Motoryzacja » Samochody
Kradną na śpiocha
Zobacz więcej zdjęć » |
Złodzieje przygotowują się do kradzieży samochodów nawet kilka tygodni, obserwując swoje ofiary, analizując ich tryb życia. Źródłem informacji mogą być dla nich osoby trzecie - pracownicy firm remontowych, monterzy i inni fachowcy - a nawet sami lokatorzy. Świadomie lub nieświadomie dostarczają przestępcom danych o zabezpieczeniach, alarmach i wartościowych przedmiotach, które posiadają domownicy, a także informacji o tym, kiedy potencjalne ofiary włamania wracają z pracy czy też szkoły, w jakich pomieszczeniach mieszczą się ich sypialnie czy o której godzinie zwykle chodzą spać.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Po zdobyciu wiedzy na temat obserwowanej rodziny, złodzieje przystępują do działania. Okradają domy najczęściej między godziną 2 a 5 w nocy, ponieważ wtedy sen jest najmocniejszy. Sprawcy włamują się do domów najczęściej po wyważeniu lub nawierceniu drzwi i okien balkonowych. Metoda „na śpiocha” jest ryzykowna, ale najbardziej opłacalna. Złodzieje samochodów wybierają zazwyczaj te rodziny, które posiadają drogie auta. Ich celem jest kradzież samochodu razem
z kluczykami i dokumentami.
Metoda na śpiocha jest popularna wśród tzw. „złodziejskiej elity”. Włamywacze oprócz tego, że dokonują szczegółowej analizy posesji, zaopatrzeni są także w zdobycze nowych technologii: urządzenia elektroniczne służące do niefabrycznego uruchomiania pojazdów, zagłuszarki sygnału GPS/GSM oraz skanery służące do nasłuchiwania częstotliwości policyjnych: „Złodzieje wiedzą, że usługi lokalizacji są coraz bardziej popularne i starają się wyeliminować ryzyko namierzenia za ich pośrednictwem. Między innymi dlatego powszechnie używają zagłuszarek sygnałów GPS/GSM, na których opiera się większość systemów monitoringu” – mówi Mirosław Marianowski, security manager w firmie Gannet Guard Systems.
Czy da się zatem ustrzec przed kradzieżą? Szanse są marne, ale można zadbać o swoje bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko utraty mienia. Systemy antykradzieżowe to w dzisiejszych czasach niewystarczająca ochrona. Warto rozważyć zastosowanie zaawansowanych rozwiązań opartych na technologii radiowej, odpornej na działanie zagłuszarek. Takie rozwiązania są najskuteczniejsze, nawet według specjalistów z policyjnych komórek zajmujących się zwalczaniem przestępczości samochodowej. „Pamiętam przypadek, gdy w wyniku metody „na śpiocha” posesję opuściły dwa samochody klasy premium. Ten, który miał zamontowany nasz system GanTrack, został szybko zlokalizowany i zwrócony właścicielowi” – mówi Mirosław Marianowski.
Samochody zaopatrzone w system radiowy są namierzane z dokładnością do kilku centymetrów
i odzyskiwane. Te, które nie posiadają zabezpieczeń, stanowią łatwą zdobycz dla złodziei i najczęściej albo rozbierane są na części (w efekcie czego ślad po nich się urywa), albo trafiają za wschodnią granicę.
Nadesłał:
ASCG PR
|
Komentarze (0)