Kultura, sztuka » Kultura

Józef Hen na nowy wiek

Józef Hen na nowy wiek
Zobacz więcej zdjęć »
Józef Hen, znakomity prozaik i scenarzysta, jest ponadto wybornym kronikarzem naszej codzienności, co udowodnił w trzech tomach dzienników „Nie boję się bezsennych nocy”.

Józef Hen to pisarz starej daty. Swoje utwory pisze wiecznym piórem. Jeszcze do niedawna rękopisy przepisywał na maszynie marki erica, ale ostatnimi czasy maszynę do pisania zastąpił laptopem. To jednak nie koniec zmian, bo jego książki ukazują się teraz także w wersji elektronicznej, jako e-booki. Tak jak „Dziennik na nowy wiek”. „Dziennik na nowy wiek” obejmuje lata 2000-2007. To świetna lektura dla tych, którzy interesują się polskim życiem literackim, kulturalnym, publicznym, a także chcą spojrzeć na świat oczami pisarza.

Oprócz zapisków z codziennych wydarzeń, spotkań autorskich, Józef Hen wprowadza nas w tajniki swojego pisarstwa, opowiadając, jak powstawała książka o królu Stanisławie Auguście „Mój przyjaciel król”, która ukazała się w roku 2003. Przez dziennik, jako rozmówcy i znajomi pisarza,  przewijają się postacie znane z pierwszych stron gazet i ekranów telewizyjnych: Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Lech Kaczyński, ale też aktorka Grażyna Barszczewska, Tadeusz Różewicz, Tadeusz Konwicki i wielu innych. Sporo miejsca poświęca Hen swoim najbliższym. Wspomina twórców, którzy już odeszli: Kazimierza Brandysa, Stanisława Lema, Juliana Tuwima, Ksawerego Pruszyńskiego.       

Arcyciekawa książka, w której zwykłe, codzienne sprawy są równie ważne, co zdarzenia najwyższej rangi.

GK - blog eClicto

Józef Hen (ur. 1923) – powieściopisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta. Autor powieści i zbiorów opowiadań (m.in.: „Kwiecień”; „Nikt nie woła”, „Przed wielką pauzą”, „Oko Dajana”, „Bokser i śmierć”, „Milczące między nami”, „Odejście Afrodyty”, „Niebo naszych ojców”, 1997). Publikował także powieści historyczne („Crimen”, „Królewskie sny”), książki wspomnieniowe („Nowolipie”, „Najpiękniejsze lata”), biograficzne („Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście”).

Józef Hen jest autorem scenariuszy do filmów, m.in. „Krzyż Walecznych” i „Prawo i pięść”, oraz seriali „Życie Kamila Kuranta” i „Królewskie sny”. Jego utwory tłumaczono na osiemnaście języków. 

W Księgarni eClicto dostępne są również w formacie epub inne książki Józefa Hena, opublikowane przez wydawnictwo W.A.B.: dwie bestsellerowe biografie „Boy-Żeleński. Błazen – wielki mąż” i „Ja, Michał z Montaigne” oraz najnowsza powieść „Pinpongista”.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »