jeszcze jakąś firmę?

 • avatar
  ~Iga 2019-04-18 19:06:34

  Dzięki, chyba będę musiała tak zrobić

 • avatar
  ~Dania 2019-04-17 19:00:52

  @Iga od siebie wiem, że właśnie idea jest godna polecenia jako usługodawca faktoringowy więc możesz z nimi pogadać ;)

 • avatar
  ~Iga 2019-04-16 18:39:09

  No tak, tylko pytanie jak doradcy.. wolałabym mieć kogoś zaufanego chyba kto mi doradzi

 • avatar
  ~Dania 2019-04-16 17:41:34

  @Iga w sumie wszystko zależy od potrzeb...u niego akurat pełny najlepiej się sprawdza, ale w sumie warto skonsultować swoją sytuację z doradcą

 • avatar
  ~Iga 2019-04-15 21:31:12

  I jest zadowolony? Pełnego w sumie nie rozważałam za bardzo...

 • avatar
  ~Dania 2019-04-14 17:02:03

  Nie, on się zdecydował na pełny, ale o kupieckim też słyszałam, wydaje się być naprawdę atrakcyjną opcją

 • avatar
  ~Iga 2019-04-13 12:05:05

  @Dania jaki rodzaj faktoringu wybrał? Może kupiecki? Ja się nad nim zastanawiam

 • avatar
  ~Ewa 2019-04-12 17:37:35

  I jakieś opinie?

 • avatar
  ~Dania 2019-04-10 18:56:52

  @Ewa mój właśnie z idea money. Generalnie faktoring pomógł mu z płynnością w firmie

 • avatar
  ~Klara 2019-04-09 18:47:46

  macie do polecenia jakąś sprawdzoną firmę? tylko o ideamoney słyszałam więcej

 • avatar
  ~Ewa 2019-04-09 13:03:54

  Na co się zdecydował?

 • avatar
  ~Robi 2019-04-08 19:50:17

  Faktoring lepszy bez dwóch zdań, jeszcze jak dobierze się odpowiednią usługę to można znacznie poprawić płynność finansową

 • avatar
  ~Dania 2019-04-08 18:24:30

  @Ewa przyjaciel korzysta, bardzo chwali ;)

 • avatar
  ~Ewa 2019-04-07 16:24:22

  @Dania, korzystasz może?

 • avatar
  ~Dania 2019-04-06 11:44:45

  jak dla mnie faktoring jest lepszą opcją jeśli chodzi o pozyskanie środków. Po pierwsze dlatego, że bazujemy na własnych środkach a po drugie dlatego, że łatwiej jest uzyskać faktoring


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »