Zdrowie » Dziecko
Kaszki Nestlé mają już 150 lat!
Zobacz więcej zdjęć » |
Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko miało jak najlepszy start w przyszłość. Niestety, jeszcze 150 lat temu wiedza na temat żywienia i opieki nad niemowlęciem była niewystarczająca, by każdemu z nich zapewnić bezpieczny i zdrowy wzrost.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jak to się zaczęło?
W drugiej połowie XIX wieku, ze względu na słabe warunki higieniczne i znacznie mniejszą niż dziś wiedzę medyczną, duża część niemowląt nie miała szans na długie i zdrowe życie. Jednym z nich był mały Wanner – urodzony przedwcześnie maluch, który nie tolerował mleka mamy. W czasach, kiedy przyszedł na świat, naukowcy dopiero zaczynali rozumieć związek między żywieniem, higieną żywności i zdrowym rozwojem. Skład mleka kobiecego został świeżo odkryty – do dziś jest ono słusznie uznawane za niedościgniony wzorzec pokarmu dla niemowląt. Co jednak z dziećmi, które, tak jak Wanner, nie mogły korzystać z dobrodziejstw mleka mamy?
Wykorzystując całą dostępną wtedy wiedzę i możliwości techniczne, szwajcarski farmaceuta – Henri Nestlé, rozpoczął pracę nad stworzeniem produktu do żywienia maluszków, które z różnych powodów nie mogły być karmione piersią. Chciał, by również one, jak cała reszta dzieci, miały szansę na radosne życie. Jego wysiłki pozwoliły na stworzenie w 1867 roku pierwszego kompletnego preparatu dla niemowląt – Farine Lactée. Pewny jego wysokiej jakości, Henri postanowił sygnować produkt własnym nazwiskiem i rodowym godłem – gniazdem, w którym umieścił pisklęta troskliwie karmione przez mamę. Tak rozpoczęła się historia kaszek dla niemowląt Nestlé.
Podążając z duchem czasu
Od tamtej pory produkty Nestlé przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci bardzo się zmieniły, jednak misja firmy to wciąż zapewnianie najmłodszym dostępu do wysokiej jakości żywności.
Od samego początku firma uważnie obserwowała odkrycia w zakresie żywienia niemowląt i wdrażając je do codziennej praktyki, coraz lepiej dostosowywała swoją ofertę do potrzeb maluchów. Już w 1929 roku, jeszcze zanim stało się to obowiązkowe, do kaszek Nestlé zaczęto dodawać witaminy. W latach 40. XX wieku powstał produkt w wersji instant, dzięki czemu przygotowywanie posiłku dla dzieci stało się jeszcze wygodniejsze. Na początku XXI wieku w ofercie Nestlé pojawiły się zaś pierwsze kaszki z aktywnymi kulturami bakterii Bifidobacterium lactis.
Małe brzuszki to wielkie potrzeby
Po 5. miesiącu życia w diecie dziecka powinny pojawić się pierwsze produkty zbożowe – kaszki. W tym czasie niemowlęta potrzebują aż 5 razy więcej składników odżywczych oraz 3 razy więcej kilokalorii na każdy kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, jednak ich brzuszki pozostają bardzo małe – nawet 5 razy mniejsze niż brzuszek mamy czy taty. Przeznaczony dla nich pokarm musi być więc odpowiednio skomponowany tak, by zaspokoić zapotrzebowanie na wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i radosnego rozwoju.
Długa historia innowacji opartych na naukowych podstawach powoduje, że kaszki Nestlé mogą odegrać ważną rolę w zagwarantowaniu niemowlętom odpowiedniego żywienia. Przygotowane na ich bazie posiłki dostarczają niezbędnych witamin i składników odżywczych w odpowiedniej ilości, pomagając dzieciom w rozszerzaniu ich diety o kolejne produkty.
Kaszki Nestlé dziś
Aktualnie w swojej ofercie Nestlé ma szeroki wybór kaszek tak, by każdy rodzic mógł znaleźć wśród nich odpowiednią dla swojego dziecka. Przeznaczone są dla maluszków w różnym wieku– ich skład został dopasowany w ten sposób, by zajadać się nimi mogły nie tylko dzieci na początku przygody z rozszerzaniem diety, ale także później. Można śmiało powiedzieć, że kaszki Nestlé rosną razem z dziećmi i potrzebami ich małych brzuszków.
Rodzice i ich pociechy mogą wybierać spośród kaszek mlecznych i bezmlecznych, kaszek o neutralnym smaku i takich z dodatkiem ulubionych owoców dziecka. Szczególnie warta uwagi jest nowa linia kaszek gryczanych, obejmująca kaszkę gryczaną, kaszkę gryczaną ze śliwką, kaszkę mleczną gryczaną oraz kaszkę mleczno-gryczaną z morelą. Wszystko po to, by dać małym brzuszkom
i wymagającym podniebieniom to, co dla nich najlepsze.
Najistotniejsze składniki kaszek Nestlé to dziś:
- Aktywne kultury bakterii Bibidobacterium lactis, które naturalnie zasiedlają przewód pokarmowy dzieci karmionych piersią;
- Immunoskładniki: cynk, żelazo, witamina A* i C, które uczestniczą w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego dziecka.
Kaszki z jogurtem zawierają dodatkowo także wapń, składnik wspierający prawidłowy rozwój kości.
W ofercie Nestlé znaleźć można także kleiki – kukurydziany i ryżowy, które dostarczą maluszkowi witaminę B1, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Więcej informacji o kaszkach Nestlé i ich historii można znaleźć na stronie projektu edukacyjnego Zdrowy Start w Przyszłość.
Dla każdego rodzica pierwszy uśmiech, pierwsza łyżeczka, pierwsze słowo, pierwszy krok dziecka to niezwykle przejmujące wydarzenia. Nestlé już od 150 lat towarzyszy milionom rodzin na całym świecie w przeżywaniu tych niezwykłych chwil i pomaga dbać, by były one początkiem niezwykłego życia.
*zawartość zgodnie z przepisami prawa
Ważne informacje dla matek: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia, gdyż mleko matki zapewnia idealnie zbilansowaną dietę, chroni przed chorobami oraz dostarcza wielu innych korzyści, zarówno dla dziecka, jak i mamy. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Mleko modyfikowane zostało stworzone by zastąpić mleko matki w sytuacji, kiedy zdecyduje ona o zaprzestaniu karmienia piersią, bądź z jakichś przyczyn karmienie piersią nie jest możliwe. Pamiętaj, że decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią lub wprowadzeniu częściowego dokarmiania butelką ograniczy ilość wytwarzanego pokarmu. Jeśli z jakichkolwiek powodów zdecydujesz o zaprzestaniu karmienia piersią, pamiętaj, że taką decyzję trudno odwrócić. Zanim zaczniesz używać mleko modyfikowane, pomyśl o konsekwencjach socjalnych i finansowych. Przez wzgląd na zdrowie swojego dziecka, zawsze przestrzegaj zamieszczonych na etykiecie wskazówek producenta dotyczących przygotowania, podawania i przechowywania mleka modyfikowanego.
Nadesłał:
Ewelina Bancerz
|
Komentarze (0)