Rozrywka i wypoczynek » Przyroda
Kryniczanie chcą edukacji ekologicznej
Zobacz więcej zdjęć » |
Mieszkańcy Krynicy, odpowiadając na pytania sondażu uznali, że edukacja ekologiczna jest potrzebna od najmłodszych lat. Przyzwyczajanie dzieci do segregacji odpadów, wyrobiłoby w nich nawyk dbania o środowisko. Ciekawą i efektywną formą edukacji, według ankietowanych, są także happeningi organizowane w ramach większych akcji promujących troskę o naturę.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zdecydowana większość kryniczan (ponad 90 %) interesuje się sytuacją ekologiczną w swoim miejscu zamieszkania i mówi, że wystarczająco dba o środowisko naturalne. 84% ankietowanych segreguje odpady, a ponad połowa z nich deklaruje, że robi to zawsze. Większość mieszkańców Krynicy-Zdroju segreguje odpady od momentu, w którym na terenie miasta ustawiono specjalne pojemniki na poszczególne odpady opakowaniowe.
Oczekiwania kryniczan spełnił realizowany przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA projekt „W Trosce o Naturę". W ramach niego, od 13 lipca prowadzona była na terenie gminy akcja ekologiczna „...z natury segreguję!". Udział w niej brały dzieci z całej okolicy. Zajęcia prowadzone były w świetlicach środowiskowych, ośrodkach kolonijnych i wypoczynkowych na terenie całej gminy.
Finał akcji odbył się 24 lipca b.r. na krynickiej scenie na Deptaku przy Pijalni Głównej. Imprezę otworzył wiceburmistrz gminy Krynica-Zdrój - Dariusz Reśko oraz prezes PSR - Krzysztof Kawczyński. Po uroczystym otwarciu nastąpiła prezentacja świetlic środowiskowych biorących udział w akcji. Dzieci zaprezentowały różne inscenizacje o tematyce ekologicznej m.in. eko-ślub, występ poświęcony „matce naturze", piosenki i wiersze. Dzieci prezentowały także specjalne transparenty promujące segregację oraz ochronę przyrody. Występom przyglądała się liczna publiczność, przechodzący Deptakiem turyści, mieszkańcy Krynicy i dzieci biorące udział w akcji.
Prezentacje placówek były przeplatane konkursami, grami i zabawami ruchowymi dla wszystkich dzieci. Ogłoszono także wyróżnienia za prace plastyczne, techniczne i zaangażowanie uczestników oraz koordynatorów akcji z poszczególnych placówek. Dzieciom, które brały udział w konkursach wręczono nagrody ufundowane przez organizatorów i partnera - spółkę Cechini Dystrybucja.
Ostatnim elementem finału było otwarcie punktu wymiany WTON-ów (żetonów W Trosce o Naturę), które dzieci otrzymały za prawidłowo posegregowane worki odpadów. Rekordzista zebrał ponad 30 worków plastikowych i szklanych butelek oraz makulatury za co mógł wybrać nagrodę spośród sprzętu elektronicznego (m.in. mp4, komórek, odtwarzaczy DVD), sportowego, gier i książek.
Organizatorem akcji „...z natury segreguję!" jest Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA, a jej partnerami w Krynicy byli: Urząd Miasta Krynica-Zdrój, spółka Cechini Dystrybucja, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów oraz operator komunalny firma Surpap. Program akcji jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Kolejne edycje akcji „...z natury segreguję!" odbędą się po wakacjach, najbliższa już na przełomie września i października w Kielcach.
Sondaż telefoniczny przeprowadzony został przez agencję Neuron Public Relations w lipcu 2009 r. Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA w ramach prowadzonej w Krynicy-Zdroju akcji „...z natury segreguję!" zlecił przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców miejscowości. Ankieta dotyczyła edukacji ekologicznej. Kryniczanie pytani byli m.in. o swój stosunek do ekologii, zainteresowanie tym tematem oraz działania na rzecz ochrony środowiska. W badaniu wzięło udział 50 losowo wybranych osób dostępnych pod krynickimi numerami, z którymi przeprowadzono ankietowy wywiad telefoniczny.
„W Trosce o Naturę" to kompleksowy projekt edukacji ekologicznej z zakresu selektywnej zbiórki i zagospodarowania odpadów opakowaniowych oraz poużytkowych prowadzony przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA. Obejmuje szkolenia dla przedsiębiorców, nauczycieli, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz innych zainteresowanych. Jego istotny element stanowi program „... z natury segreguję!", w ramach którego prowadzone są lokalne akcje edukacyjne w całej Polsce. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej informacji na www.wtrosceonature.com
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)