Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Jest ich już prawie 400. Zobacz jak powstał najnowszy

Jest ich już prawie 400. Zobacz jak powstał najnowszy
Zobacz więcej zdjęć »
Zanim krasnale trafią na ulice Wrocławia, traktowane są rozgrzanym woskiem, mieszanką piasku z gipsem oraz wysokimi temperaturami. Każdy krasnal we Wrocławiu ma własny charakter, ale najnowszy jest nietypowy. Towarzyszy mu pies.

Jest ich już prawie 400. Zobacz jak powstał najnowszy

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Zanim krasnale trafią na ulice Wrocławia, traktowane są rozgrzanym woskiem, mieszanką piasku z gipsem oraz wysokimi temperaturami. Każdy krasnal we Wrocławiu ma własny charakter, ale najnowszy jest nietypowy. Towarzyszy mu pies.

 

Najnowszy wrocławski krasnal wyszedł spod ręki Beaty Zwolańskiej-Hołod. Artystka sprowadziła na świat już ponad 100 krasnali z 385, które są w mieście (stan na koniec lutego 2016 r.). To od niej zależało, jaki będzie jego charakter, mina czy gesty.

Każdy krasnal ma od początku swoją niepowtarzalną osobowość i własną historię do opowiedzenia. Moje zadanie polega na tym, żeby przygotować go do zamieszkania we Wrocławiu – mówi Beata Zwolańska-Hołod.

Najnowszy jest podróżnikiem ze stałą bazą przy kamienicy Pod Złotym Psem. To krasnal wyjątkowy – wiernym towarzyszem jego wypraw będzie pies. Obaj otrzymają własne kufelki, ponieważ w kamienicy działa browar. Stukają się nimi, wznosząc toast za udane wyprawy.

 

Jak powstają wrocławskie krasnale?

Po wybraniu projektu powstaje najpierw forma w glinie, już w docelowej skali. Wrocławskie krasnale mierzą zwykle 38-40 cm. Jednak gliniany skrzat to dopiero początek. Stanowi wzór dla formy gipsowej lub silikonowej, tzw. negatywu.

Jeśli krasnal zgromadził w swoim życiu wiele rzeczy lub ma skomplikowaną osobowość, to wykonuję negatyw osobno dla głowy, rąk czy tułowia. Chodzi o to, by zachować jak najwięcej szczegółów – wyjaśnia Beata Zwolańska-Hołod.

Negatyw wypełnia się rozgrzanym woskiem. W tej postaci krasnal przechodzi solidny retusz. Czasem trzeba mu skrócić lub wydłużyć nos, poprawić oczy lub poszerzyć uśmiech. Następnie jest już przygotowywany do odlewu w brązie. Artystka formuje rzeźbę w mieszance masy ceramicznej i plastycznej gliny ogniotrwałej.

To tzw. szamot, przypomina gęstą śmietanę. Obkłada się tym formę woskową. To bardzo ważny etap. Im dokładniej się to zrobi, tym lepszy będzie ostateczny odlew. Nasz krasnal będzie miał więcej charakteru – opowiada Beata Zwolańska-Hołod.   

Taka forma trafia do pieca i jest wypalana przez 12 godz., w temperaturze do 666 stopni. Wosk ze środka się wytapia i zostaje kolejny negatyw – gotowy już na odlew z brązu, który jest rozgrzewany do 1200 stopni i wlewany do środka. Krasnal nabiera masy. Średnio waży 15 kg. Gdy wystygnie, następuje jeszcze ostatnia kosmetyka – szlifowanie, piaskowanie i patynowanie. Teraz jest już gotowy, by pokazać się na ulicach Wrocławia.  

Krasnala z psem jeszcze nie robiłam, a tym bardziej takiego, który stuka się z psem kufelkiem. Jeśli chodzi o towarzystwo zwierząt, to powstał tylko krasnal Panoramik, który jedzie na koniu przed Panoramą Racławicką, jak Kościuszko – dodaje Beata Zwolańska-Hołod.

24 lutego najnowszy wrocławski krasnal wraz ze swoim wiernym psem zamieszkał przed kamienicą Pod Złotym Psem w Rynku. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »