Firma » Tax

Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła terminy egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego

Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła terminy egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego
Zobacz więcej zdjęć »
Państwowa Komisja Egzaminacyjna ds. Doradztwa Podatkowego wyznaczyła termin egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego. Odbędą się one 6, 7 i 8 listopada 2013 r. Chętni do przystąpienia do egzaminu muszą złożyć wniosek do Komisji Egzaminacyjnej nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem.

Egzamin pisemny jest pierwszym etapem w zdobywaniu uprawnień doradcy podatkowego – zawodu zaufania publicznego, regulowanego ustawą o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 r. Kolejne to egzamin ustny i dwuletnia praktyka zawodowa. Dopiero po pomyślnym przejściu tych trzech etapów, można złożyć ślubowanie wobec Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych i uzyskać wpis na listę doradców. Zanim jednak kandydaci do zawodu przystąpią do egzaminu, muszą spełnić następujące warunki: posiadać wyższe wykształcenie, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych,  a kandydat powinien być nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Trzy ostatnie egzaminy pisemne przeprowadzone w 2012 i 2013 r. pokazują, rośnie zainteresowanie wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego. Każdorazowo do części pisemnych przystępuje od 400 do ponad 500 kandydatów. Jak powiedział Tomasz Michalik, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP): „W ostatnich 3 latach obserwujemy rosnące zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego wśród studentów. Powstają nowe kierunki studiów, które  przygotowują do pracy w zawodzie doradcy podatkowego, rośnie liczba osób wpisywanych na listę doradców. To potwierdza, że zawód doradcy podatkowego stał się zawodem atrakcyjnym dla młodych ludzi i nie sądzę, aby deregulacja zatrzymała ten trend”.

Autorzy projektu ustawy deregulacyjnej przewidują skrócenie praktyki zawodowej z 2 lat do 6 miesięcy, ale egzamin państwowy – zarówno część pisemna, jaki i ustna, zostanie zachowany. Poszerzona zostanie lista osób, które będą zwolnione z części egzaminów, np. absolwenci wybranych kierunków studiów.

„Popieramy tę część projektu ustawy deregulacyjnej, pod warunkiem, że skrócona praktyka zawodowa odbywać się będzie w większym wymiarze godzin tygodniowo, a zwolnienie z egzaminów dotyczyć będzie części testowej i stworzona zostanie odpowiednia granica czasowa np. 2 lub 3 lata od ukończenia danego kierunku” – wyjaśnia Tomasz Michalik, dodając: „Biorąc pod uwagę dynamikę zmian przepisów podatkowych tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że osoby wpisane na listę doradców podatkowych będą dysponowały aktualną wiedzą teoretyczną.”

Obecnie w Polsce jest około 9 tysięcy czynnych doradców podatkowych. Zawód ten łączy w sobie elementy profesji prawnika i doradcy finansowego i jest ciekawą alternatywą dla innych zawodów prawniczych. Doradztwem podatkowym można zajmować się zarówno w małych kancelariach, jak i w międzynarodowych korporacjach, świadcząc usługi dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

O egzaminach na doradcę podatkowego

Egzamin na doradcę podatkowego składa się z części pisemnej i ustnej, przy czym warunkiem przystąpienia do ustnej, jest zdanie części pisemnej. Egzamin jest sprawdzianem teoretycznego i praktycznego przygotowania kandydatów na doradców podatkowych z kilkunastu dziedzin. Są to m.in. źródła prawa i wykładnia prawa, analiza podatkowa, postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi oraz postępowanie egzekucyjne w administracji, ewidencja podatkowa i zasady prowadzenia ksiąg podatkowych oraz międzynarodowe, wspólnotowe i krajowe prawo celne.

Część pisemna egzaminu polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań oraz sporządzeniu projektu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu. W części ustnej kandydat odpowiada  przed Komisją na wylosowane w zestawie pytania.

Egzamin organizuje i prowadzi Państwowa Komisja Egzaminacyjna, powołana przez Ministra Finansów. W jej skład wchodzi 60 osób, z czego 1/3 składu stanowią przedstawiciele Ministerstwa Finansów; tyle samo miejsc przypada członkom Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Ponadto, Komisję tworzy 10 pracowników naukowych oraz 10 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

konkretpr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »