Kultura, sztuka » Kultura

Książki Chestertona jako audiobooki

Książki Chestertona jako audiobooki
Zobacz więcej zdjęć »
Wydawnictwo Aleksandria opublikowało trzy audiobooki z książkami angielskiego pisarza Gilberta K. Chestertona.

Wydawnictwo Aleksandria opublikowało trzy audiobooki z książkami angielskiego pisarza Gilberta K. Chestertona (1874-1936). Są to: „Kula i Krzyż”, „Przygody księdza Browna”„Człowiek, który był Czwartkiem”. Książki czyta Zbigniew Wróbel.

Chesterton, niezwykle popularny w Polsce przed wojną ze względu na sympatię do naszego kraju, był pisarzem, który przeszedł ewolucję religijną, od agnostycyzmu, przez anglikanizm po katolicyzm. Zagorzały konserwatysta, odrzucający socjalizm i kapitalizm, specjalizował się zarazem w grotesce i humorze absurdalnym, co jest widoczne również w jego utworach. Swoją przemianę religijną opisał w książce „Ortodoksja”. Co ciekawe, od 2006 r. w Kościele katolickim trwa jego proces beatyfikacyjny. 

Powieść „Kula i Krzyż” jest alegoryczną historią zaciekłego sporu pomiędzy ateistą a gorliwym katolikiem, który dżentelmeni ci postanawiają rozstrzygnąć honorowo za pomocą mieczy. Reakcja społeczeństwa i nieprzewidziane wypadki uniemożliwiają jednak przeprowadzenie walki. Wojujący Szkoci, zmuszeni do niespodziewanego przymierza, wyruszają więc w pouczającą podróż wypełnioną poważnymi i zawsze aktualnymi dysputami o istocie Boga i znaczeniu ateizmu, ale jest to też wyprawa pełna sensacyjnych wydarzeń i komicznych sytuacji, które zdarzają się wyłącznie Brytyjczykom… Czas trwania audiobooka 10 godz. 26 min.

„Przygody księdza Browna” to zbiór kilkunastu opowiadań, których bohaterem jest ksiądz Brown. Chesterton był jednym z pierwszych pisarz, który do literatury kryminalnej wprowadził postać duchownego-detektywa. Skromny ksiądz Brown nie tylko znajduje skradzione brylanty, demaskuje morderców, ale także pomaga tym, którzy tego chcą, nie bojąc się stawić czoła osobnikom niebezpiecznym. Dzięki analitycznemu umysłowi bohatera i logicznemu dochodzeniu do rozszyfrowania zagadki, możemy zobaczyć, jak rozwiązuje się sprawy kryminalne w starym, ale nietrącącym myszką, stylu. Czas nagrania 15 godz. 15 min.

Powieść „Człowiek, który był Czwartkiem” także należy do literatury detektywistycznej. Jednak bardziej dociekliwy słuchacz dostrzeże w prowokującej prozie Chestertona rozważania dotykające kwestii politycznych, religijnych i filozoficznych, tak przecież charakterystycznych dla tego pisarza. Czas nagrania 7 godz. 24 min.

Wszystkie trzy audiobooki ukazały się na płytach CD w formacie mp3.

SalonKulturalny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »