Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Kalendarz ciąży – tydzień po tygodniu

Ciąża jest jednym z najbardziej niezwykłych okresów w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko jej ciało, ale także umysł, przygotowując się na nadejście dziecka.

To czas wielkiej radości, a także obaw, czy wszystko przebiegnie tak jak powinno. Oto krótki kalendarz opisujący najczęściej występujące objawy w ciągu trwania całej ciąży, trymestr po trymestrze.

Przed ciążą

Jeśli przygotowujemy się do ciąży warto zacząć od właściwej diety. Należy oczywiście unikać używek takich jak alkohol i papierosy oraz zadbać o dodatkowe źródło kwasu foliowego. Jest on bardzo ważny, ponieważ pomaga w kształtowaniu układu nerwowego u dziecka.

Pierwszy trymestr

Kiedy na teście pojawią się dwie kreski, pod wpływem hormonów twoje ciało szybko się zmienia i zaczynają pojawiać się pierwsze ciążowe dolegliwości: nudności, senność oraz częstszą potrzebę odwiedzania toalety. Przemiany przechodzi także ciało: piersi stopniowo rosną i mogą stać się bolesne, na skórze bardziej widoczne stają się żyłki, a na brzuchu może zarysować się ciemna pręga - są to objawy rozszerzania się naczyń krwionośnych spowodowane wysokim poziomem progesteronu.  Wskazane są pewne zmiany w diecie, które zaradzą mogącym pojawiać się w ciąży niedoborom witaminy C oraz żelaza. Można uzupełnić je jedząc różne kasze (gryczaną, jęczmienną, mannę), fasolę, suszone śliwki i morele, cytrusy, kapusta kiszona czy pomidory.

Drugi trymestr

W okolicach 13. tygodnia męczące i dokuczliwe objawy I trymestru zaczynają powoli zanikać. Przyszła mama, której nie dręczą już nudności odzyskuje apetyt. Dziecko zaczyna powoli rosnąć, a brzuszek zaokrąglać. Macica rozciąga się i uściska na układ trawienny, mogąc powodować zgagę. Najlepszym lekarstwem na nią jest zmniejszenie ilości, ale zwiększenie częstotliwości z jaką spożywamy posiłki. Warto wspomóc się także błonnikiem występującym w roślinach strączkowych, orzechach czy płatkach owsianych. Ze zwiększającą się wagą dziecka oraz mamy mogą wiązać się tymczasowe obrzęki oraz bóle kręgosłupa. Około 20 tygodnia mama zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka. To dobry czas aby zacząć nawiązywać z nim kontakt poprzez dotyk oraz głos.

Trzeci trymestr

Ostanie trzy tygodnie ciąży mogą być bardzo wyczerpujące dla przyszłej mamy. Dziecko staje się naprawdę duże, uciskając przeponę co może powodować skrócenie oddechu i trudności z zasypianiem. Sporadycznie pojawiają się również tak zwane skurcze przepowiadające, sygnalizujące, że organizm przygotowuje się już do porodu. Ze stale rosnących piersi może zacząć wypływać pierwszy pokarm - siara. Przyszła mama czuje się coraz bardziej niezdarnie i ociężale, ale jednocześnie odczuwa przypływy energii mobilizujące ją do przygotowywania swojego domu na przyjście dziecka. Jednak dla zdrowia własnego i potomka lepiej, żeby prace porządkowe zostały rozdzielone pomiędzy członków rodziny, zaś mama mogła oddać się jak największej ilości odpoczynku.

Ciąża to proces męczący i wyczerpujący zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jednak kiedy na świecie pojawa się wymarzone dziecko, większość mam natychmiast zapomina o niewygodach, przez które musiały przejść. Możliwość przytulenia maleńkiej istotki wynagradza całe 9 miesięcy czekania.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »