Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Kiedy dziecko powinno rozstać się ze smoczkiem?

Smoczek to rzecz, która jest bardzo pomocna w pielęgnacji i rozwoju małego dziecka. Można wręcz powiedzieć, że jest to niezbędnik każdej mamy. Przychodzi jednak taki czas, w którym należy odzwyczaić maluszka od ssania smoczka.

Noworodek pojawia się na świecie z odruchem ssania, ponieważ jest to jego sposób na zdobywanie pokarmu. W trakcie karmienia piersią powstaje także więź łącząca matkę z dzieckiem, dlatego też jest to bardzo ważny element życia maluszka. Dziecko zapamiętuje, że ssanie idzie w parze z potrzebną mu bliskością, poczuciem bezpieczeństwa i komfortu. Po kilku miesiącach, mały człowiek zaczyna interesować się innym pożywieniem, więc najczęściej już wtedy nie ma konieczności ciągłego karmienia piersią. Mimo to, dziecko cały czas pamięta o miłych chwilach spędzonych przy piersi matki i podświadomie kojarzy to uczucie z efektem ssania. Smoczek jest wtedy dobrym rozwiązaniem, ponieważ dieta dziecka może zostać urozmaicona, a jego inne potrzeby mogą być zaspokojone przy użyciu smoczka.

Przychodzi chwila kiedy jednak trzeba z niego zrezygnować, aby nie wpłynął negatywnie na dziecięcy rozwój. Rozstanie ze smoczkiem dobrze jest przeprowadzić gdy dziecko wciąż karmione jest piersią, ponieważ przy jedzeniu z butelki będzie pamiętał o smoczku. Najlepiej zrobić to jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków, ponieważ jest to proces bardzo bolesny i wtedy nie powinno się dokładać dziecku większej ilości stresu.
Ten czas ma tę zaletę, że nie wykrzywi ząbków, zminimalizuje możliwość powstania nieestetycznej przerwy między zębami i nie spowoduje próchnicy. Ssanie smoczka przez dziecko ząbkujące niesie ze sobą ryzyko powyższych problemów.

Smoczek powinien zostać odstawiony w czasie kiedy dziecko jest zdrowe i nie narażone na stresujące sytuacje. Złym pomysłem będzie łączenie tego procesu ze żłobkiem, przeziębieniem czy wyjazdem.

Najlepsza jest metoda małych kroczków i pokazywanie dziecku, że smoczek nie jest lekarstwem na wszystko i można w inny sposób radzić sobie ze złymi emocjami. Jeśli dziecko ma około 2 latek można sięgnąć po odrobinę sprytu i przekonać dziecko, że smoczek będzie doskonałą rzeczą wymienną na przykład na wymarzony prezent.

Bez względu na zastosowaną metodę, warto pamiętać, że czas odgrywa bardzo dużą rolę i im szybciej maluszek będzie odzwyczajał się od ssania smoczka, tym łatwiejszy będzie to dla niego proces. Szybsze rozstanie dobrze wpłynie także na zdrowie jego jamy ustnej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »