Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Koziołek Matołek odwiedził Gubałówkę

Koziołek Matołek odwiedził Gubałówkę
Zobacz więcej zdjęć »
W długi sierpniowy weekend najpopularniejszy wśród koziołków - Koziołek Matołek odwiedził Gubałówkę i wziął udział w wielkim rodzinnym pikniku przygotowanym przez firmę PKL, operatora kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę.

Ta stworzona w 1933 roku przez Kornela Makuszyńskiego postać – Koziołek Matołek – to bohater wielu ekscytujących, ale czasami też niebezpiecznych przygód. Koziołek Matołek niezłomnie wędruje, by dotrzeć do Pacanowa. W ostatni weekend sierpniowy los sprawił, że znalazł się w Zakopanem i bawił się razem z dziećmi i ich rodzicami na wielkim festynie rodzinnym na szczycie Gubałówki, skąd rozciąga się panoramiczny widok na Tatry.

Tego dnia pogoda była wspaniała, frekwencja również. Na Gubałówkę przybyło wiele rodzin z dziećmi, a wszyscy uczestnicy doskonale bawili się, humory dopisywały. W trakcie imprezy rozegrano konkursy rodzinne, a ich celem było zdobycie jak największej liczby aktywności. Każda rodzina po wjeździe na Gubałówkę otrzymała kupon konkursowy wraz z informacją jak wygląda szlak Koziołka Matołka. Na każdy dzień przygotowano po 7 konkurencji, w których brali udział dorośli i dzieci. Pierwszych 100 zwycięzców, którzy okazali kupony wraz z pieczątkami potwierdzającymi prawidłowe wykonanie zadania nagrodzono tobołkami Koziołka Matołka. 

W sobotę 16 sierpnia podróżnicy wraz z Koziołkiem Matołkiem dotarli aż do Afryki, do krainy pełnej niebezpiecznych przygód. Na dzieci i ich opiekunów czekały gry i konkursy – oraz upominki i nagrody. Ci, którzy zwycięsko dotarli do mety otrzymali przygotowane  niespodzianki.  Po południu odbyły się również warsztaty nauki gry na bębnach oraz nauka tańca w rytmach afrykańskich, a potem koncert zespołu Hakuna Matata.

Kolejka liniowo-terenowa na Gubałówkę funkcjonuje od 1938 roku, została zmodernizowana w 2001 roku, dziś będąc najnowocześniejszą kolejką w Polsce. Przejazd na odcinku 1298 m przeszklonymi wagonikami trwa jedynie 3,5 minuty i daje przedsmak tego, co można podziwiać na szczycie góry. W ciągu godziny z kolejki może skorzystać nawet 2 tys. osób. Warto zawczasu kupić bilet w systemie przedsprzedaży online. W tym celu wystarczy wejść na stronę www.pkl.pl i postępować zgodnie z instrukcją.

Pierwszy komiks z przygodami Koziołka Matołka ukazał się w 1933 roku, jego autorem był Kornel Makuszyński, a postać Koziołka narysował znany polski rysownik Marian Walentynowicz. Makuszyński kochał Podhale, już w latach 20. XX wieku niemal wszystkie letnie i zimowe wakacje spędzał w Zakopanem, mieszkał w willi „Opolanka”, dokąd na stałe przeprowadził się w listopadzie 1944 roku. Dziś w tym miejscu mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego, utworzone w 1966 roku. Zakopane doceniło Makuszyńskiego nadając mu w 1931 roku tytuł Honorowego Obywatela miasta. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kalitero

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »