Dom » Architektura

Konkurs DesignEuropa Awards 2025: ujawniono sześciu finalistów, w tym z Polski.

Konkurs DesignEuropa Awards 2025: ujawniono sześciu finalistów, w tym z Polski.
Zobacz więcej zdjęć »
•Sześć wybitnych europejskich projektów zakwalifikowało się do finału konkursu •Holenderska projektantka Hella Jongerius zdobywa Nagrodę za Całokształt Osiągnięć za swój wizjonerski wkład we współczesne wzornictwo •Jeden z nominowanych projektów pochodzi z Polski •Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 23.09
Dziś ogłoszono finalistów szóstej edycji konkursu wzornictwa DesignEuropa Awards, organizowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a także laureata prestiżowej Nagrody za Całokształt Osiągnięć.
 

 

Wybrane projekty pochodzą z różnych państw Europy – Francji, Holandii, Polski, Słowenii i Hiszpanii – i obejmują szeroki zakres sektorów, takich jak opieka zdrowotna, urządzenia do domu i codziennego użytku, sprzęt ochronny, sport, mobilność, architektura i energia odnawialna.

 


W gronie finalistów znaleźli się zarówno nowi innowatorzy, jak Paul de Livron, Kavčič i Overade – nominowani do Nagrody dla Przedsiębiorców i Małych Firm – jak i uznani przedstawiciele przemysłu, m.in. Cecotec, Ciarko Design z Polski i Fastned, którzy rywalizują o Nagrodę Branżową. Trzecią kategorią, wprowadzoną w ubiegłym roku, jest Nagroda za Projekt Nowej Generacji – wyróżnienie dla nowych talentów, skierowane do młodych projektantów w wieku do 29 lat.

 


Ponadto znana holenderska projektantka Hella Jongerius otrzyma Nagrodę za Całokształt Osiągnięć 2025 za swoje wybitne osiągnięcia i wyjątkową umiejętność wprowadzania do projektowania myślenia zorientowanego na człowieka.

W tegorocznej edycji odnotowano rekordowy udział ponad 1250 kandydatów z 48 państw. Projekty oceniono pod kątem ich oryginalności, funkcjonalności, wartości estetycznej i ekologii, co wykraczało poza granice poszczególnych sektorów.

 

Zwycięzcy wszystkich kategorii zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród, zorganizowanej we współpracy z duńskim Urzędem Patentów i Znaków Towarowych , która odbędzie się 23 września 2025 r. w Kopenhadze.

 


João Negrão, dyrektor wykonawczy EUIPO, stwierdził: Edycja konkursu DesignEuropa Awards 2025 odzwierciedla niezwykły talent, kreatywność i ukierunkowane na cel innowacje, które europejskie projekty zapewniają światu. Od debiutujących projektantów po legendy, takie jak Hella Jongerius, tegoroczni uczestnicy przypominają nam, że dobry projekt nie tylko rozwiązuje problemy, lecz także inspiruje do postępu i buduje więzi między ludźmi.

Dyrektor generalny duńskiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych, Sune Stampe Sørensen, również zabrał głos: Z wielką przyjemnością informujemy, że konkurs DesignEuropa Awards 2025 organizujemy we współpracy z EUIPO w Danii. Wyjątkowe projekty pozwalają przedsiębiorstwom wyróżniać się na globalnym rynku. Cieszymy się, że będziemy mogli świętować doskonałość w tej dziedzinie podczas tegorocznej ceremonii w Kopenhadze.


FINALIŚCI W KATEGORII NAGRODA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW I MAŁYCH FIRM

 

  • Drewniane wózki inwalidzkie Apollo (Francja): Elastyczny drewniany wózek inwalidzki zaprojektowany przez Paula de Livrona, inspirowany jego własnymi potrzebami w zakresie mobilności. Unikalne wykorzystanie drewna zapewnia naturalną amortyzację i lekkość, jednocześnie gwarantując dostosowanie do szerokiej gamy sportów i aktywności. Przedsiębiorstwo i twórca: Paul de Livron.
  • HANGY Maxi (Słowenia): Wisząca drewniana konstrukcja zaprojektowana z myślą o oszczędności miejsca i walorach dekoracyjnych. Jej solidna, czysta forma oraz różne opcje kolorystyczne sprawiają, że jest nie tylko funkcjonalna, lecz także łatwo dopasowuje się do różnych przestrzeni.Przedsiębiorstwo: Kavčič. Projektant: Žan Kavčič.
  • Overade LIFE (Francja): Elektryczny kask rowerowy łączący wbudowane oświetlenie i łączność bezprzewodową w celu zwiększenia bezpieczeństwa w miastach. Jego elegancka konstrukcja oferuje rzadkie połączenie zaawansowanej technologicznie funkcjonalności i nowoczesnego stylu.Przedsiębiorstwo: Overade. Projektant: Jérémy Pointel.

FINALIŚCI W KATEGORII NAGRODA BRANŻOWA

 

  • MONO (Polska): Okap kuchenny, który przekształca funkcjonalne urządzenie w elegancki, minimalistyczny projekt, doskonale wpisujący się w każdą aranżację kuchni. Przedsiębiorstwo: Ciarko Design. Projektant: Mikołaj Nicer.

 

  • Bicinete (Hiszpania): Innowacyjne połączenie roweru tradycyjnego z hulajnogą elektryczną, zapewniające płynną i skuteczną jazdę na dowolnym terenie, ze szczególnym uwzględnieniem komfortu, stabilności i bezpieczeństwa użytkownika.Przedsiębiorstwo: Cecotec. Projektanci: Rosa Vidal, José Orts i César Orts.
  • The Solar Trees (Holandia): Rzeźbiarskie panele słoneczne wykonane z betonu i stali, zaprojektowane do ładowania pojazdów elektrycznych, pełniące jednocześnie funkcję efektownych elementów architektonicznych z wbudowanym oświetleniem LED.Przedsiębiorstwo: Fastned. Projektant: María García Mansilla.

 


Jury konkursu DesignEuropa Awards przewodniczy Christina Melander, przewodnicząca BEDA (Bureau of European Design Associations) i członkini duńskiego ośrodka projektowego. W skład jury wchodzą projektanci, przedsiębiorcy, pracownicy akademiccy i specjaliści ds. własności intelektualnej, którzy wybierają finalistów w oparciu o doskonałość projektową, wpływ na rynek i zrównoważony wkład, a także innowacyjne wykorzystanie systemu wzorów UE.


HELLA JONGERIUS, WIZJONERKA WZORNICTWA

Tegoroczna Nagroda za Całokształt Osiągnięć zostanie wręczona Helli Jongerius, pionierskiej holenderskiej projektantce znanej ze swoich osiągnięć w dziedzinie tekstyliów, mebli i wzornictwa przemysłowego. Od czasu założenia studia Jongeriuslab w 1993 r. współpracowała ona z renomowanymi markami, takimi jak Vitra, IKEA i KLM, tworząc innowacyjne projekty, które łączą tradycyjne rzemiosło z nowoczesną technologią. Jej prace obejmują przesuwanie granic w obrębie materiałowości i koloru, czego przykładem są takie dzieła, jak: sofa Polder Sofa, stół Frog Table oraz koło barw i materiałów Vitra Colour & Material Library.

Projekty Jongerius są prezentowane w różnych prestiżowych muzeach na całym świecie, w tym w MoMA (Nowy Jork) i Centre Pompidou (Paryż). Jej kreatywne przywództwo wywarło ogromny wpływ na branżę wzornictwa, w której opowiadała się za zrównoważonym rozwojem, współtworzeniem i współpracą.

Jury doceniło wizjonerskie podejście Jongerius i jej zdolność do łączenia procesów przemysłowych z inteligencją emocjonalną i projektowaniem zorientowanym na człowieka: „W czasach coraz bardziej zdominowanych przez technologię jej prace wyróżniają się poetycką wrażliwością i znaczącymi relacjami z ludźmi. Dzięki współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami oraz swojej pracy w Jongeriuslab na nowo definiuje ona sposób, w jaki materiały, kolor i forma udoskonalają zarówno codzienne przedmioty, jak i przestrzenie, w których się znajdują”.

Dziś jej prace nadal inspirują zarówno projektantów, jak i instytucje, a jej pierwsza duża retrospektywa zaplanowana jest na 2026 r. w Vitra Design Museum.

Dotychczasowi laureaci Nagrody za Całokształt Osiągnięć to światowej sławy projektanci: Giorgetto Giugiaro, Hartmut Esslinger, André Ricard, Maria Benktzon oraz Dieter Rams.

O KONKURSIE DESIGNEUROPA AWARDS
W konkursie DesignEuropa Awards wyróżniono wyjątkowe projekty i pionierów z branży, którzy chronią swoje pomysły i produkty jako zarejestrowane unijne wzory przemysłowe.
Zarejestrowany unijny wzór przemysłowy to zarządzane przez EUIPO prawo własności intelektualnej, które zapewnia wyłączną ochronę wyglądu produktu we wszystkich państwach członkowskich UE. Każdego roku do EUIPO wpływa około 100 000 wzorów. Niektóre słynne zarejestrowane wzory to dzbanek Bialetti Moka, klocek Lego i Porsche Turbo.

Poprzednie edycje konkursu DesignEuropa Awards odbyły się w Mediolanie (2016 r.), Warszawie (2018 r.), Eindhoven (2021 r.), Berlinie (2023 r.) i Rydze (2024 r.).


O EUIPO
Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) jest jedną z największych zdecentralizowanych agencji UE, a jej siedziba znajduje się w Alicante w Hiszpanii. EUIPO zarządza rejestracją znaków towarowych UE od 1994 r. i rejestracją wzorów od 2003 r., przy czym zarówno znaki towarowe, jak i wzory stanowią prawa własności intelektualnej w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. W 2023 r. Urząd uzyskał uprawnienia w ramach kolejnego prawa własności intelektualnej, jakim są oznaczenia geograficzne produktów rzemieślniczych i przemysłowych. EUIPO podejmuje również działania w zakresie współpracy na szczeblu unijnym i międzynarodowym oraz prowadzi europejskie obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej. W 2024 r. EUIPO po raz piąty uznano za najbardziej innowacyjny urząd ds. własności intelektualnej na świecie.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dominika Wabich

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »