Społeczeństwo » Społeczeństwo
Konferencja w Pałacu Prezydenckim "Europa: projekt rządów czy obywateli?"
Konferencja wpisała się w obchody Święta Wolności oraz Tygodnia Obywatelskiego. Towarzyszyła też obchodom 10-lecia OFOP.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Rok 2013 został ustanowiony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Obywateli. Działania związane z ERO 2013 skoncentrowane są na szeroko rozumianej tematyce europejskiej, idei społeczeństwa obywatelskiego oraz na przybliżaniu Europejczykom praw wynikających z obywatelstwa UE. W ramach obchodów odbywa się wiele konferencji, debat oraz innych wydarzeń związanych z szeroko rozumianą tematyką europejską.
Jednym z takich przedsięwzięć była konferencja „Europa: projekt rządów czy obywateli?" zorganizowana w Pałacu Prezydenckim 6 czerwca 2013 r. Organizatorami spotkania była Kancelaria Prezydenta RP oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Tematyka wydarzenia skupiona była na roli aktywności obywateli we współczesnych państwach demokratycznych oraz na idei społeczeństwa obywatelskiego. W dyskusji udział wzięli goście reprezentujący instytucje Unii Europejskiej oraz organizacje pozarządowe z Polski i innych państw europejskich.
Gospodarzem konferencji był Prezydent RP Bronisław Komorowski. W programie konferencji przewidziane były dwa panele: w pierwszym z nich głos zabrali reprezentanci najważniejszych instytucji UE, w drugim o swoich doświadczeniach opowiedzieli przedstawiciele organizacji z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Wykład otwierający konferencję wygłosił prof. Andrzej Zoll.
Konferencja wpisała się w obchody Tygodnia Obywatelskiego, który miał na celu promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego. Z tej okazji w Warszawie, w dniach 3-9 czerwca zorganizowanych zostało wiele wydarzeń poświęconych kwestii praw obywatelskich. Ich inicjatorami były organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.
Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizowało cykl „Lekcje Demokracji", w ramach którego odbyły się spotkania z na temat praw człowieka w PRL z prawnikiem konstytucjonalistą, Wiktorem Osiatyńskim, spotkanie z premierem Tadeuszem Mazowieckim oraz lekcja poświęcona transformacji z Ireną Wóycicką, Podsekretarzem Stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP.
Kolejny element obchodów Tygodnia Obywatelskiego stanowił zorganizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka wykład „Billingi kontrolowane. Obywatel-dziennikarz w sporze z CBA", który został wygłoszony przez Bogdana Wróblewskiego, dziennikarza i sprawozdawcę sądowego „Gazety Wyborczej".
Natomiast w dniach 7-8 czerwca młodzi społecznicy, naukowcy, artyści, studenci, dziennikarze oraz przedsiębiorcy spotkali się podczas II Kongresu Wolności zorganizowanego przez Projekt: Polska wraz z partnerami, aby przedstawić swoją wizję kraju i pomysły na wspólne działania.
EUROPEJSKI ROK OBYWATELI 2013 W POLSCE
Rok 2013 został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Obywateli. Inicjatywa ta ma zachęcić do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz przybliżyć obywatelom UE wiedzę na temat przysługujących im praw. Koordynatorem obchodów Europejskiego Roku Obywateli w Polsce jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W obchodach ERO aktywnie uczestniczy także Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Instytucje te we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi organizują szereg debat, konferencji oraz innych wydarzeń promujących idee Europejskiego Roku Obywateli.
Nadesłał:
primum_pr
|
Komentarze (0)