Technologie » Internet

Kaspersky oraz AVL Software and Functions rozwijają bezpieczny sterownik jazdy autonomicznej

Kaspersky oraz AVL Software and Functions rozwijają bezpieczny sterownik jazdy autonomicznej
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky informuje o pierwszej udanej integracji swojego systemu operacyjnego KasperskyOS z elektroniczną jednostką sterującą (EUC) zaawansowanego układu wspomagającego jazdę autonomiczną (ADAS) opracowanego przez AVL Software and Functions GmbH (AVL SFR).

Ta jednostka sterująca stanowi otwartą i konfigurowalną platformę programistyczną przeznaczoną zarówno dla rozwoju prototypów, jak i rozwiązań produkcyjnych i jest „bezpieczna od podstaw”, ponieważ działa pod kontrolą systemu KasperskyOS. Bezpieczny system operacyjny firmy Kaspersky chroni w tym zastosowaniu komunikację pomiędzy komponentami ADAS oraz zabezpiecza wszystkie funkcje autonomicznego pojazdu. KasperskyOS gwarantuje, że niezdeklarowana funkcjonalność – niezauważona w momencie wypuszczania produktu lub wprowadzona za pośrednictwem aktualizacji systemowych – nie zostanie wykorzystana i nie wpłynie na działanie pojazdów autonomicznych.

Automatyzacja w pojazdach stosowana jest po to, by ułatwić ludziom życie poprzez zwiększenie komfortu przemieszczania się, poprawę przepustowości dróg, czy po prostu możliwość zaoszczędzenia czasu podczas jazdy samochodem. Jednak jedna z głównych obaw osób, które podchodzą sceptycznie do tej technologii, dotyczy jej bezpieczeństwa. Odnotowano już kilka incydentów potwierdzających znaczenie cyberbezpieczeństwa w zapewnieniu bezpieczeństwa fizycznego, w których luki w zabezpieczeniach umożliwiły przejęcie kontroli nad samochodem przez cyberprzestepców. Firma Kaspersky kontynuuje swoje badania i rozwój rozwiązań oraz usług służących do zabezpieczenia pojazdów z funkcjonalnością ADAS poprzez współpracę z AVL SFR – członkiem największej na świecie niezależnej firmy z branży inżynierii motoryzacyjnej.

W oparciu o nową platformę EUC firmy AVL SFR elektroniczna jednostka sterująca zaawansowanego układu wspomagającego zawiera dwa charakteryzujące się wysoką wydajnością procesory oraz sterownik bezpieczeństwa i zapewnia szerokie możliwości komunikacji – w tym połączenia z kamerami, lidarami i innymi powiązanymi komponentami. Platforma sprzętowa obsługuje również lokalną sieć sterującą oraz standardy motoryzacyjnych sieci komunikacyjnych, umożliwiając bezpieczny transfer danych między urządzeniami w pojeździe.

W większości znanych przypadków cyberprzestępcy wykorzystywali błędy w kodzie, które niechcący pozostawili tam programiści. Takie rzeczy zdarzają się ze względu na to, że współczesne pojazdy stanowią złożone systemy, co utrudnia zarządzanie bezpieczeństwem wszystkich komponentów. Co więcej, systemy te są regularnie aktualizowane i bardzo istotne jest to, aby zmiany w jednym module nie wpłynęły na sposób działania pojazdu. System KasperskyOS zapewnia solidne odseparowanie komponentów w celu uniemożliwienia jakiejkolwiek niechcianej komunikacji. Interakcją między wszystkimi komponentami elektronicznymi steruje Kaspersky Security System, silnik reguł bezpieczeństwa w obrębie KasperskyOS. Monitoruje on uruchamianie procesów, jak również komunikację z systemem operacyjnym oraz pomiędzy wszystkimi komponentami.

Jako nowy partner AUTOSAR, konsorcjum zajmującego się rozwojem standardów dla architektury oprogramowania motoryzacyjnego, firma Kaspersky stworzyła zestaw narzędzi programistycznych o nazwie Kaspersky Automotive Adaptive Platform. Przy pomocy tego zestawu AVL SFR może tworzyć aplikacje dla nowoczesnych pojazdów, łącznie z takimi, które nie wymagają kierowcy. Ten zestaw bibliotek pozwala również stosować inne oprogramowanie, które spełnia wymagania adaptacyjne AUTOSAR oraz działa w systemie KasperskyOS bez konieczności dodatkowych zmian. Pakiet Kaspersky Automotive Adaptive Platform jest gotowy do dostarczenia, a AVL SFR promuje swój moduł autopilota wśród kilku klientów z branży motoryzacyjnej.

Jeśli chodzi o częściowo sterowane pojazdy autonomiczne, szczególnie istotne staje się zagwarantowanie bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów jak również pieszych. Nawet w przypadku istnienia luk w zabezpieczeniach oprogramowania pojazdu wszelkie próby wykorzystania ich w celu spowodowania szkody nie powiodą się, ponieważ zostaną udaremnione przez nasz system operacyjny KasperskyOS. Cieszymy się, że możemy pracować jako partner AVL SFR nad sterownikiem autonomicznego kierowania pojazdem – powiedział Grigorij Sizow, szef działu biznesowego odpowiedzialnego za rozwiązanie KasperskyOS.

Wyrafinowana i złożona funkcjonalność w połączonych sterownikach o wysokiej wydajności, takich jak elektroniczna jednostka sterująca zaawansowanego układu wspomagającego, musi być chroniona przez rozbudowaną bazę bezpieczeństwa, zlokalizowaną na poziomie systemu operacyjnego. Samochodowy system operacyjny KasperskyOS został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić warstwę zaufania dla bezpieczeństwa, dostępności, prywatności oraz niezawodności tych systemów kontroli – podkreślił Dirk Geyer, odpowiedzialny za rozwiązania ochrony i bezpieczeństwa w firmie AVL SFR.

Więcej informacji na temat Kaspersky Automotive Adaptive Platform znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/ApaFf.

Informacje o AVL Software and Functions GmbH

AVL to największa na świecie niezależna firma zajmująca się tworzeniem, symulacją oraz testowaniem systemów dla zespołów napędowych oraz ich integracją w pojazdach. Działa również w nowych obszarach, takich jak ADAS/AD oraz Data Intelligence. Firma została założona w 2008 r. i od tego czasu prężnie się rozwija, tworząc technologicznie zaawansowane oprogramowanie oraz rozwiązania systemowe umożliwiające inteligentne i przyjazne dla środowiska przemieszczanie się, jak również integrację systemów oraz rozwój elektroniki. Posiadając solidną wiedzę techniczną, firma współpracuje z klientami i partnerami, takimi jak firma Kaspersky, na całym świecie, znajdując wspólnie kompleksowe rozwiązania. AVL koncentruje się na oszczędności paliwa, optymalizacji wydajności oraz minimalizacji zanieczyszczenia dla klasycznych pojazdów oraz na zwiększonej wydajności dla zastosowań z obszaru e-mobility, jak również aplikacji ochrony i bezpieczeństwa oraz usług cyfryzacji. Więcej informacji znajduje się na stronie na stronie: https://www.avl-functions.com.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »