Firma » System prawny

Kiedy warto korzystać z usług oferowanych przez notariusza?

Kiedy warto korzystać z usług oferowanych przez notariusza?
Zobacz więcej zdjęć »
Notariusz to zawód zaufania publicznego gwarantujący pełną poprawność procesu zawierania transakcji. Korzystanie z usług rejenta gwarantuje, że postępowanie zostało przygotowane w sposób prawidłowy, zgodny z prawem oraz zabezpieczający prawa stron danej umowy.

W jakich sprawach obowiązkowo należy zgłaszać się do notariusza, a w jakich tylko warto to robić?
 
Obowiązkowe czynności notarialne
 
Zgodnie z polskim prawem istnieje ściśle określony wykaz czynności, gdzie niezbędne jest poświadczenie notarialne. Są takie spawy z zakresu życia społecznego, że tylko dokumenty posiadające status aktu notarialnego mają moc prawną, pozostałe po prostu tracą ważność. I tak na przykład: jeśli chcemy kupić/sprzedać nieruchomość to zawsze taka umowa musi mieć budowę aktu notarialnego podpisanego przez notariusza.
Oprócz transakcji związanych ze sprzedażą czy nabyciem nieruchomości, notariusz musi potwierdzać (sporządzać) umowę darowizny nieruchomości, umowę oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, zdobycie spółdzielczego prawa własności lokalu czy umowę przekształcającą prawo spółdzielczej własności do lokalu we własność. Obowiązkowe czynności notarialne dotyczą także spraw związanych z dysponowaniem prywatnym majątkiem. Należą do nich: umowa o podziale spadku, gdy w jego skład wchodzi nieruchomość oraz intercyza.
 
W formie aktu notarialnego powstaje wiele dokumentów związanych z działalnością spółek – szczególnie tych dotyczących powstania spółek takich jak: umowa spółki partnerskiej, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej, komandytowo – akcyjnej czy spółki akcyjnej. Jednocześnie potwierdzenia notarialnego wymagają także dokumenty związane z pełnomocnictwem do czynienia czynności prawnych wymagających dla swej ważności sporządzenia aktu notarialnego (na przykład pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w imieniu spółki).
 
Kiedy warto skorzystać z notariusza
 
Pozostałe umowy można, ale nie trzeba podpisywać w obecności notariusza. Jednakże należy pamiętać, że podpis rejenta niezmiernie uwiarygodnia dokument, a jego sygnatariuszom daje poczucie bezpieczeństwa i prawidłowo przeprowadzonego postępowania. 
W takich sytuacjach, to notariusz sprawdza, czy wszystkie postanowienia zostały spisane w umowie, czy strony rozumieją postanowienia umowy oraz czy dokument posiada wszystkie konieczne elementy gwarantujące skuteczność umowy.
 
Często u notariusza sporządza się testament – wtedy uzyskuje się pewność, że dokument ten nie zostanie zniszczony przez osoby niezadowolone z jego zapisów. Jeśli testament został sporządzony przez notariusza, to także można go zmienić lub odwołać u notariusza. 
Rejent także dokonuje poświadczeń własnoręczności podpisu, zgodności odpisu czy wyciągu z okazanym dokumentem. 
 
Źródło informacji: http://www.notariat-poznan.pl/ 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »