Dom » Budownictwo

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się opłaca?

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się opłaca?
Zobacz więcej zdjęć »
Koszty poniesione na instalację, a później eksploatację systemu grzewczego to najważniejsze pozycje kosztowe w odniesieniu do ogrzewania. W zależności od wybranego źródła ciepła, typu grzejników oraz zapotrzebowania na energię, inwestycja może zwrócić się szybciej lub później.

System grzewczy z założenia montuje się raz na nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego dokonując jego wyboru, warto dobrze przemyśleć tę kwestię i zwrócić się w stronę układów energooszczędnych. Zwracając uwagę na ekonomię, automatycznie możemy przyczynić się również do poprawy ekologii (ograniczenia zużycia wody, energii). Obecnie najbardziej energooszczędne systemy to systemy płaszczyznowe o niskotemperaturowej emisji ciepła, które wpływają nie tylko na poprawę komfortu grzewczego, ale i wygody użytkowania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Źródło ciepła

Punktem wyjścia do wyboru systemu grzewczego jest wybór źródła ciepła. Wygodniejsze zasilanie elektryczne związane jest z wyższym kosztem energii, a najtańsze - na paliwo stałe, wymaga sporego zaangażowania w obsługę. Dlatego najczęściej stosowanym źródłem ciepła są piece gazowe, które są idealnym kompromisem między wygodą a ekonomią. Warto też zwrócić uwagę na sprawność naszego źródła ciepła, aby zbyt duża ilość energii nie wydostawała się wraz ze spalinami.

System grzewczy

Na etapie realizacji instalacji najtaniej wychodzi zakup zwykłych grzejników wiszących. Niestety w przeciwieństwie do systemów płaszczyznowych powodują one spore straty energii w postaci nadmiernie podgrzanych stref sufitowych (straty kominowe) i nierównomierną (nieekonomiczną) pracę w okresach przejściowych. Świetnie natomiast sprawdzają się w szczytach zapotrzebowania na ciepło. Nie bez straty jednak dla naszego zdrowia i komfortu. Zdecydowanie ekonomiczniejsze i efektywniejsze w okresach przejściowych (stanowiących 90% sezonu grzewczego) jest ogrzewanie podłogowe, które ogranicza straty ciepła do wentylacji i daje przyjemne uczucie ciepłej podłogi. Niestety posiada ono też ogromną bezwładność (ograniczoną reakcję), przez co może generować dodatkowe straty energii. Wady tej pozbawione są systemy ścienne, a wśród nich oparty na wykorzystaniu specjalnych radiatorów system 3THERMO, który rozwija myśl technologiczną poprzednich rozwiązań płaszczyznowych. Układ 3THERMO umożliwia stosowanie zwykłych tynków w standardowej grubości 1-1,5 cm, co  poprawia przewodność ciepła do środka. Ponadto, mimo że system należy do rozwiązań wodnych zasilanych z c.o., nie wprowadza pod tynk wody (energia cieplna przenoszona jest po radiatorze), a więc niweluje możliwość awarii z tytułu przewiercenia ściany. Mniejsza bezwładność, brak wpływu na okładziny podłogi i świadomość wspierania polskiej myśli technicznej to tylko niektóre argumenty, dla których warto rozważyć opcję z 3THERMO.     

Koszty

Ogrzewanie ścienne 3THERMO generuje koszt inwestycyjny porównywalny do systemów ogrzewania podłogowego. - Choć zwykłe kaloryfery są dużo tańsze, świadomy użytkownik chętniej wybierze droższy system płaszczyznowy, gwarantujący niższe koszty eksploatacyjne i lepszy komfort użytkowania - mówi Patryk Nowakowski, prezes zarządu firmy 3THERMO. - Osoby, które mają możliwość zainwestowania większej sumy pieniędzy na etapie budowy, zwrócą sobie zainwestowane środki na przestrzeni kilku lat, płacąc mniej za rachunki - dodaje ekspert. Jednak ekonomia i komfort to nie jedyne powody przemawiające za wyborem ogrzewania ściennego. Jest jeszcze coś....

Zdrowie

Kurz, roztocza, pyłki, bakterie towarzyszą nam na każdym kroku. Warto ograniczyć ich działanie zważywszy na to, że w pomieszczeniach ogrzewanych spędzamy dużą część naszego życia. Hybrydowe grzejniki podtynkowe 3THERMO nie gromadzą kurzu, nie rozdmuchują go, dodatkowo powstrzymują potencjalny rozwój grzybów i pleśni na ścianach, co czyni je obecnie najbardziej higienicznym systemem grzewczym. Dodatkowo, jako jedyne, nie przesuszają powietrza, utrzymując w naturalny sposób właściwą dla naszego organizmu wilgotność na wymaganym poziomie 40-60%. Montaż tego typu systemu przynosi zatem korzyść zarówno w wymiarze finansowym (w dłuższej perspektywie), jak i zdrowotnym (od razu).

Więcej informacji: 3thermo.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Monika RB

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »