Firma » Praca

Kobiety poszukiwane do pracy w IT

Praca programisty nie ogranicza się do siedzenia z nosem przed monitorem. Jak potwierdzają specjaliści ds. HR, jest to zawód pełen wyzwań, który wymaga wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Świetnie sprawdzają się w nim kobiety, których niestety cały czas brakuje w branży IT.

W branży IT jest za mało kobiet

Firmy nie ukrywają, że w branży IT mile widziane są kobiety, które coraz częściej przekonują się do kierunków studiów, kiedyś popularnych tylko wśród mężczyzn. Niestety jak wynika z danych zebranych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w roku akademickim 2010/11 odsetek kobiet na kierunkach informatycznych wyniósł zaledwie 11,6 proc. Uczelnie wyższe kierują swoje oferty do dziewcząt oraz promują wśród nich kierunki ścisłe, ale w firmach specjalizujących się w IT cały czas brakuje pań.

A obecność płci pięknej w zespole złożonym w większości z mężczyzn jest często zbawienna i pozytywnie wpływa na efektywność pracy.– Panie są dobrze zorganizowane, wnoszą świeże spojrzenie do pracy oraz posiadają wysoko rozwinięte kompetencje miękkie. W zespołach mieszanych jest również lepsza atmosfera niż w tych w całości złożonych z mężczyzn. Obserwujemy wzrost zainteresowania pracą u nas wśród pań, ale wciąż są one w mniejszości. Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni, bo czekamy na kobiety z „otwartymi ramionami” - podsumowuje Magdalena Szweida, specjalista ds. HR w LSI Software.

Dlaczego warto być programistą?

Programiści, w przeciwieństwie do osób reprezentujących inne profesje, nie borykają się z problemami na rynku pracy. Pracodawcy prześcigają się w atrakcyjnych ofertach, którymi kuszą wykwalifikowanych specjalistów. Grzegorz Siewiera, prezes łódzkiej firmy LSI Software, która jest wiodącym producentem oprogramowania, przyznaje, że poza wysokimi zarobkami i możliwościami rozwoju zawodowego, pracownicy otrzymują szereg udogodnień. Biorą udział w rozbudowanym programie szkoleniowym, imprezach i wyjazdach integracyjnych oraz zajęciach sportowych. Ponadto firma dba o komfort i dobry nastrój swojej załogi - w jednej z sal pracownicy mogą dla relaksu grać na konsoli Play Station lub w piłkarzyki. A wszystko po to, by dobrze czuli się w miejscu pracy i mieli z niej satysfakcję.

O takich standardach wielu pracowników mogłoby tylko pomarzyć, jednak praca programisty to nie zabawa. A sam zawód wymaga bardzo wysokich kwalifikacji. – Szukamy osób z odpowiednim, wyższym wykształceniem oraz często z doświadczeniem. Ważna jest nie tylko doskonała znajomość języków oprogramowania takich jak: T-SQL, Java, C, C++ czy Visual Basic, ale także znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie oraz umiejętność analitycznego i logicznego myślenia – mówi Magdalena Szweida, specjalista ds. HR w firmie LSI Software.

Być może kobiet w zawodzie programisty przybędzie, ponieważ powoli w przeszłość odchodzi wizerunek zamkniętego w sobie informatyka. - Współcześni programiści to otwarci ludzie o szerokiej wiedzy, którzy znają języki obce i są bardzo komunikatywni. Introwertyczni ekscentrycy raczej nie odnajdują się w tej pracy, ponieważ dzisiaj standardem jest praca zespołowa i wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne – podkreśla Grzegorz Siewiera.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »