Gospodarka » Bezpieczeństwo

Kary za nieprzestrzeganie przepisów BHP

Kary za nieprzestrzeganie przepisów BHP
Zobacz więcej zdjęć »
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązek zarówno pracodawcy, jak i poszczególnych pracowników.

W sytuacji, gdy którakolwiek ze stron ich nie przestrzega, naraża się na nałożenie kary, jaka została przewidziana w Kodeksie Pracy (KP). Co im grozi?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kary dla pracowników

Każdy pracownik jest nie tylko zobowiązany znać przepisy BHP, ale również powinien on regularnie uczestniczyć w szkoleniach BHP i przystępować do odpowiednich egzaminów sprawdzających (więcej na ten temat: https://e-specjalistabhp.pl/szkolenia-bhp/). Znajomość tychże zasad umożliwia pracownikowi wykonywanie swoich obowiązków w pełni świadomie i prawidłowo.

Jeśli jednak pracownik nie wykonuje poprawnie swoich obowiązków i narusza przepisy BHP, zgodnie z art. 108 KP, może zostać nałożona na niego jedna z następujących kar porządkowych: upomnienie, nagana lub kara pieniężna. Należy podkreślić, iż pracownik podlega karze, niezależnie czy naruszenie przepisów było spowodowane działaniem umyślnym czy też nieumyślnym.

Kary dla pracodawcy

Z kolei w przypadku pracodawcy, który narusza prawa pracownika, zgodnie z art. 283 KP, może zostać zastosowana kara grzywny w wysokości od 1 000 do 30 000 zł. W sytuacji, gdy naruszenia mają szczególnie drastyczny charakter, zgodnie z art. 220-221 Kodeksu Karnego (KK), pracodawca może ponieść nawet odpowiedzialność karną.

Zasadniczym obowiązkiem pracodawcy jest natomiast zagwarantowanie pracownikom warunków pracy spełniających zasady BHP. W sytuacji, gdy narazi on pracowników na utratę zdrowia lub życia, może zostać poddany karze pozbawienia wolność do trzech lat. Kiedy działania pracodawcy mają charakter nieumyślny, podlega on karze pozbawienia wolności do jednego roku, karze ograniczenia wolności lub też grzywnie. Natomiast w momencie, gdy dobrowolnie usunie niebezpieczeństwo, przewidywane kary nie są wobec niego stosowane.

Istotny jest również fakt, iż obowiązkiem pracodawcy jest także poinformowanie odpowiednich organów o wypadku przy pracy czy chorobie zawodowej. Efektem zatajenia powyższych informacji może być kara grzywny w wysokości 180 dziennych stawek, a  w niektórych sytuacjach również  kara ograniczenia wolności.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

admin11

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »