Dom » Wnętrza

Jaki rodzaj schodów do mieszkania dwupoziomowego?

Na polskim rynku mieszkaniowym coraz częściej pojawiają się oferty sprzedaży mieszkań dwupoziomowych, czyli mieszkań zajmujących dwie kondygnacje budynku.

 Tego typu mieszkania, a w zasadzie już apartamenty – zwykle mają znacznie większą ogólną powierzchnię od przeciętnych mieszkań jednopoziomowych, wymagają budowy wewnętrznych schodów. Tylko dzięki nim można swobodnie poruszać się pomiędzy poziomami mieszkania – zazwyczaj na górny poziom nie ma bezpośredniego dostępu z klatki schodowej zlokalizowanej w budynku. Każdy, kto zdecyduje się na zakup tego typu apartamentu, musi zatem liczyć się z koniecznością zakupu i montażu schodów wewnętrznych – mogą być to tradycyjne schody drewniane, ultra nowoczesne schody stalowe z elementami szklanymi lub inne schody zgodne z oczekiwaniami i wymaganiami zamawiającego.

Na jaki konkretny rodzaj schodów się zdecydować, zależy zwykle od inwencji właściciela mieszkania i jego zasobów finansowych. Zawsze jednak istnieją pewne obiektywne ograniczenia, które wpływają na wybór określonej konstrukcji, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na schody drewniane, czy też na wspomniane wcześniej schody metalowe. Taką obiektywną przesłanką jest wielkość klatki schodowej lub wolnej przestrzeni mieszkania, jaką jesteśmy skłonni poświęcić na budowę schodów. Jeśli klatka schodowa jest stosunkowo wąska, nie mamy wielkiej alternatywy, jesteśmy zmuszeni zbudować schody zabiegowe, czyli schody skręcające się wokół własnej osi (oś schodów to środkowa część klatki schodowej), o zmiennej szerokości stopni lub zamówić schody spiralne. Być może nie są to najwygodniejsze schody, jeśli chodzi o komfort poruszania się po nich, jednak taka konstrukcja pozwala zamontować schody nawet w ściśle ograniczonej przestrzeni. Jeśli klatka schodowa jest większa, wtedy warto zastanowić się nad budową schodów wachlarzowych lub schodów dwubiegowych, gdzie w miejscu zmiany kierunku biegu schodów, wstawiana jest pozioma platforma – takie schody są zdecydowanie bardziej wygodne, ponieważ wszystkie ich stopnie mają stałą szerokość.


Ze względu na dużą łatwość formowania takiego materiału jak drewno, najpopularniejszym rodzajem schodów spotykanych w mieszkaniach dwupoziomowych, są właśnie schody drewniane. Nie musimy od razu kupować gotowych schodów, czasem wystarczy wynająć cieślę/stolarza, który specjalizuje się w budowie tego typu konstrukcji. W przypadku schodów wykonanych z metalu czy szkła, takiej swobody już mieć nie będziemy – kupuje się gotową konstrukcję, którą jedynie montuje się w przeznaczonym do tego celu miejscu.

 

Propozycje drewnianych schodów znajdziesz na http://coraschody.net.pl/pl/schody-drewniane Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »