Technologie » Internet
Kaspersky Mobile Security świetnie poradził sobie w niezależnych testach AV-Comparatives
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
W obszernym Przeglądzie Bezpieczeństwa Mobilnego przetestowano łącznie 13 produktów dla platformy Android. Szczególną uwagę zwrócono na możliwości wykrywania szkodliwego oprogramowania, funkcjonalność ochrony przed kradzieżą oraz kilka innych funkcji, jak również zużycie baterii przez produkty. Wyniki testów dostarczyły przydatnych wskazówek dla tych, którzy chcą zapewnić odpowiednią ochronę swoim danym przechowywanym na urządzeniu mobilnym.
Testy przeprowadzono w lipcu i sierpniu 2012 r. na smartfonie Samsung Galaxy S Plus działającym pod kontrolą systemu Android 2.3. W pierwszym teście porównywano zużycie baterii smartfona przed i po zainstalowaniu każdego pakietu bezpieczeństwa. Wynik tego testu jest jednoznaczny: żadne z 13 testowanych rozwiązań nie wykazało znacznego wpływu na żywotność baterii, co naturalnie stanowi ważny czynnik dla użytkowników smartfonów. Skrócenie żywotności baterii było nie większe niż 3% dla wszystkich mobilnych produktów bezpieczeństwa.
W celu sprawdzenia efektywności wykrywania szkodliwego oprogramowania wykorzystano ponad 18 000 próbek popularnych szkodliwych programów dla platformy Android. Produkty miały wykryć każdą próbkę w warunkach przypominających rzeczywiste korzystanie z urządzenia – każdy szkodnik był najpierw skanowany, a następnie dokonywano próby zainstalowania go. Taka metodologia pozwala odtworzyć typowy „scenariusz użytkownika”, w którym szkodliwe programy są blokowane albo po skanowaniu, albo podczas próby instalacji.
Podczas testów smartfon mógł łączyć się z opartymi na chmurze usługami bezpieczeństwa, co oznaczało, że Kaspersky Mobile Security mógł otrzymywać najświeższe informacje na temat nowych zagrożeń z Kaspersky Security Network. Produkt firmy Kaspersky Lab uzyskał niezwykle pozytywne wyniki w teście i znalazł się wśród najlepszych produktów, które zablokowały 98-100% szkodliwych plików.
Oddzielny test, przeprowadzony w celu oceny możliwości wykrywania oprogramowania adware (programy, które wyświetlają irytujące reklamy, ale nie zawierają szkodliwej funkcji), okazał się nieco kontrowersyjny, ponieważ silnik antywirusowy firmy Kaspersky Lab wykrywa tylko szkodliwe programy.
„Powszechną praktyką wśród twórców oprogramowania jest załączanie reklam, tak aby darmowe programy mogły przynosić zyski” – wyjaśnia Denis Maslennikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab. „Można jednak dokonać rozróżnienia pomiędzy legalnymi produktami wspieranymi przez reklamy a denerwującym oprogramowaniem adware. Dlatego w Kaspersky Lab skupiamy się tylko na programach, które posiadają wyraźnie szkodliwy cel, taki jak kradzież danych osobowych, wysyłanie tekstów bez zgody użytkownika, umożliwianie osobie atakującej przejęcia pełnej kontroli nad urządzeniem, jak również aplikacjach wyraźnie nastawionych na reklamy”.
AV-Comparatives wskazał kilka funkcji, które są unikatowe dla Kaspersky Mobile Security lub które uzyskały lepsze wyniki w porównaniu z konkurencją. W szczególności podkreślono możliwość ukrywania historii połączeń przychodzących, wiadomości tekstowych i kontaktów. Inną funkcją produktu Kaspersky Lab, która zyskała przychylne opinie, było wprowadzone niedawno Filtrowanie sieci zapewniające automatyczne wykrywanie i blokowanie szkodliwych stron podczas surfowania po internecie na urządzeniu mobilnym.
Pełny tekst Przeglądu Bezpieczeństwa Mobilnego można znaleźć na stronie AV-Comparatives: http://av-comparatives.org/images/docs/avc_mob_201209_en.pdf.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Komentarze (0)