Firma » Finanse

Kapitalni.org: Ekologicznie znaczy oszczędniej

*

Wytwarzamy coraz więcej śmieci. Tworzywa sztuczne, a w tym w znacznej mierze plastikowe torby, to 8 mln ton odpadów trafiających co roku do oceanów. Jeśli te szokujące tempo nie zwolni, według prognoz Programu Środowiskowego ONZ, do 2050 roku będzie w nich więcej plastiku niż ryb. Z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Opakowań Foliowych ekspert platformy edukacyjnej Kapitani.org podpowiada, jak żyć nie tylko bardziej ekologicznie, ale i oszczędniej.

Około 1 mln ton – tyle plastikowych opakowań trafia na polski rynek rocznie, a liczba ta ciągle wzrasta. Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem i staramy się dbać o środowisko. Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Czy jednak da się połączyć odkładanie pieniędzy ze szczytnym celem, jakim jest dbanie o środowisko naturalne?

Zero waste

Termin tłumaczony jako „brak marnotrawstwa” jest trendem coraz bardziej popularnym. Zgodnie z nim, człowiek stara się produkować jak najmniej odpadów, a zasady zero waste wykorzystywać nie tylko w żywieniu, ale i w większości dziedzin życia.

W internecie możemy znaleźć wiele stron, forów czy grup z motywacjami i pomysłami w tematyce zero waste. Ekologiczne życie, poza plusami dla środowiska, ma też wymierne korzyści dla naszych portfeli – pozwala zaoszczędzić większe sumy pieniędzy.

- Wdrażanie w życie elementów zero waste nie jest takie trudne do wykonania, musimy pamiętać jedynie o kilku kluczowych kwestiach. Zwracajmy uwagę na niepotrzebne przedmioty, oferowane nam na każdym kroku – ulotki, plastikowe słomki czy sztućce – nie korzystajmy z nich. Postarajmy się prowadzić trochę bardziej minimalistyczny styl życia. Zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy wszystkich przedmiotów, które zwykliśmy regularnie kupować. Naprawiajmy i wykorzystujmy do końca to, co się do tego nadaje. Segregujmy śmieci i wspierajmy recykling. Wreszcie – starajmy się wybierać więcej takich produktów, które po rozłożeniu przenikną do środowiska w nieszkodzącej mu formie – podpowiada Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org, specjalista ds. finansów osobistych.

Zero waste ma też odzwierciedlenie w nawykach żywieniowych – zwolennicy tej teorii starają się wykorzystywać wszystko co się da i wyrzucać jak najmniej jedzenia. Z obierków po ziemniakach robią domowe chipsy, z wody po gotowaniu ryżu bazę do zup, a z liści rzodkiewki przyprawę i posypkę do potraw. Możliwości są nieograniczone.

Pieniądze wyrzucane do kosza

Wielokrotne wykorzystywanie półproduktów w kuchni przez wielu odbierane jest jako przesada. Jednak informacje dotyczące marnowania żywności w Polsce są szokujące.

- Według danych Federacji Banków Żywności 42 proc. Polaków przyznaje, że wyrzuca żywność, a w przeciętnej, czteroosobowej rodzinie do kosza trafia nawet 2500 zł rocznie. Nasze śmietniki są pełne, a talerze puste, bo już 2 mln ludzi żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie. Musimy się obudzić i zacząć szanować żywność, a także środowisko. Każde działanie się liczy i ma sens, nawet te wykonywane w domowym zaciszu – zaznacza Agnieszka Szczepanik, dyrektor departamentu edukacji w Wonga Polska, która odpowiada za rozwój platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Wydatki, których możesz uniknąć

W prosty sposób można znacznie zredukować domowe wydatki, także te żywnościowe. Na zakupy chodźmy zawsze z listą i skrupulatnie się jej trzymajmy. Zwracajmy uwagę na datę przydatności do spożycia, a także na sposób przechowywania konkretnych produktów.

Bardziej ekologiczni i oszczędni możemy być nie tylko w kuchni. Okres zimowy to szczególne miesiące, kiedy koszty ogrzewania domowego potrafią nas zaskoczyć. Są jednak sposoby, by tego uniknąć.

- Po pierwsze, nie zasłaniajmy grzejnika – odległość między meblami a urządzeniem powinna wynosić co najmniej 10 cm. Upewnijmy się także, czy wszystkie kaloryfery są odpowietrzone. Kiedy wychodzimy z domu, wyłączajmy ogrzewanie. Zamykajmy też drzwi do innych pomieszczeń, ponieważ łatwiej jest ogrzać jeden pokój, niż dużą przestrzeń. Nie rezygnujmy z wietrzenia mieszkania, ale róbmy to krótko i intensywnie, np. poprzez otwarcie okna na oścież na krótką chwilę. Tak naprawdę bardzo proste, codzienne czynności, jak prysznic zamiast kąpieli w wannie, mogą być sposobem i na ograniczenie marnowania energii czy wody, a także na dodatkowe oszczędności w budżecie domowym – radzi Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Jak znaleźć motywację

Niezależnie, czy działamy z myślą o środowisku czy o zaoszczędzeniu pieniędzy, w każdym przypadku potrzebujemy dobrej motywacji. Warto jasno wytyczać sobie cele i na bieżąco o nich przypominać. Jeśli poprzez dbanie o środowisko uda nam się odłożyć dodatkowe kwoty – możemy być z siebie tylko dumni. Nawet drobne zmiany w codziennym życiu pomogą nam zwiększyć oszczędności i uniknąć niepotrzebnych wydatków – wiele porad i inspiracji znajdziemy na https://kapitalni.org/.

- Chcemy odłożyć pieniądze na urlop? Powieśmy w widocznym miejscu wycinek z kraju, o podróży do którego marzymy. Powiedzmy o tym rodzinie i znajomym. Im więcej osób będzie wiedziało, tym trudniej będzie się nam z tego oszczędzania wykręcić. Nie należy się też zniechęcać tylko dlatego, że w przeszłości nic nie wyszło z naszych wielkich planów. Każdy, nawet mały sukces będzie podbudowywał w nas chęć dalszej pracy, a to świetny sposób na walkę ze słomianym zapałem – podkreśla Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

 

Kapitalni.org

Platforma edukacyjna Kapitalni.org działa od czerwca 2015 r. Twórcy serwisu Kapitalni.org kierowali się zasadą tzw. efektywnej edukacji finansowej. Celem portalu jest dostarczanie użytkownikom wiedzy o finansach w przyjaznej formie oraz weryfikacja i stałe mierzenie postępów w nauce. Serwis jest źródłem kompleksowej, ale podanej w przyjazny sposób wiedzy na temat: pożyczania, oszczędzania, wychodzenia z długów, pomnażania oszczędności, psychologii finansów, praw konsumenta oraz bezpieczeństwa finansowego i cyfrowego. Użytkownicy platformy mają do dyspozycji test osobowości finansowej, zindywidualizowane ścieżki edukacyjne, szereg artykułów eksperckich. W serwisie znajdują się także kursy i specjalne kalkulatory, pomagające trzymać finanse w ryzach. W 2019 roku portal stworzył przygodową grę Pre.Kapitalni, pierwszą tego typu grę dla dorosłych i starszej młodzieży. Pre.Kapitalni wpisują się w trend gier typu serious games, czyli narzędzi fabularnych, których podstawowym celem nie jest rozrywka, a osiąganie konkretnych celów edukacyjnych. Pre.Kapitalni pozwalają zdobyć praktyczne umiejętności, które wykorzystujemy w codziennym życiu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Radosław Pupiec

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »