Technologie » Komputery

Jakie zagrożenia czyhają na firmową sieć?

Jakie zagrożenia czyhają na firmową sieć?
Zobacz więcej zdjęć »
Odpowiednie zabezpieczenie firmowej sieci i danych ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży, w której działa. Istotnym zagrożeniem są zewnętrze ataki, które wciąż pojawiają się w coraz to nowych, bardziej wysublimowanych formach.

Należy też pamiętać, że poważnym źródłem ryzyka są sami użytkownicy sieci. Rozwiązaniem problemu mogą być zapory sieciowe, a szczególnie rozwiązania typu Next-Generation Firewall (NGFW), które zapewniają kompleksową ochronę i pomagają w identyfikacji ryzykownych zachowań użytkowników.

W Internecie wciąż przybywa gotowych do wykorzystania zestawów exploitów, czyli złośliwych kodów wykorzystujących błędy w oprogramowaniu. Nieustannym problemem są naruszenia podstawowych polityk bezpieczeństwa, takie jak użycie zbyt słabych haseł lub nie zmienianie tych domyślnych. Z drugiej strony mamy do czynienia z celowymi, wysoce specjalistycznymi atakami sponsorowanymi przez rządy różnych krajów, które przez długi czas mogą pozostawać niewykryte, tak jak miało to miejsce w przypadku Sony Pictures.

Przewiduje się, że w 2015 roku udział nieznanych dotąd zagrożeń będzie dość spory, nie ma jednak wątpliwości, że hakerzy wciąż będą sięgali po konwencjonalne i powtarzalne ataki. Dla przykładu, inżynieria społeczna (social engineering), która jest jednym z najstarszych sposobów wykorzystywanych przez cyberprzestępców, doprowadziła w ostatnim czasie do kradzieży 1 miliarda dolarów ze 100 instytucji finansowych w 30 krajach. Także spam oraz phishing, czyli wykorzystywanie fałszywych stron www łudząco podobnych do oryginałów, wciąż jest popularne i generuje spory dochód cyberprzestępców.

Jedną z przyczyn ciągłych ataków na sieci komputerowe, a co za tym idzie dane organizacji, jest przywiązywanie zbyt małej uwagi do realizowanych polityk bezpieczeństwa, a w szczególności do najbardziej krytycznego i jednocześnie najsłabszego elementu każdego ekosystemu - ludzi. Tymczasem, według statystyk, to właśnie użytkownicy powodują 80% ryzyk związanych z bezpieczeństwem sieci.

W każdej sieci generowane są olbrzymie ilości danych, które mogą zawierać wzorce ludzkich zachowań, służące do przewidywania i zapobiegania atakom lub innym incydentom bezpieczeństwa. Porównywanie i korelacja logów z różnych źródeł nie jest jednak prostym zadaniem. Uzyskanie wartościowych informacji wymaga czasu i umiejętności, poza tym zawsze trzeba brać pod uwagę czynnik ludzki i możliwość popełnienia błędu. Organizacje inwestują znaczne środki w zabezpieczenia zapobiegające włamaniom z zewnątrz, jednak wciąż rzadkie są przypadki wdrażania systemów ochrony przed działaniami użytkowników wewnątrz sieci.

Czytaj całość artykułu tutaj: http://www.erp-view.pl/it_solutions/jakie_zagrozenia_czyhaja_na_firmowa_siec.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

openmediagroup

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »