Kultura » Kultura
Już dziś pierwsze wydarzenie Brave Festival 2018
Zobacz więcej zdjęć » |
13. edycję Brave Festival zainauguruje koncert jedynej w swoim rodzaju orkiestry symfonicznej. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra), składająca się z wybitnych filharmoników syryjskich – dziś uchodźców. Wspólnie z muzykami Orkiestry Leopoldinum NFM we Wrocławiu wykonają m.in. utwory nawiązujące do tradycyjnej muzyki syryjskiej, z wyraźnymi akcentami, a nawet instrumentami orientalnymi, jak buzuki i dawne skrzypce, a także utwory polskich kompozytorów, w tym Karłowicza, Kilara i Góreckiego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej. Tuż po nim, o godz. 20.45, można osobiście spotkać się i porozmawiać z artystami.
Brave Festival 2018 potrwa od 13 do 22 lipca. W ramach głównej ścieżki festiwalu zobaczymy 15 wydarzeń, w tym spektakle, koncerty, performance, dwie konfrontacje tancerzy, a także plenerową paradę muzyczną. Główny temat festiwalu to w tym roku Widzialni/Niewidzialni.
Weekend z Brave Festival. Spektakle, filmy, spotkania, warsztaty
W najbliższy weekend dwukrotnie zaprezentuje się grupa ILL-Abilities, międzynarodowy, niezwykły kolektyw niepełnosprawnych b-boyów, czyli tancerzy breakdance. Oba przedstawienia w Centrum Technologii Audiowizualnych – w sobotę o godz. 17.30, w niedzielę o godz. 18.30 (spotkanie z artystami po występie w niedzielę).
Na Scenie na Świebodzkim zobaczymy dwa występy Alessandro Schiattarellego – profesjonalnego tancerza, zmagającego się z chorobą stopniowo osłabiającą siłę jego rąk. Spektakl „Altrove” w sobotę o godz. 19.00 (po spektaklu spotkanie z artystą), a w niedzielę o godz. 17.30 spektakl „Powiedz, gdzie to jest?/Tell me where it is?”.
Z kolei Lukas Avendaño przedstawi „Requiem dla Alcaraván”, spektakl o tajemniczej trzeciej płci w kulturze Indian Zapoteków. To performance przesycony aurą rytuału, z tradycyjnymi tańcami i obrzędami Indian Zapoteków, a także wątkami autobiograficznymi. Nie zabraknie też interakcji z publicznością. Spektakl na Scenie na Świebodzkim, w niedzielę o godz. 21.00.
W sobotę rusza 12. Przegląd Filmowy Brave: Forbidden Cinema. W programie 21 filmów podzielonych na cztery cykle, w tym część konkursową. W roli jury wystąpi publiczność, która wybierze zwycięzcę spośród sześciu filmów. Głosowanie po seansach. Wszystkie projekcje, jak również spotkania z twórcami filmów, zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
W weekend zaplanowano również siedem warsztatów. Dwa z nich, przygotowane dla osób z niepełnosprawnościami, poprowadzą tancerze ILL-Abilities. Warsztaty dla profesjonalnych tancerzy poprowadzi doskonale znana publiczności Brave Festival tancerka i choreografka Mélanie Lomoff.
Nowością wśród wydarzeń towarzyszących festiwalu są Brave Contexts, czyli cykl spotkań wokół znaczących, związanych z tematem festiwalu książek. Ich fragmenty przeczyta aktorka teatralna Ewa Skibińska. Pierwsze spotkanie już w niedzielę o godz. 16.00 w klubie Proza.
Zobacz pełny harmonogram festiwalu
Bilety w sprzedaży
Bilety na wydarzenia Brave Festival 2018 są dostępne w punktach sprzedaży Eventim, on-line, w Centrum Festiwalowym w Barbarze (przy ul. Świdnickiej) oraz dodatkowo, w przypadku przeglądu filmowego, również w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Cały dochód ze ze sprzedaży biletów na Brave Festival, od pierwszej edycji, jest przekazywany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie.
Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji: www.bravefestival.pl
Poznaj wszystkich artystów tej edycji [FOTOGALERIA]:
1. SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra) - wirtuozi skrzypiec, kontrabasów, wiolonczeli i altówek – dawniej filharmonicy w Aleppo i Damaszku, dziś uchodźcy w krajach Europy Zachodniej.
2. Spektakl „Requiem dla Alcaraván” Lukasa Avendaño, przedstawiciela trzeciej płci – kobiecych mężczyzn z meksykańskiego regionu Oaxaca;
3. ILL-Abilities - międzynarodowa grupa tancerzy breakdance dotkniętych niepełnosprawnością, pokaże, jak fenomenalne możliwości ma ludzkie ciało;
4. Brazylijska grupa Meninas de Sinhá, w którym kobiety po przejściach znalazły siłę do życia dzięki wzajemnemu wsparciu i muzyce;
5. Amatorska orkiestra symfoniczna z slumsów Nairobi czyli Ghetto Classics. Z kenijskimi muzykami wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) oraz instrumentaliści NFM Filharmonia Wrocławska;
6. Mieszkańcy kolumbijskiej wioski połączeni w zespół Los Paveros Por La Tierra, którzy pieśniami walczy o swoją ziemię z wielkimi koncernami i posiadaczami ziemskimi;
7.Włosko-szwajcarski tancerz Alessandro Schiattarella, który wykorzystuje rzadką chorobę mięśni w scenicznym performansie o inności i poszukiwaniu własnej formuły istnienia;
8. Po raz pierwszy w Europie Albino Revolution Cultural Troupe (ARCT) z Tanzanii zaprezentuje swoją sztukę jako narzędzie w walce przeciwko ubóstwu, dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu;
9. Słynna teatralna grupa Mashirika z Kigali opowie o terapeutycznej mocy sztuki w spektaklu Nadzieja Afryki opartym na relacjach świadków ludobójstwa w Rwandzie;
10. Menes la Plume – wszechstronny muzyk łączący hip-hop, rap z elementami world-music, poeta z Kongo, a jednocześnie polityczny uchodźca z obozu w Malawi;
11. Mistrzyni klasycznego tańca hinduskiego bharatanatjam – Rama Vaidyanathan oraz wybitna francuska tancerka i choreografka Mélanie Lomoff w scenicznej konfrontacji łamiącej sztywne granice tanecznych konwencji.
Brave Festival jest międzynarodowym wydarzeniem odbywającym we Wrocławiu już od 2005 roku, którego celem jest prezentowanie kultur i tradycji z całego świata, które pomimo swego unikatowego charakteru i wysokiej wartości artystycznej, wciąż pozostają nieznane szerokiej publiczności. W poprzednich latach na festiwalu prezentowali się artyści z takich krajów jak Togo, Brazylia, RPA, Iran czy Indie. Brave Festival jest wydarzeniem o charakterze charytatywnym, a cały dochód pozyskany ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji ROKPA International finansującej przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym
i edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży z różnych krajów świata.
Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” dofinansowane ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
„Brave Festival” – festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.
Nadesłał:
PREXPERT
|
Komentarze (0)