Technologie » Komputery
Jakie zagrożenia czyhają na firmową sieć?
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Należy też pamiętać, że poważnym źródłem ryzyka są sami użytkownicy sieci. Rozwiązaniem problemu mogą być zapory sieciowe, a szczególnie rozwiązania typu Next-Generation Firewall (NGFW), które zapewniają kompleksową ochronę i pomagają w identyfikacji ryzykownych zachowań użytkowników.
W Internecie wciąż przybywa gotowych do wykorzystania zestawów exploitów, czyli złośliwych kodów wykorzystujących błędy w oprogramowaniu. Nieustannym problemem są naruszenia podstawowych polityk bezpieczeństwa, takie jak użycie zbyt słabych haseł lub nie zmienianie tych domyślnych. Z drugiej strony mamy do czynienia z celowymi, wysoce specjalistycznymi atakami sponsorowanymi przez rządy różnych krajów, które przez długi czas mogą pozostawać niewykryte, tak jak miało to miejsce w przypadku Sony Pictures.
Przewiduje się, że w 2015 roku udział nieznanych dotąd zagrożeń będzie dość spory, nie ma jednak wątpliwości, że hakerzy wciąż będą sięgali po konwencjonalne i powtarzalne ataki. Dla przykładu, inżynieria społeczna (social engineering), która jest jednym z najstarszych sposobów wykorzystywanych przez cyberprzestępców, doprowadziła w ostatnim czasie do kradzieży 1 miliarda dolarów ze 100 instytucji finansowych w 30 krajach. Także spam oraz phishing, czyli wykorzystywanie fałszywych stron www łudząco podobnych do oryginałów, wciąż jest popularne i generuje spory dochód cyberprzestępców.
Jedną z przyczyn ciągłych ataków na sieci komputerowe, a co za tym idzie dane organizacji, jest przywiązywanie zbyt małej uwagi do realizowanych polityk bezpieczeństwa, a w szczególności do najbardziej krytycznego i jednocześnie najsłabszego elementu każdego ekosystemu - ludzi. Tymczasem, według statystyk, to właśnie użytkownicy powodują 80% ryzyk związanych z bezpieczeństwem sieci.
W każdej sieci generowane są olbrzymie ilości danych, które mogą zawierać wzorce ludzkich zachowań, służące do przewidywania i zapobiegania atakom lub innym incydentom bezpieczeństwa. Porównywanie i korelacja logów z różnych źródeł nie jest jednak prostym zadaniem. Uzyskanie wartościowych informacji wymaga czasu i umiejętności, poza tym zawsze trzeba brać pod uwagę czynnik ludzki i możliwość popełnienia błędu. Organizacje inwestują znaczne środki w zabezpieczenia zapobiegające włamaniom z zewnątrz, jednak wciąż rzadkie są przypadki wdrażania systemów ochrony przed działaniami użytkowników wewnątrz sieci.
Czytaj całość artykułu tutaj: http://www.erp-view.pl/it_solutions/jakie_zagrozenia_czyhaja_na_firmowa_siec.html
Nadesłał:
openmediagroup
|
Komentarze (0)