Rozrywka i wypoczynek » Sport
Kaski narciarskie – wybór i właściwe dopasowanie
Zobacz więcej zdjęć » |
Okres przed sezonem to także doskonały moment na sprawdzenie swojego sprzętu i ewentualne uzupełnienie go o brakujące elementy. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego miłośnika sportów zimowych jest kask, dlatego w tym artykule zdradzimy Wam jak odpowiednio wybrać i dopasować kask narciarski i snowboardowy aby dobrze chronił głowę i nie utrudniał nam pobytu na stoku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Od 1 stycznia 2012 roku w Polsce obowiązuje przepis zobowiązujący dzieci do 16-go roku życia do obowiązkowego noszenia kasków, a każde odstępstwo od tego przepisu może skończyć się nie tylko wysokim mandatem, ale i przymusowym opuszczeniem stoku. Co prawda osoby spełniające kryteria wiekowe w naszym kraju kasków nosić nie muszą, jednak w wielu zagranicznych miejscowościach taka ochrona to już nie tylko opcja, ale i konieczność dla każdego narciarza i snowboardzisty.
Niestety wielu naszych rodaków wciąż uważa kaski narciarskie za zbędny wydatek i rezygnuje z nich wiedzeni przekonaniem, że są najlepszymi narciarzami na świecie i nie ma powodów do obaw. Nic jednak bardziej mylnego, bowiem o wypadek na stoku, zwłaszcza w pełni sezonu nie trudno. Wypadek taki wcale nie musi być spowodowany naszą nieumiejętną czy zbyt brawurową jazdą, bowiem wystarczy chwila nieuwagi naszej czy innej osoby na stoku i nieszczęście gotowe.
Dopasowany kask
Wybierając kask narciarski należy przede wszystkim zwrócić uwagę na oznaczenia norm bezpieczeństwa, które w Europie oznaczone są literami „CE” i parametrem literowo-cyfrowym. Kaski, bez oznaczeń nie powinny być przez nas nawet przymierzane, bowiem ich sprzedaż jest zakazana. Warto również unikać kasków, które często możemy spotkać na „marketowych” półkach, bowiem są to często chińskie klejone podróbki, które nijak ochronią naszą głowę podczas upadku.
Rozmiar kasku
Rozmiar kasku łatwo jest dobrać nawet bez przymierzania jeżeli znamy obwód swojej głowy. Obwód głowy mierzymy nad brwiami i uszami wykorzystując do tego metr krawiecki lub inny miernik ściśle przylegający do ciała.
Warto pamiętać, że kask powinien dobrze przylegać do naszej głowy, nie powinien się przemieszczać czy opadać nam na oczy. Dobre dopasowanie kasku narciarskiego zapobiega uwieraniu i zwiększa komfort jazdy. Zalecane jest również wybranie kasku nieznacznie większego niż zmierzony obwód głowy, aby móc go spokojnie dopasować.
Wiele nowoczesnych kasków narciarskich i snowboardowych posiada specjalny system regulacji, dzięki któremu możemy je dopasować do anatomii naszej głowy lub założyć dodatkową ochronę na głowę.
Rodzaje kasków
W rodzinie kasków możemy wyróżnić przede wszystkim 3 podstawowe rodzaje:
Kaski półotwarte – kaski te zabezpieczają skorupą całą głowę oprócz uszu, które przykrywane są specjalnymi nausznikami wykonanymi z materiału ocieplającego lub co stanowi nowość na rynku wbudowanymi słuchawkami.
Kaski pełne lub zamknięte – analogicznie do poprzedniego typu zabezpieczają skorupą zarówno głowę jak i uszy.
Kaski zawodnicze – to kaski, oprócz pełnego zabezpieczenia głowy i uszu posiadają specjalną wstawkę na żuchwę zawodnika.
Co do podziału na kaski narciarskie i snowboardowe, to tak naprawdę granica między nimi jest bardzo cienka i płynna. Fakt, że oznaczone na metce kaski snowboardowe mogą się nieznacznie różnić kształtem od tych dla narciarzy, ale nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, bowiem obydwa typy kasków stworzone są tylko po to aby zapewnić ich użytkownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas jazdy na stoku. Parametry wyróżniające, takie jak kształt i kolor mają tutaj znaczenie drugorzędne i tylko od nas zależy, jaki kask zdecydujemy się nabyć i w którym poczujemy się najbardziej komfortowo.
Tych kilka najważniejszych informacji o rodzajach oraz dopasowaniu kasku narciarskiego lub snowboardowego z pewnością ułatwią wam wybór i zakup odpowiedniego rodzaju, rozmiaru i typu kasku. Nowoczesne i sprawdzone kaski narciarskie znajdziecie także w ofercie internetowego sklepu ze sprzętem do sportów zimowych SnowShop.pl
Nadesłał:
MariuszMax
|
Komentarze (0)