Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Kontuzja kolana- przyczyny, profilaktyka i najważniejsze informacje związane z tym urazem

Kontuzja kolana- przyczyny, profilaktyka i najważniejsze informacje związane z tym urazem
Zobacz więcej zdjęć »
Kolana to największy staw naszego organizmu. Łączą udo z podudziem. Dzięki nim możliwe jest zginanie i prostowanie nóg, zapewniają również stabilność i elastyczność ciała.

Do urazu kolana dochodzi na skutek uszkodzenia części, z których się składa, a są to: kości, chrząstka, mięśnie, więzadła i ścięgna.

Staw kolanowy jest bardzo narażony na różnego rodzaju urazy. Najczęstszymi ofiarami padają sportowcy, osoby aktywne fizycznie. Kontuzja kolana może być też spowodowana przez nadwagę. Najbardziej podatne na uszkodzenia są łąkotki, więzadła stabilizujące kolano oraz rzepki.

W większości sytuacji możliwe jest samodzielne poradzenie sobie z urazem kolana. Wystarczy przyłożyć lód do miejsca, gdzie odczuwalny jest ból. Warto również użyć maść przeciwbólową.
 
Dobrym sposobem będzie również nie obciążanie wrażliwej nogi. Jeżeli okłady nie pomogą wtedy warto udać się do lekarza. Są jednak sytuacje, które wymagają natychmiastowej porady i diagnozy specjalisty. Jest to na przykład niepokojący dźwięk, który dało się usłyszeć podczas pechowego upadku lub zdarzenia.
 
Jeżeli niemożliwe jest wyprostowanie nogi lub czujemy brak stabilności, to wtedy również wizyta u lekarza okaże się koniecznością. Ortopeda najprawdopodobniej na początek zleci zrobienie zdjęcia RTG, które wykluczy złamanie. Gdy już będzie postawiona diagnoza, to rozpocznie się leczenie właściwe. Po nim konieczna będzie rehabilitacja, która pomoże w odzyskaniu pełnej sprawności i siły w kolanie.

Należy koniecznie pamiętać o tym, żeby nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów, gdyż mogą one zaważyć na dalszej karierze sportowej lub pełnej sprawności fizycznej.
 
Aby uniknąć takich sytuacji należy zawsze odpowiednio przygotować się do aktywności sportowej, istotne znaczenie ma rozgrzewka oraz stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń.
 
Polecamy gabinet fizjoterapii we Wrocławiu: http://fizjoterapiabomba.pl/ 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »