Firma » Biznes

Kadry i płace: prowadzić samemu czy zlecić outsourcing?

Kadry i płace: prowadzić samemu czy zlecić outsourcing?
Zobacz więcej zdjęć »
Własny dział kadr jest niestety kosztowny, ale zapewnia praktycznie pełną kontrolę i bezpieczeństwo. Outsourcing natomiast może być tańszy i pozwala skupić się nam nad prowadzoną działalnością.

Własny dział kadr jest niestety kosztowny, ale zapewnia praktycznie pełną kontrolę i bezpieczeństwo. Outsourcing natomiast może być tańszy i pozwala skupić się nam nad prowadzoną działalnością.

Konieczność przestrzegania różnych wymogów z zakresu kadr i płac stawia przed właścicielami firm mnóstwo wyzwań. Zawiłości polskiego systemu prawnego, ciągłe zmiany w przepisach, a także ich często niejednoznaczne brzmienie zwykle wymuszają na właścicielach firm przyjmowanie do pracy wysokiej klasy specjalistów do wewnętrznego działu finansowego czy kadrowo-płacowego ewentualnie zlecanie na zewnątrz takiej obsługi w pełnym zakresie. Po wnikliwej analizie to pracodawca decyduje, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w jego firmie: własne działy kadrowo-płacowe czy zlecenie outsourcingu.

Rozwiązanie I: Własny dział Kadr i Płac

Tworzenie oraz utrzymanie działu kadr i płac oznacza często konieczność zatrudnienia specjalistów o określonych umiejętnościach i kwalifikacjach. Zmusza to właściciela do właściwego wywiązywania się z roli pracodawcy, który zgodnie z kodeksem pracy musi m.in zapewnić im odpowiednie warunki pracy i płacy, ponosi koszty pensji, szkoleń, utrzymania biura, zakupu odpowiedniego oprogramowania itp.). Utrzymanie działu kadr i płac, zajmującego się zagadnieniami wynikającymi z prawa pracy i powiązanymi z nimi, to zazwyczaj drogie rozwiązanie. Ma natomiast jedną niezaprzeczalną zaletę: pozwala pracodawcy w pełni kontrolować sferę kadrowo-płacową.

Rozwiązanie II: Outsourcing

Najprościej rzecz ujmując, polega on na przekazaniu firmie zewnętrznej (np. nam) realizacji wszystkich funkcji związanych z kadrami i płacami w swojej działalności. Poziom skomplikowania i częste zmiany przepisów z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych czy podatków powodują, że outsourcing kadrowo-płacowy staje się coraz bardziej popularny. Korzystanie z niego upraszcza strukturę finansową firmy oraz pozwala uwolnić się od zakresu śledzenia ciągłych zmian w zmianach prawa i innych regulacjach prawnych.
Outsourcing kadr i płac umożliwia skupienie się na podstawowych celach swojej działalności, którymi są przede wszystkim generowanie zysków oraz satysfakcja klienta.
Zlecenie obsługi kadrowo-płacowej na zewnątrz oznacza jednak konieczność powierzenia często poufnych informacji innemu podmiotowi, a także powoduje uzależnienie się od firmy outsourcingowej. Na szczęście nie ma z tym problemu gdyż przy podpisaniu z nami umowy zapewniamy pełną dyskrecję wraz z podpisaniem klauzuli poufności. Podsumowując główną zaletą outsourcingu kadrowo-placowego jest bardzo duza wygoda i uwolnienie od śledzenia zmian w przepisach, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Pamiętaj, że u nas masz zapewnioną ciągłość pracy, a przy rozwiązaniu 1-osobowego działu kadr i płac, w przypadku zwolnienia lub urlopu osoby odpowiedzialnej niestety mogą pojawić się komplikacje.

http://outsourcing-kip.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Outsourcing kadry i płace
http://outsourcing-kip.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »