Dom » Budownictwo

Jakie wady mają domy szkieletowe?

Budownictwo z drewna zdobywa coraz większą popularność. Od wielu lat domy z bali budowane są na terenach podgórskich, a obecnie także na nizinach. Specyficznym budownictwem z drewna są domy szkieletowe, co powinniśmy o nich wiedzieć, jakie mają wady?

W niniejszym artykule skupimy się na domach budowanych w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Bez wątpienia budownictwo tego typu posiada szereg zalet i od kilku lat podbija polski rynek domów jednorodzinnych. Warto wspomnieć, że domy tego typu posiadają długą tradycję w Ameryce Północnej oraz w Szwecji, Norwegii czy Finlandii - gdzie z powodu ogromnej łatwości dostępu do drewna jest dominującą technologią budowy.

Domy szkieletowe - jak mogą nas do siebie przekonać?

W tym miejscu argumentów jest kilka - na początku wymienimy dwa najważniejsze - niższe koszty i krótszy czas budowy. Bez wątpienia argumenty, które wręcz krzyczą, aby budowę domu zrobić właśnie w ten sposób. Stan pod klucz można osiągnąć już po 5-6 miesiącach, i nie jest to przesada. Dodatkowo koszt budowy domu szkieletowego jest o parędziesiąt procent niższy niż domu murowanego.
Ostatnia moda też zwraca uwagę na budowę domów energooszczędnych i ekologicznych - dom z drewna jakby nigdy nic, wkomponowuje się właśnie w ten trend.

Jakie wady posiada ta technologia?

Gdyby domy szkieletowe były pozbawione wad, to tak naprawdę nikt nie szukałby innego sposobu budowy. Jednak każda technologia ma jakieś wady, ma je również dom szkieletowy.

Mocowanie półek lub wiszących szafek - niestety płyty OSB nie są na tyle wytrzymałe i nie dają pewnego zawieszenia dla szafek kuchennych. Należy wcześniej przewidzieć miejsce, gdzie mają wisieć, aby dodatkowo wzmocnić to miejsce.

Dźwiękoszczelność - tu można odpowiedzieć na dwa sposoby - i tak, i nie. Z tego względu, iż ta technologia bardzo szybko się rozwija. Stosowanie coraz to nowszych rozwiązań gwarantuje, że żadne hałasy nie będą rozchodzić się wewnątrz domu oraz na zewnątrz.

Skrzypiące podłogi - był to faktyczny problem, który można łatwo skojarzyć ze starymi drewnianymi chałupami. W nowoczesnych domach skrzypiące podłogi są w większości zlikwidowane, dzięki zastosowaniu specjalnych podkładów i wzmocnień.

Sprzedaż domu na rynku wtórnym - oferty domów szkieletowych w wielu miastach wojewódzkich np. Bydgoszczy, można spotkać sporadycznie. To co zwraca uwagę to nieco niższe wartości domów zbudowanych w tej technologii. Tak naprawdę nic nie zastąpi tradycyjnej budowy murowanej, która jest pewnikiem trwałości na wiele lat. W przypadku domów szkieletowych niższe stawki są wynikiem uprzedzeń kupujących, a co za tym idzie koniecznością obniżki ceny.

Warto zauważyć, że pomimo istnienia pewnym przesłanek, które nie przemawiają za tą technologią, producenci domów dążą do ich całkowitej eliminacji. Czy to oznacza, że za 20-30 lat będzie budowało się tyle samo domów z drewna co murowanych? Czas na pewno pokaże..



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

artar

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »