Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Kiedy dziecko powinno rozstać się ze smoczkiem?

Smoczek to rzecz, która jest bardzo pomocna w pielęgnacji i rozwoju małego dziecka. Można wręcz powiedzieć, że jest to niezbędnik każdej mamy. Przychodzi jednak taki czas, w którym należy odzwyczaić maluszka od ssania smoczka.

Noworodek pojawia się na świecie z odruchem ssania, ponieważ jest to jego sposób na zdobywanie pokarmu. W trakcie karmienia piersią powstaje także więź łącząca matkę z dzieckiem, dlatego też jest to bardzo ważny element życia maluszka. Dziecko zapamiętuje, że ssanie idzie w parze z potrzebną mu bliskością, poczuciem bezpieczeństwa i komfortu. Po kilku miesiącach, mały człowiek zaczyna interesować się innym pożywieniem, więc najczęściej już wtedy nie ma konieczności ciągłego karmienia piersią. Mimo to, dziecko cały czas pamięta o miłych chwilach spędzonych przy piersi matki i podświadomie kojarzy to uczucie z efektem ssania. Smoczek jest wtedy dobrym rozwiązaniem, ponieważ dieta dziecka może zostać urozmaicona, a jego inne potrzeby mogą być zaspokojone przy użyciu smoczka.

Przychodzi chwila kiedy jednak trzeba z niego zrezygnować, aby nie wpłynął negatywnie na dziecięcy rozwój. Rozstanie ze smoczkiem dobrze jest przeprowadzić gdy dziecko wciąż karmione jest piersią, ponieważ przy jedzeniu z butelki będzie pamiętał o smoczku. Najlepiej zrobić to jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków, ponieważ jest to proces bardzo bolesny i wtedy nie powinno się dokładać dziecku większej ilości stresu.
Ten czas ma tę zaletę, że nie wykrzywi ząbków, zminimalizuje możliwość powstania nieestetycznej przerwy między zębami i nie spowoduje próchnicy. Ssanie smoczka przez dziecko ząbkujące niesie ze sobą ryzyko powyższych problemów.

Smoczek powinien zostać odstawiony w czasie kiedy dziecko jest zdrowe i nie narażone na stresujące sytuacje. Złym pomysłem będzie łączenie tego procesu ze żłobkiem, przeziębieniem czy wyjazdem.

Najlepsza jest metoda małych kroczków i pokazywanie dziecku, że smoczek nie jest lekarstwem na wszystko i można w inny sposób radzić sobie ze złymi emocjami. Jeśli dziecko ma około 2 latek można sięgnąć po odrobinę sprytu i przekonać dziecko, że smoczek będzie doskonałą rzeczą wymienną na przykład na wymarzony prezent.

Bez względu na zastosowaną metodę, warto pamiętać, że czas odgrywa bardzo dużą rolę i im szybciej maluszek będzie odzwyczajał się od ssania smoczka, tym łatwiejszy będzie to dla niego proces. Szybsze rozstanie dobrze wpłynie także na zdrowie jego jamy ustnej.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »