Dom » Wnętrza
Kuchnia przyjazna niepełnosprawnym
Zobacz więcej zdjęć » |
Czynności, które dla większości są rutyną, dla osób niepełnosprawnych mogą być wyzwaniem. To np. rozsunięcie dużych drzwi przesuwnych, sięgnięcie po ubranie, czy zwykłe przyrządzenie posiłku. Zauważają to producenci okuć meblowych i projektanci, którzy proponują funkcjonalne udogodnienia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przy minimum wysiłku
To m.in. okucia wspomagające otwieranie i zamykanie przejść między pomieszczeniami i frontów meblowych, takie jak systemy elektryczne do drzwi przesuwnych. Ich atutem jest bezszelestny ruch oraz to, że skrzydła poruszają się w określonym kierunku pod wpływem delikatnego pchnięcia. – Komfort korzystania z mebli znacznie poprawia już nawet wybór dobrych systemów szuflad, które powinny posiadać prowadnice ze wspomaganiem otwierania, cichym domykiem i pełnym wysuwem. Warto mieć też na uwadze zawiasy i klapy wspomagające otwieranie – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. Dbając o wyposażenie mebli w tego rodzaju rozwiązania, można znacząco podnieść komfort życia osób, których mobilność i zdolność wykonywania cięższych czynności są ograniczone.
Pełna automatyka
Jeszcze nowocześniejszym rozwiązaniem są windy meblowe. Te mogą być sterowane elektrycznie. W wyniku działania silnika mebel jest opuszczany do wysokości odpowiadającej wzrostowi człowieka, zapewniając wygodę sięgania. Istnieją również warianty powodujące, prócz opuszczenia, lekkie wysunięcie szafki do przodu. Dzięki czemu osoba poruszająca się na wózku może swobodnie sięgnąć po jej zawartość. Rozwiązanie to nadaje się nie tylko do kuchni, ale perfekcyjnie do niej pasuje z uwagi na to, że to podczas gotowania najczęściej sięgamy po wiele różnych przedmiotów. Takie nowoczesne udogodnienie docenią też osoby starsze oraz dzieci.
- Osobom mającym problem z poruszaniem, warto polecić też okucia wychylane równolegle – dodaje Jakub Malinowski. – Ich działanie polega na tym, że po otwarciu dolnej szafki mechanizm, na którym przykładowo znajduje się ciężki kuchenny sprzęt, jest wysuwany do poziomu blatu. Automatyczna blokada zabezpiecza przed samoczynnym opadaniem, a odblokowanie mechanizmu umożliwia schowanie takiej półki do wnętrza mebla.
Długa lista pomysłów
Ciekawym rozwiązaniem są też windy do blatów, najczęściej kuchennych. Urządzenia te regulują wysokość blatu meblowego tak, by korzystanie z niego było komfortowe także w pozycji siedzącej. Akcesoriów zwiększających wygodę osób niepełnosprawnych jest dużo więcej - to m.in. wysuwane wieszaki, pantografy, czy chowane kosze na buty i odzież w garderobach. Komfort życia znacznie zwiększają nawet czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło w pomieszczeniach i w meblach. Aranżując wnętrze warto znać narzędzia, które pozwalają żyć wygodnie wszystkim domownikom.
Nadesłał:
PREXPERT
|
Komentarze (0)