Firma » Praca
Kiedy emerytura nie wystarcza – jak dorobić mimo pandemii?
Trudna sytuacja emerytów
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dotykający wielu seniorów problem niskich emerytur sprawia, że aż 67% Polaków[1] spodziewa się, że ich emerytura nie wystarczy im na przeżycie nawet na minimalnym poziomie. Mimo to, 56% badanych przyznaje, że nie oszczędza pieniędzy na starość. Prawdopodobnie z tego powodu, aż 40% respondentów obawia się momentu przejścia na emeryturę, a 61% z nich wprost boi się braku środków do życia. Nie dziwi więc, że ponad połowa Polaków (55%) przyznaje, że będzie aktywna zawodowo także podczas emerytury[2]. Odnalezienie się na rynku pracy niewątpliwie będzie stanowić coraz to większe wyzwanie wraz ze wzrostem znajdujących się na nim seniorów.
Jak dorobić w czasach pandemii?
Według danych ZUS w 2020 roku na rynku pracy było aktywnych co najmniej 850 tys. osób w wieku emerytalnym, a potencjalni emeryci stanowili 5% aktywnych zawodowo[3]. Wielu z nich podejmując się pracy w celu uzupełnienia braków w domowym budżecie, decyduje się na pracę tymczasową lub w niepełnym wymiarze godzinowym. Aktualnie sytuację utrudnia jednak panująca pandemia, która ograniczyła ich dotychczasowe możliwości zarobkowe.
- Pandemia Covid-19 i towarzyszące jej obostrzenia wpłynęły nie tylko na życie społeczne wielu seniorów, ale utrudniły im też podjęcie pracy w dotychczasowej formule, np. przy opiece nad dziećmi, których rodzice z racji pracy zdalnej nie potrzebują już pomocy w tym zakresie. W takim przypadku alternatywą może być chociażby wykorzystanie posiadanego doświadczenia i podjęcie przez nich pracy w charakterze opiekuna niesamodzielnej osoby starszej – komentuje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.
Emigracja? Szansa nie tylko dla młodych
Dla wielu polskich emerytów szansą może być także praca w państwach Europy Zachodniej, w których mogą uzyskać zdecydowanie wyższe zarobki za wykonywanie tych samych obowiązków. Dobre perspektywy zawodowe daje między innymi praca w opiece senioralnej – w tej branży w Europie brakuje obecnie ponad 2 mln pracowników[4]. Jednocześnie, jest to profesja, w której duże znaczenie może mieć posiadane przez wielu seniorów doświadczenie w opiece nad dziećmi lub starszymi członkami rodziny. Warto także dodać, że chcąc podjąć pracę za granicą, można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które wspierają nas w odpowiednim zaplanowaniu takiego wyjazdu.
- Dużym ułatwieniem dla emerytów poszukujących pracy za granicą może być wyjazd za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy delegującej pracowników na dany rynek. W Promedica24 to my łączymy opiekunów z potrzebującymi wsparcia niesamodzielnymi osobami starszymi, a także dbamy, aby nasi opiekunowie przeszli odpowiednie przeszkolenie. Zapewniamy im również przejazd bezpośrednio do miejsca wykonywania usług opiekuńczych, a w dobie pandemii zajmujemy się także wynikającymi z obostrzeń formalnościami – dodaje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.
Polacy nadal są w Europie cenionymi pracownikami, czego jak widać nie zmienia nawet panująca pandemia koronawirusa, a dla chętnych do podjęcia nowej aktywności przeszkodą nie jest również wiek czy brak kwalifikacji.
[1] Badanie serwisu InterviewMe „Czy Polacy boją się emerytury?”
[2] Tamże
[3] Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
[4] Raport Promedica24 „Perspektywy rozwoju opieki senioralnej w Europie, 2020”
Nadesłał:
AZ_2018
|
Komentarze (0)