Dom » Ogrody
Królewskie parki i ogrody
Zobacz więcej zdjęć » |
Najpiękniejszym przykładem ogrodów królewskich są, zachowane i pielęgnowane do dziś ogrody przy praskich Hradczanach. Ten czeski zamek królewski, położony tuż nad Wełtawą, otoczony jest morzem kwitnących róż i kwitnących krzewów.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Projektowanie ogrodów ówcześnie wiązało się z wielkimi inwestycjami i dużym nakładem pracy. Jednakże były one głównym elementem, który wpływał na wygląd całego zamku a więc wpływał na jego renomę. Hradczańskie ogrody są bardzo rozbudowane - kolejni władcy bowiem udoskonalali je i wprowadzali nowe elementy architektoniczne. Najbardziej znaną, spośród wielu fontann jest tu fontanna śpiewająca. Zaprojektował ją Włoch Francesco Terezi. Woda, która niemal „sypie się" z fontanny, uderzając o bruk wydaje wyjątkowe dźwięki, które przypominają muzykę.
Zakładanie ogrodów zawsze wiązało się ze sprowadzaniem roślinności z dalekich krajów. Sztuka ogrodnicza była wówczas szeroko rozwijana. Krzyżowano ze sobą rozmaite odmiany kwiatów i krzewów. Dużą popularnością cieszyły się przede wszystkim róże, które uważano za kwiaty szlachetne i piękne. Na terenie ogrodów zamkowych w Pradze znajdują się takie ciekawe elementy jak budynek służący do gry w piłkę czy letni pawilon zwany Belwederem.
Przykładem na projektowanie ogrodów są Łazienki Królewskie. Ogrody projekt tego typu powstawały na cześć Królowych i księżnych. Miały być miejscami letnich spacerów i oczywiście pełniły również funkcję reprezentacyjną. Warszawskie Łazienki również powstały w wieku osiemnastym. Inicjatorem i sponsorem był król Stanisław August Poniatowski. Łazienki oprócz roślinności znane są z wielu elementów architektonicznych takich jak Biały Domek, Pałac Myślewicki, Wodozbiór czy Teatr na Wyspie.
Ogrody królewskie do dziś cieszą się wielką popularnością i są głównym celem turystycznych wycieczek.
Nadesłał:
JoannaK
|
Komentarze (0)