Społeczeństwo » Społeczeństwo

Łączenie szpitali nie pogorszy jakości świadczeń

Łączenie szpitali nie pogorszy jakości świadczeń
Zobacz więcej zdjęć »
Przekształcenia szpitali nie wpływają na pogorszenie jakości świadczeń, a sprzyjają poprawie ich wyników finansowych – wskazywano podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Gdańsku (11 marca 2015 r.).

Na Pomorzu w spółki przekształcono już 11 szpitali marszałkowskich. – Przekształcenia pokazały, że były potrzebne, bo wyniki finansowe szpitali poprawiły się – mówiła Hanna Zych-Cisoń, członek zarządu województwa pomorskiego podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Gdańsku. Potwierdziła jednocześnie, że urząd marszałkowski rozważa przekształcenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W Regionalnym Spotkaniu Menedżerów Ochrony Zdrowia w Gdańsku udział wzięło ponad 170 osób, wśród nich dyrektorzy największych szpitali w woj. pomorskim, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, władz samorządowych, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, a także eksperci rynku medycznego.

Jak zaznaczyła wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, samorząd wojewódzki przygotowuje szpitale do kontraktacji świadczeń. Elementem tych przygotowań jest łączenie szpitali, a w ich ramach także oddziałów tej samej specjalności, tak aby nie konkurowały ze sobą, ale dysponowały większym potencjałem. Taki był m.in. cel połączenia Szpitala Morskiego w Gdyni-Redłowie ze śródmiejskim Szpitalem Św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Po fuzji obie jednostki tworzą Szpitale Wojewódzkie w Gdyni.

Wicemarszałek przyznała, że decyzja o przeniesieniu kardiologii ze Szpitala Morskiego do szpitala Św. Wincentego wzbudza kontrowersje, jednak jej zdaniem jest dobrze uzasadniona. W pierwszym ze szpitali działa oddział kardiologii nieinwazyjnej, natomiast w drugim istnieje kardiologia inwazyjna i nieinwazyjna. – Połączenie tych oddziałów zwiększy możliwości udzielania specjalistycznych świadczeń, nie doprowadzi do likwidacji ani jednego łóżka – zapewniała Hanna Zych-Cisoń.

Przekonany do takiej koncepcji jest Janusz Boniecki, prezes Szpitali Wojewódzkich w Gdyni, gdyż – jak zaznacza – połączenie oddziałów przyniesie oszczędności. – W przypadku kardiologii będzie to oszczędność przynajmniej 1,5 mln zł w skali roku, przy jednoczesnym poprawieniu jakości świadczeń – zapewniał.

Podczas dyskusji dotyczącej pierwszych wniosków płynących z wdrażania pakietu onkologicznego w woj. pomorskim prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przekonywał, że pakiet jest przejawem nadregulacji w prawie. Przywołał przy tym opublikowany w lutym raport Komisji Europejskiej, który bardzo dobrze ocenia postęp w wielu sferach życia uzyskany przez Polskę, sygnalizując jednak regres tempa zmian wynikający właśnie m.in. z nadmiernej regulacji prawa.

– Umieszczanie w akcie prawnym o randze ustawy zapisów jak ma wyglądać konsylium lekarskie czy jak długo chory ma czekać w kolejce jest nieporozumieniem. Takie kwestie można rozstrzygać na poziomie umowy NFZ ze świadczeniodawcą – stwierdził profesor, odnosząc się do celowości wprowadzania pakietu. Ocenił, że pakiet wymaga resetu i "powinno w nim pozostać 5 proc. zapisów".

Jak zauważyła Małgorzata Paszkowicz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Pomorze jest tym regionem w kraju, w którym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej wydają wyjątkowo dużo kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). – W tym zakresie już realizujemy pakiet onkologiczny zgodnie z zamierzeniami ustawy. Do 10 marca wydano pacjentom prawie 3 tys. kart DiLO, z czego ponad 60 proc. w POZ, podczas gdy w kraju większość kart jest wystawiania na etapie lecznictwa szpitalnego – mówiła dyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ.

Dyrektor Paszkowicz podała, że w styczniu pacjentów leczonych w ramach pakietu było znacznie mniej niż tych leczonych poza tzw. szybką ścieżką. Taka sytuacja wymagała wprowadzenia pilnych zmian w założonym wcześniej finansowaniu. – Na sygnały płynące ze szpitali zareagowaliśmy najszybciej jak się dało, dokonując po pierwszym miesiącu przesunięć i zwiększając finansowanie świadczeń realizowanych poza pakietem – wyjaśniła dyrektor.

Część dyskusji podczas konferencji dotyczyła pogłębiającego się braku pielęgniarek i położnych. Jak podała Anna Wonaszek, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, w 2014 r. w woj. pomorskim wpisano do rejestru 50 pielęgniarek. W tym samym jednak czasie w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych wydano 100 zaświadczeń osobom wyjeżdżającym do pracy za granicą; na emerytury odeszło 178 pielęgniarek i położnych. – Zatem liczba pielęgniarek trafiających do naszego systemu ochrony zdrowia jest mniejsza niż liczba odchodzących z niego – konkludowała przewodnicząca ORPiP.

Zdaniem Anny Wonaszek zasadniczym powodem widocznych już braków kadrowych na oddziałach szpitalnych jest coraz mniejsza atrakcyjność zawodu pielęgniarki i położnej wynikająca m.in. z niskich zarobków. – Ministerstwo Zdrowia nie chce zająć się systemowym uregulowaniem zasad wynagradzania pielęgniarek i przerzuca problemy z tym związane na prezesów i dyrektorów szpitali – stwierdziła przewodnicząca ORPiP w Gdańsku.

Konferencja Regionalne Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia w Gdańsku była kolejną w ósmej już edycji cyklu corocznych regionalnych debat poświęconych organizacji i finansowaniu opieki zdrowotnej w wybranych województwach, organizowanych przez wydawcę i redakcję miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia.

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl, serwis gieldarolna.pl.

Posiada 100 procent udziałów w spółkach Publikator i Publiaktor.pl, wydających tytuły takie jak: Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, 100% Wnętrza, Meble Plus, Łazienka oraz dobrzemieszkaj.pl.

W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.

 

Dodatkowe informacje:

Marta Stach, Imago Public Relations

T. 32 608 29 85, M. 609 808 119

m.stach@imagopr.pl

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ImagoPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »