Firma » Biznes

Kancelaria DFJ uczestniczyła w IV Kongresie Regulacji Prawnych Zarządzania Wierzytelnościami

Kancelaria DFJ uczestniczyła w IV Kongresie Regulacji Prawnych Zarządzania Wierzytelnościami
Zobacz więcej zdjęć »
Mecenas Kazimierz Jeleński, radca prawny, partner w kancelarii Dubiński Fabrycki Jeleński i Wspólnicy, uczestniczył w dyskusji dotyczącej nowych przepisów z zakresu restrukturyzacji, podczas IV Kongresu Regulacji Prawnych z Obszaru Zarządzania Wierzytelnościami.

IV Kongres Regulacji Prawnych z Obszaru Zarządzania Wierzytelnościami co roku organizuje Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Podczas spotkania Mecenas Jeleński przedstawił wątpliwości dotyczące nowych przepisów i ich interpretacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

1 stycznia 2016 roku weszły w życie nowe przepisy w zakresie prawa restrukturyzacyjnego. Zdaniem mec. Jeleńskiego ustawa zwiększa efektywność procedur układowych. W oparciu o nowe przepisy wierzyciele uzyskali także większy wpływ na powoływanie i skład Rady Wierzycieli. Niestety nowe uprawnienia dotyczące wpływu wierzycieli na skład Rady Wierzycieli powiązane zostały z przepisami wyłączającymi dostęp Rady Wierzycieli do istotnych informacji i dokumentów dotyczących dłużnika. Rada Wierzycieli pozbawiona została bowiem dostępu do informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Rodzi to pytanie, czy Rada Wierzycieli odcięta od istotnych informacji będzie w stanie efektywnie nadzorować przebieg procesów restrukturyzacyjnych. Kolejne wątpliwości zdaniem mec. Jeleńskiego rodzi analiza przepisów o postępowaniu sanacyjnym. Dotyczy to w szczególności przepisów wyłączających prowadzenie jakiejkolwiek egzekucji wobec masy sanacyjnej oraz przepisów umożliwiających stwierdzenie bezskuteczności zabezpieczeń ustanowionych w okresie 12 miesięcy przed otwarciem postępowania sanacyjnego. Zdaniem mec. Jeleńskiego, w postępowaniu sanacyjnym łatwiej będzie pozbawić wierzyciela zabezpieczenia, niż przekonać go do udzielenia dłużnikowi finansowania koniecznego do prowadzenia działalności i przeprowadzenia restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Istnieje więc ryzyko, że procesy sanacyjne będą wykorzystywane nie tyle dla odbudowy wartości restrukturyzowanych przedsiębiorstw we współpracy z wierzycielami, co w celu redefiniowania relacji dłużnika z wierzycielami i ograniczania posiadanych przez wierzycieli zabezpieczeń.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli również Bartosz Groele, Wiceprezes Instytutu Allerhanda, Agnieszka Chromińska, Dyrektor ds. Windykacji Sądowej w kancelarii prawnej EOS & M. Witoń, Jacek Goliński, Dyrektor Departamentu Restrukturyzacji Kredytów Korporacyjnych i Zarządzania Aktywami w BZ WBK SA, oraz Marcin Czugan, Dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego KPF.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mskala@tauber.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »