Kultura, sztuka » Kultura
„Kultura na Migi” – wykorzystanie nowoczesnych technologii w poszerzaniu dostępu do dóbr kultury
Zobacz więcej zdjęć » |
Microsoft Devices przygotował na potrzeby II Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier aplikację mobilną dla osób Głuchych - „Kultura na Migi”. Aplikacja przedstawi w języku migowym wystawę „Maria Bartuszová. Formy przejściowe" oraz wybrane prace z Kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Aplikacja pomoże zwiedzić oraz przedstawi wybrane prace z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt powstał we współpracy z Fundacją Kultury Bez Barier oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nowe technologie z założenia mają pomagać w codziennym życiu. Misją firmy Microsoft jest przełamywanie barier i cieszymy się, że aplikacja „Kultura na Migi” może stać się pomostem między kulturą a osobami głuchymi – podkreśla Piotr Szymanek z Microsoft Devices.
„Kultura na Migi” to interaktywny, wykorzystujący język migowy przewodnik po muzeum. Aplikacja jest dostępna do pobrania bezpłatnie na smartfony Lumia z systemem operacyjnym Windows Phone 8 oraz Windows Phone 8.1 w sklepie Windows Phone. Zwiedzający Muzeum będą mieli możliwość wypożyczenia urządzenia z zainstalowaną aplikacją. „Kultura na Migi” pozwoli zeskanować umieszczone przy eksponatach kody QR i przenieść zwiedzających do klipów wideo, na których znajdują się bogate opisy eksponatów w języku migowym.
Osoby głuche często nie znają dobrze języka polskiego. Dla nich polski jest językiem drugim, jeśli nie obcym, ich naturalnym językiem jest polski język migowy. Czytanie dłuższych tekstów napisanych po polsku jest dla znacznej grupy niesłyszących trudne, dlatego, jako fundacja, stale szukamy nowych rozwiązań mogących likwidować bariery, które na swej drodze napotykają osoby z niepełnosprawnością słuchu – wyjaśnia Anna Żórawska z Fundacji Kultury bez Barier.
Twórcy Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier stawiają sobie za cel ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do wydarzeń kulturalnych. Tegoroczna edycja to już druga odsłona tego wydarzenia. W czasie WTKBB odbywa się szereg działań w teatrach, galeriach sztuki i muzeach, które są skierowane do osób niepełnosprawnych.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest zawsze otwarte na nowe inicjatywy i wyzwania. Cieszę się, że jako pierwsi wykorzystujemy aplikację mobilną, by ułatwić Głuchym zwiedzanie wystawy. Misją Muzeum jest upowszechnianie kultury współczesnej, dlatego tak ważne jest udostępnianie jej wszystkim potencjalnie zainteresowanym – podsumowuje Marta Skowrońska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Wystawa „Maria Bartuszová. Formy przejściowe” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie potrwa od 25 września 2014 do 6 stycznia 2015 roku.
Nadesłał:
jan_hk
|
Komentarze (1)
Kultura na migi