Gospodarka » Bezpieczeństwo

Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection przewiduje awarie procesów produkcyjnych

Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection przewiduje awarie procesów produkcyjnych
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky informuje o wprowadzeniu na rynek Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection (MLAD) – rozwiązania umożliwiającego wykrywanie odchyleń w procesach produkcyjnych na wczesnym etapie.

Wspomagany algorytmami uczenia maszynowego, które analizują telemetrię z czujników maszyn, ostrzega o awariach urządzeń poprzez wyświetlanie alertów, gdy tylko parametry procesu produkcyjnego zaczną przybierać niespodziewane wartości. Kaspersky MLAD posiada bogaty w funkcje interfejs graficzny umożliwiający szczegółową analizę anomalii, jak również narzędzia, które mogą zintegrować produkt z istniejącymi systemami w celu dostarczania alertów na panele sterujące operatorów.

W środowiskach przemysłowych niezwykle istotne jest utrzymanie procesu technologicznego na optymalnej ścieżce oraz unikanie wszelkiego rodzaju zakłóceń, w tym awarii sprzętu, błędów operatora czy cyberataków na przemysłowe systemy sterowania. Jeśli pojawi się jakiś problem, wczesne wykrycie może wyeliminować zakłócenia, a tym samym zmniejszyć koszty przestoju produkcji, zmarnowanych surowców oraz zapobiec innym poważnym konsekwencjom. Według szacunków firmy Kaspersky zmniejszenie czasu przestoju o 50% pozwala rocznie zaoszczędzić dużej elektrowni do 1 miliona dolarów, natomiast rafinerii ropy naftowej – 2,5 miliona dolarów[1].

Sieć neuronowa rozwiązania Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection analizuje w czasie rzeczywistym telemetrię z różnych czujników wykorzystywanych w procesie produkcyjnym. Wykrywa niewielkie odchylenia, takie jak zmiana dynamiki lub zgodności sygnałów, i wyświetla alerty, zanim wartości osiągną swoje limity i wpłyną na produkcję. Dzięki temu operatorzy mogą podjąć działania zapobiegawcze. Aby móc wykrywać anomalie, sieć neuronowa uczy się typowego zachowania maszyny z historycznych danych telemetrycznych. W przypadku zmiany parametru procesu produkcyjnego (np. wprowadzony zostanie nowy rodzaj surowca) lub wymiany części maszyny operator może ponownie uruchomić moduł uczący w celu uaktualnienia sieci neuronowej. Oprócz detektora opartego na uczeniu maszynowym rozwiązanie może na życzenie klienta zostać wyposażone w specjalnie przygotowane reguły diagnostyczne dla określonych przypadków.

Kaspersky MLAD działa w dotychczasowej infrastrukturze elektrowni i nie wymaga instalowania dodatkowych czujników. W celu uzyskania danych i zgłoszenia anomalii Kaspersky MLAD łączy się z przemysłowymi systemami sterowania, takimi jak SCADA. Może również zostać zintegrowany z produktem Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks. Rozwiązanie obsługuje popularne protokoły przemysłowe, w tym OPC UA, MQTT, AMQP, jak również REST, dzięki czemu może być stosowane w systemach wyposażonych w różny sprzęt.

Kaspersky MLAD posiada bogaty interfejs graficzny umożliwiający analizę wykrytych anomalii. Dzięki zwizualizowanym wykresom przebiegu monitorowanych procesów ekspert może zobaczyć, co, gdzie i w którym obszarze systemu poszło nie tak.

Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego oraz możliwości dostosowania do określonych procesów przemysłowych Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection stanowi ogromną pomoc w zapewnieniu niezakłóconej produkcji. Rozwiązanie uzupełnia systemy monitorowania oraz wiedzę ekspercką operatorów maszyn o możliwość wykrywania anomalii w złożonym środowisku. Niezależnie od tego, co powoduje odchylenia, wczesne alerty mogą zapobiec przestojom oraz awariom sprzętu. Rozwijaliśmy tę technologię przez kilka lat i dzisiaj możemy z radością poinformować, że w pełni funkcjonalny produkt jest dostępny komercyjnie powiedział Andriej Lawrientiew, dyrektor działu badań technologicznych w firmie Kaspersky.

Więcej informacji na temat rozwiązania Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection znajduje się na stronie https://mlad.kaspersky.pl.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła. Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.[1] Szacunki opierają się na analizie rozmaitych parametrów, takich jak czas trwania przestojów, wskaźniki ekonomicznej aktywności organizacji oraz modelowanie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »