Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Abstynencja tylko częściowa?

Mój mąż (59 l) jest alkoholikiem, od wielu lat walczącym z nałogiem. Przed zdiagnozowaniem jego choroby przeżyłam piekło, które zna każdy partner uzależnionej osoby. Łącznie z separacją, zmuszaniem do leczenia, odtruwania i abstynencji.

 

Muszę przyznać, że warto było o niego walczyć, bo mimo wszystkich przeciwności pomógł mi wychować dwójkę dzieci, utrzymał dobrą pracę, a dziś ma wiele osiągnięć naukowych i jest cenionym specjalistą. Nie odbyło się to jednak według częstego wzorca - całkowita abstynencja, spotkania w grupie AA, ograniczenie kontaktów do środowisk, w których nie pije się alkoholu, a przynajmniej do niego nie namawia. Mąż nigdy nie przestał pić! Nauczył się jednak pewnej wewnętrznej dyscypliny – np., że nigdy nie pije przed południem, w pracy ani w czasie imprez, na których są nasze dzieci i wnuki. Na innych wybiera raczej wino lub drinki niż mocne alkohole. Kiedy przesadzi, nie próbuje udowadniać, że jest trzeźwy, a ja się czepiam, ale przeprasza i idzie spać. Koledzy często śmieją się, że na stare lata został pantoflarzem, ale mąż z dumą opowiada, jak poddaje się moim „programom” życia w oknie trzeźwości. Miewam okresy zwątpienia. Czasem boję się, że koszmar powróci i będę miała żal do samej siebie, że jednak nie próbowałam zmuszać męża do całkowitej abstynencji.

odpowiada Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu, k. Bełchatowa

Najbezpieczniejszą postawą dla alkoholika jest całkowite odstawienie używki. Głód alkoholowy, to jeden z silniejszych przymusów, nad którymi człowiek panuje z wielkim trudem, a często w ogóle. Pokusy drzemią nie tylko w otoczeniu, ale przede wszystkim w organizmie. To uzależnienie od substancji chemicznej, która prowokuje hormony zwane endorfinami, do wywoływania złudnego uczucia zadowolenia, mocy i siły. Podobne informacje rejestruje umysł, doznając innych przyjemności – stan zakochania, spełniony seks, regularnie uprawiany sport, dobre jedzenie czy sukces zawodowy. Alkohol ma tę przewagę, że pozwala osiągnąć stan zadowolenia bez wysiłku, kosztem wielkich spustoszeń w naszym życiu.

Nie jestem jednak ortodoksyjnym terapeutą, który stawia przed pacjentem nierealne wyzwania. W naszej klinice i poradniach nie żąda się od alkoholika szukającego ratunku, aby był całkowicie trzeźwy. Gdyby potrafił sam wytrzeźwieć, być może nie szukałby pomocy. To jedna z poważnych barier w leczeniu uzależnień, stawiana przez większość placówek.

W trakcie terapii behawioralno-poznawczej staramy się bardziej skłonić do określenia i zrozumienia własnych reakcji i niedostatków emocjonalnych, niż narzucać dożywotni gorset abstynencji. Ocena własnego stanu, potrzeb i możliwości jest autonomicznym prawem każdej osoby. Podobnie jak podjęcie decyzji o zachowaniach związanych z nałogiem.

detoks alkoholowy WarszawaPrzekonuję, że każdy dzień, w którym pacjent zrezygnuje bądź ograniczy picie będzie zwycięstwem nad własną bezsilnością. „Nikt nie może mieć władzy nad tobą, chyba, że mu ją podarujesz” - mówi jedna ze starych sentencji. Uzależnienie się od czegokolwiek to właśnie dobrowolne przekazanie dominacji nad moim Ja wódce, narkotykowi, tabletce, hazardowi, seksowi czy innym czynnikom chemicznym, bądź behawioralnym. Człowiek, który w porę uświadomi sobie ten fakt i będzie na tyle przytomny, by go zrozumieć i ocenić, może wygrać z nałogiem. A przynajmniej – jak w każdej przewlekłej chorobie – skutecznie z nim walczyć, przechodząc różne etapy. Również porażek i klęsk. Większość trzeźwych alkoholików wie, że każdy kieliszek jest jak gra w rosyjską ruletkę z odbezpieczonym pistoletem. Być może wstaniesz od stołu po pierwszym i drugim strzale. A może któryś spowoduje, że już się nie podniesiesz. Całkowita abstynencja czy redukcja szkód?

Coraz więcej nowoczesnych ośrodków terapii odwykowej opowiada się za drugim rozwiązaniem. Klinika Wolmed jest także prekursorem tej metody w regionie. Wszystkich Państwa zainteresowanych problemem uzależnień zapraszamy na V Ogólnopolską Konferencję Naukową pod patronatem Wojewody Łódzkiego, pani Jolanty Chełmińskiej pt. „Uzależnienia – problem medyczny, prawny, rodzinny”, która odbędzie się 5-6 października br. w Bełchatowie. Sławy polskiej psychiatrii, psychologii, terapii i prawa przybliżą nam tajemnice związane z ludzką emocjonalnością. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 5 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »