Dom » Budownictwo

Kiedy odśnieżać dach? Uniknij kłopotów i zadbaj o bezpieczeństwo

Kiedy odśnieżać dach? Uniknij kłopotów i zadbaj o bezpieczeństwo
Zobacz więcej zdjęć »
Polskie zimy mają do siebie to, że potrafią być piękne. Niestety zimowa aura, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej obfite opady śniegu, powoduje również spore utrudnienia, związane chociażby z transportem, i nakłada na nas dodatkowe obowiązki, takie jak odśnieżanie.

Polskie zimy mają do siebie to, że potrafią być piękne. Niestety zimowa aura, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej obfite opady śniegu, powoduje również spore utrudnienia, związane chociażby z transportem, i nakłada na nas dodatkowe obowiązki, takie jak odśnieżanie. O ile nikt nie zakwestionuje konieczności sprzątania chodników, ulic i podwórek, to odśnieżanie dachów budzi czasem wątpliwości co do tego, jak i kiedy należy to robić.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Odśnieżanie dachów – dlaczego i jak często trzeba to robić?

Odśnieżanie dachów jest czynnością obowiązkową, której konieczność wykonania nakłada na nas ustawa o prawie budowlanym. Nie jest to wzmiankowane w ustawie w sposób dosłowny, ale wymaga ona zagwarantowania bezpieczeństwa przy użytkowaniu budynku, jeśli mamy do czynienia m.in. z silnymi opadami atmosferycznymi (deszcz, śnieg). Obowiązek ten spoczywa na właścicielu lub administratorze obiektu. Uchybienie temu przepisowi może skutkować nałożeniem grzywny w minimalnej kwocie 1000 zł.

Oczywiście, nie mniej ważne jest bezpieczeństwo ludzi oraz samego obiektu budowlanego, którego konstrukcja może ulec uszkodzeniu. W interesie właścicieli i zarządców leży zatem dbałość o skuteczne odśnieżanie dachów.

Odśnieżania nie musimy przeprowadzać każdorazowo po występujących opadach śniegu. Najważniejsze jest, żeby nie dopuścić do utworzenia się grubej warstwy śniegowej na dachu. Sytuacja ta dotyczy głównie dachów płaskich, ale przy intensywnych opadach również dachy strome mogą sobie nie poradzić z odprowadzeniem masy śniegowej.

Równie ważne jest też regularne kontrolowanie grubości zalegającej pokrywy, z uwzględnieniem przy tym wpływu czynników zewnętrznych, mogących zwiększyć ciężar śniegu, doprowadzić do jego zlodowacenia czy tworzenia się sopli oraz nawisów.

Ile waży śnieg?

Ważne jest, aby wiedzieć, że ciężar pokrywy śnieżnej zależy od czasu jej zalegania oaz dodatkowych czynników, takich jak nasłonecznienie lub opady deszczu. Dla przykładu: 20-centymetrowa warstwa świeżego śniegowego puchu na powierzchni 1m2 to ciężar około 20 kg, ale po kilku godzinach ta sama warstwa może ważyć już 40 kg. Po kilku tygodniach zalegający na dachu ciężar masy zwiększa się do 60 kg, natomiast śnieg mokry powoduje obciążenie rzędu 80 kg/m2.

O tym, jaka jest dopuszczalna norma obciążenia dachu śniegiem, informuje norma PN-EN 1991-1-3:2005. Dla każdego dachu w trakcie jego projektowania zgodnie z przepisami należy przeprowadzić indywidualne obliczenia określające dopuszczalne wartości. Kalkulacje te przeprowadza się, uwzględniając:

 

  • mapę podziału Polski na strefy obciążenia śniegiem gruntu (istnieją 4 takie strefy),
  • średnie przyjęte wartości ciężaru śniegu, zawierające się w przedziale 1 – 4 kN/m3 dla różnych postaci śniegu (świeży, osiadły, mokry, stary),
  • wartość współczynnika kształtu dachu – wyliczaną ze wzoru.

 

Zatem przy określaniu bezpiecznej grubości pokrywy śnieżnej na dachu najlepiej będzie posiadać odpowiednie wyliczenia. Co jednak należy zrobić, jeśli takimi nie dysponujemy? Możemy zlecić specjalistyczną ekspertyzę, a jeśli nie mamy takich możliwości – stosować działania zachowawcze i odśnieżać dach regularnie, po każdych większych opadach.

 

Odśnieżanie dachów to praca niebezpieczna, odbywająca się na wysokościach, przy jej wykonywaniu należy więc podejmować szczególne środki ostrożności, a w przypadku braku specjalistycznego sprzętu – zlecić zadanie odpowiedniej firmie, posiadającej tak wyposażenie, jak i kompetencje.

 

Artykuł opracowany przez Rope Serwis 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ropeserwis

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »