Zdrowie » Ciało

Kosmiczne technologie stosowane w codziennym życiu

Misje kosmiczne to dla większości ludzi temat odległy, wręcz abstrakcyjny. Choć każdemu zdarza się czasami śledzić losy astronomów wysłanych w kosmos lub łazika Curiosity eksplorującego Marsa, mało kto zdaje sobie sprawę, że z niektórych kosmicznych technologii korzystamy na co dzień.

NASA odpowiedzialna jest za narodowy program lotów kosmicznych Stanów Zjednoczonych oraz długofalowy program badań przestrzeni kosmicznej.  Jak ważne są dla ludzkości podróże w kosmos? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - bardzo ważne. Umożliwiają one poznawanie praw rządzących Wszechświatem i zapewniają nieustanny rozwój naukowy i technologiczny. Misje kosmiczne mają również bardziej wymierne znaczenie. Podczas ich planowania i przygotowań powstaje wiele projektów, które mogą ułatwić życie astronomom. Z czasem jednak okazuje się, że mają też zastosowanie w życiu codziennym na Ziemi.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Technologiczny kosmos

Najbardziej popularny kosmiczny wynalazek, z którego prawie każdy korzysta na co dzień to GPS. System wykorzystywany jest od lat 70. XX wieku i precyzyjnie określa położenie w czasie rzeczywistym. Ma szerokie zastosowanie – kierowanie ruchem zarówno środków komunikacji miejskiej, jak i karetek czy tirów. Wykorzystuje się go w geodezji, jest formą zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą. To wszystko dzięki satelitom orbitującym wokół Ziemi.

Prawie w każdym budynku na świecie, czasami nawet jako obowiązkowe wyposażenie, zamieszczone są czujniki dymu. Jaka jest ich geneza? Jak wiadomo, w kosmosie zdarzyć się może wszystko, np. niekontrolowane wycieki gazów i pożary. Aby uniknąć takich zagrożeń, naukowcy z NASA we współpracy z firmą Honeywell Corporation opracowali prototypy wykrywaczy dymu.

Smartfony zrewolucjonizowały życie ludzi. Wpłynęły na wiele jego aspektów – sposób spędzania czasu wolnego, komunikację oraz relacje personalne. Powszechne jest dzielenie się z innymi ludźmi momentami ze swojego dnia, relacjonowanie wydarzeń poprzez portale społecznościowe. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie kamery. W latach 90. NASA postanowiło zmodernizować sprzęt optyczny, który był wówczas używany w kosmosie. Jet Propulsion Laboratory wynalazło wtedy technologię CMOS. Została ona z czasem wprowadzona na rynek fotograficzny i znalazła zastosowanie w smartfonach.

 

Kosmiczne wynalazki ratujące życie

Na Ziemi nazywana jest folią termiczną lub kocem ratunkowym, natomiast w kosmosie nosi nazwę: folia NRC. Cienka, metalizowana płachta wykonana z tworzywa sztucznego, w zamyśle naukowców NASA w latach 60. miała odbijać promieniowanie cieplne i nie przepuszczać pary wodnej. Na Ziemi natomiast folia ta uratowała życie wielu osób, chroniąc przed utratą ciepła czy przegrzaniem.

Coraz częściej termometry działające na podczerwień wypierają tradycyjne, rtęciowe termometry. Wystarczy przyłożyć to urządzenie do błony bębenkowej, a niemal natychmiast otrzymuje się dokładny odczyt temperatury organizmu. Czujnik podczerwieni to kolejny wynalazek, który powstał w laboratoriach NASA, a ułatwia nam życie codzienne.

 
Od 2003r. sztuczna komora serca to szansa na drugie życie dla osób z poważnymi chorobami krążenia. Jej wersja, która wykorzystywana jest dotychczas, powstała w wyniku zbiegu okoliczności. David Saucier, inżynier pracujący dla NASA, w 1984r. trafił na stół operacyjny z powodu problemów z pracą serca. Operowali go wtedy Geogre Noon i Michael DeBakey – lekarze, który od lat próbowali udoskonalić sztuczną komorę serca. Saucier w pracy zajmował się inżynierią rakietową i odpowiedzialny był za pompy paliwa w silnikach rakietowych. To on podsunął kardiochirurgom pomysł na bardziej wydajną pompę w sztucznej komorze serca. Połączenie wiedzy tych trzech mężczyzn już od wielu lat daje nie tylko nadzieję, ale również realną szansę na dalsze życie wielu pacjentom.

 

Kosmiczne sposoby na trening

Moda na prowadzenie zdrowego trybu życia, a co się z tym wiąże, regularnego uprawiania sportu, wciąż trwa. Potrzebne jest do tego profesjonalne obuwie przystosowane do wykonywania ćwiczeń. Kto stoi za opracowaniem specjalnych materiałów z których wykonane są sportowe buty? – NASA.

Elementy wkładki zrobione są z pianki poliuretanowej. Odpowiednio połączone zapewniają właściwą wentylację w bucie oraz amortyzują uderzenia stopy o ziemię. W ten sposób wcześniej wykonywane było obuwie do skafandra kosmicznego.

 

NASA od początku działalności boryka się z problemem, jakim jest opór powietrza podczas lotów atmosferze. Próby zminimalizowania go znalazły zastosowanie w bardziej przyziemnej dziedzinie, jaką jest sport. Firma Speedo dzięki wynikom badań i danym dostarczonym przez NASA opracowała kostium do pływania, który minimalizuje opór wody. Wynalazek ten nazywany jest „skórą rekina”. W roku, w którym go wprowadzono, ustanowiono aż 108 rekordów świata w różnych dyscyplinach pływackich!

 

Kolejnym projektem, jaki chciała stworzyć NASA, miała być bieżnia, którą można wykorzystywać w kosmosie, a która będzie symulowała przyciąganie ziemskie. Miało zapewnić to odpowiednią aktywność fizyczną astronautów. W związku z tym projektem niestety nie udało stworzyć się bieżni, którą można wykorzystywać w kosmosie, ale za to NASA stworzyła warunki kosmosu na ziemi, wykorzystując unikalną technologię różnicy ciśnień powietrza przy opracowaniu bieżni antygrawitacyjnej Alter-G. Umożliwia ona bardzo skuteczną poprawę kondycji oraz wzmocnienie ciała. - Zmieniając poziom odciążenia na bieżni można ćwiczyć w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80 proc. Sprzęt ten działa w oparciu o najbardziej zaawansowaną technologię polegającą na pokonaniu przyciągania ziemskiego. Dzięki temu możemy zwiększyć skuteczność treningu nawet o 30 proc. – mówi Magdalena Hertel z BTL Polska, dystrybutora bieżni antygrawitacyjnej Alter-G.

 

Wymienione wyżej produkty i urządzenia to tylko część efektów badań NASA. Gdyby nie konieczność wynalazków na rzecz eksploracji przestrzeni kosmicznej, ludzie nie korzystaliby na co dzień z wielu udogodnień. Kosmiczne technologie towarzyszą ludziom w wielu dziedzinach życia. Rewolucjonizują, ułatwiają i poprawiają jego jakość, a co najważniejsze, są już w zasięgu ręki każdego…Ziemianina.

 

 

Więcej informacji:

Biuro prasowe:
Ewelina Roguska
517 491 520
ewelina.roguska@corepr.pl

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Core PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »