Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jubileusz X-lecia Kliniki Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

4 października br. Klinika Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego obchodziła jubileusz X-lecia swojej działalności. Od 2003 roku Klinika sukcesywnie się rozwija, tworząc ośrodki rozpoznawania i leczenia chorób rzadkich oraz prowadząc działalność dydaktyczną.

Klinika Alergologii od 2003 roku konsekwentnie buduje swoją pozycję w regionie, tworząc wyspecjalizowane jednostki rozpoznawania i leczenia chorób rzadkich. W ich ramach nawiązuje współpracę z ośrodkami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także uczestniczy w wielu projektach realizowanych w kraju i za granicą.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Od początku istnienia Klinika zajmuje się immunoterapią dla osób uczulonych na jady owadów błonkoskrzydłych. Immunoterapię stosuje się u tych uczulonych, u których użądlenie owada wywołuje objawy zagrażające życiu, w tym wstrząs anafilaktyczny. Do chwili obecnej w Klinice odczulono 450 chorych. W 2005 roku powstał z inicjatywy pracowników Kliniki Alergologii jedyny w Polsce Ośrodek Rozpoznawania i Leczenia Mastocytozy, w którym pomoc otrzymało dotychczas około 500 pacjentów. Ośrodek Rozpoznawania i Leczenia Mastocytozy to nowoczesna jednostka wchodząca w skład European Competence Network on Mastocitosis. Kieruje nim doc. dr hab. Marek Niedoszytko, który blisko współpracuje z kierownikami wszystkich europejskich ośrodków leczenia mastocytozy i jest jednocześnie współautorem międzynarodowych standardów postępowania w tej chorobie. Dzięki przynależności gdańskiego Ośrodka do europejskiej sieci chorzy mają dostęp do nowoczesnej diagnostyki i najlepszego możliwego leczenia.

Klinika uczestniczy także w ogólnopolskim programie ciężkiej astmy zaproponowanym przez prof. Piotra Kunę. Chorzy na ciężką astmę stanowią wprawdzie niewielką grupę wśród ogółu chorych na astmę (około 10%), ale finansowe nakłady na tę postać choroby przekraczają 50% finansowania leczenia chorych na astmę w ogóle. Najczęściej chorzy ci pomimo stosowania pełnego leczenia mają uciążliwe objawy i częste zaostrzenia choroby. W ramach programu działają ośrodki realizujące lekowy program NFZ dla chorych na ciężką astmę. W przyszłości planuje się wspólne badania nad epidemiologia ciężkiej astmy w Polsce oraz czynnikami usposabiającymi do ciężkiego przebiegu choroby. Wiedza ta ma istotne znaczenie dla planowania zdrowotnej polityki w kraju.     

Klinika Alergologii jest również inicjatorem Programu zintegrowanej opieki dla chorych na zaawansowaną przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Celem programu jest poprawa jakości życia chorych na POChP oraz zmniejszenie liczby zaostrzeń wymagających leczenia szpitalnego. W ramach projektu powstaje jedyny w Polsce rejestr chorych. Umożliwia on ocenę epidemiologiczną oraz określenie czynników wpływających na przebieg POChP. Ośrodek, który działa już od roku, oferuje chorym na zaawansowaną POChP zintegrowaną opiekę polegającą (poza postępowaniem medycznym) na wsparciu chorego w domu, na indywidualnej edukacji dotyczącej choroby oraz – co szczególnie ważne – na właściwym i regularnym stosowaniu inhalatorów. W ramach działalności naukowej w ośrodku powadzi się szereg badań dotyczących epidemiologii zaawansowanej POChP, roli rehabilitacji prowadzonej podczas domowego wsparcia, czynników wpływających na częstość zaostrzeń oraz na przebieg choroby.

Pod opieką Kliniki znajduje się także unikatowa grupa chorych na alergiczne zapalenie naczyń (choroba Churga-Strauss) i inne tzw. eozynofilie płucne.

Od 2012 roku Klinika funkcjonuje w wyremontowanym budynku, gdzie dysponuje nowoczesnymi pracowniami: bronchoskopową, spirometryczną, badania zaburzeń snu i pracownią immunoterapii. Planuje się otworzenie w najbliższym czasie ośrodka domowego leczenia tlenem.

Klinika Alergologii tworzy programy, których celem jest budowanie i wdrażanie rozwiązań systemowych gwarantujących efektywniejszą opiekę nad chorymi. Przykładem jest rejestr chorych na mastocytozę, który stanowi część sytemu europejskiego. Umożliwia on dokładniejsze określenie epidemiologii oraz czynników wpływających na powstanie i przebieg choroby. W ramach tej działalności Klinika otrzymała szereg naukowych grantów, w tym grant Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

− Bardzo cieszy mnie tak dynamiczny rozwój Kliniki. Tworzymy rozwiązania systemowe, wprowadzając rejestry chorych, a tym samym zwiększamy dostępność i efektywność programów lekowych w naszym ośrodku – powiedziała prof. dr hab. n. med. Ewa Jassem, która kieruje Kliniką od chwili jej powstania.

Klinika Alergologii od początku swojego istnienia prowadzi działalność edukacyjną. Zajmuje się nauczaniem przeddyplomowym oraz prowadzi zajęcia fakultatywne, z których co roku korzysta około 800 studentów. W ramach nauczania podyplomowego ośrodek prowadzi kurs specjalizacyjny dotyczący rozpoznawania i leczenia chorób obturacyjnych płuc. Ponadto prowadzi staże specjalizacyjne z zakresu chorób wewnętrznych, pneumonologii i alergologii.

 

Jubileusz X-lecia Kliniki był okazją do podsumowania dotychczasowych efektów pracy placówki. Jednocześnie definiował i wyznaczył nowe kierunki rozwoju w dziedzinie alergologii, a także pulmonologii. Prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przedstawił sytuację obecnie prowadzonej polityki zdrowotnej w odniesieniu do chorób obturacyjnych. Dr hab. n. med. Marek Niedoszytko, kierownik Gdańskiego Ośrodka Mastocytozy, przybliżył słuchaczom charakterystykę mastocytozy, zwracając szczególną uwagę na kwestie rozpoznania i leczenia choroby. Dr hab. n. med. Marta Chełmińska, kierownik Pracowni Immunoterapii, wygłosiła referat na temat swoistej immunoterapii u chorych uczulonych na jady owadów błonkoskrzydłych, natomiast dr. n med. Iwona Damps-Konstańska, kierownik Ośrodka Zintegrowanej Opieki dla Chorych na POChP, zaprezentowała charakterystykę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i przedstawiła cele terapeutyczne w opiece nad chorymi na POChP. Tak szybki rozwój placówki nie byłby możliwy bez zaangażowania moich koleżanek i kolegów, którzy poprzez swoją codzienną pracę nie tylko służą chorym, oferując im fachową opiekę, ale także rozwijają swoją działalność naukową, która wyznacza nowe kierunku rozwoju Kliniki, a tym samym usprawnia i zwiększa efektywność pracy naszego ośrodka. Dlatego bardzo dziękuję moim współpracownikom za ten okres wspólnych sukcesów i osiągnieć – dodała prof. dr hab. n. med. Ewa Jassem.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Informacje

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »