Dom » Ogrody

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesień to czas wielu ogrodniczych plonów, ale także czas, w którym musimy sprzątnąć i zabezpieczyć ogród przed nadchodzącymi przymrozkami. Jakie prace powinniśmy wykonać i co zrobić, aby przebiegały one sprawnie?

Porządkowanie rabat – zależnie od tego, jakimi roślinami je wysadziliśmy, będą potrzebowały nieco innego traktowania. W przypadku tych, na których znajdują się rośliny wieloletnie (byliny) – wystarczy usunąć suche i martwe części roślin – jeśli zaś zauważymy na ich powierzchni ślady wskazujące na to, że roślina jest chora, wszystkie zarażone części musimy dokładnie zebrać i spalić – tak, aby uchronić resztę upraw przed zakażeniem. Rabaty bylinowe możemy także zabezpieczyć warstwą kory lub trocin.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


W przypadku roślin jednorocznych – usuwamy resztki obumarłych roślin, dokładnie też pieląc dany fragment, a następnie, aby przygotować go do kolejnych zasadzeń – nawozimy czy naturalnym kompostownikiem czy też gotowymi nawozami, dostępnymi w sklepach. Zanim przyjdą przymrozki, warto też rozkopać ziemię – i pozostawić ją w takim stanie aż do wiosny.


Nim pojawią się pierwsze przymrozki, warto także podlać kilkuletnie i zimozielone rośliny – tak, aby ich korzenie miały dostęp do wody, także, gdy temperatury będą ujemne. Jesień to dobry czas na przesadzanie roślin zimozielonych i iglastych – możemy więc z łatwością (najlepiej z całą bryłą ziemi) – przenieść roślinę na nowe miejsce.


Przed zimą konieczne jest także dokładne oczyszczenie trawnika z resztek roślin czy liści, wskazane jest także użyć aeratora do rozluźnienia brylastych korzeni. Jeśli je pozostawimy, mogą utrudnić ich wzrost i bezpieczne przetrwanie zimy. W czasie jesieni ograniczamy także częstotliwość koszenia, a ostatnie koszenie najlepiej wykonać pod koniec października lub na początku listopada. Aby ułatwić sobie prace warto nabyć specjalne dmuchawy do liści, które zimą mogą pomóc także w odśnieżaniu posesji.


Jeśli chcemy, aby na wiosnę ogród rozkwitł całą swoją mocą, to już w czasie jesieni i późnego lata powinniśmy przygotować go do kwitnącego wiosennego startu. To właśnie jesienią najlepiej jest sadzić do gruntu cebulki tulipanów czy hiacyntów, ale także doskonały czas do zasiewu czosnków czy zawilców. Pamiętajmy przy tym, aby wybierać cebule, które nie są przesuszone oraz nie posiadają widocznych uszkodzeń czy plam.


Młode i wrażliwe gatunki roślin powinniśmy zabezpieczyć przed mrozem – w tym celu możemy osłonić je trocinami lub korą. Jeśli chodzi o zabezpieczenie pnączy i krzewów, możemy zabezpieczyć je, po prostu usypując kopiec ziemi do wysokości około 40 cm – dzięki czemu bezpiecznie przetrwają aż do wiosny.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alicja Rewa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »