Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Lampy LED do roślin - co dają?

Lampy LED do roślin - co dają?
Zobacz więcej zdjęć »
Doświetlanie roślin wysokiej jakości lampami LED wspomaga kwitnienie oraz wzmaga ich poprawny i naturalny rozwój. W zależności od konkretnego gatunku oraz etapu ich rozwoju stosuje się światło w różnych kolorach. Co tak naprawdę daje stosowanie takich lamp? Wyjaśniamy.


​Gdzie używa się lamp LED w hodowli roślin?

Lampy LED do roślin używa się najczęściej w warunkach w których są one izolowane od światła słonecznego. Najczęściej są to szklarnie, zarówno te znajdujące się na zewnątrz, jak i te stworzone w pomieszczeniach. Lampy LED znajdują zastosowanie także w niewielkich boksach w których przechowuje się sadzonki w trakcie zimy. Nieco rzadziej używa się je na otwartych przestrzeniach. W takim przypadku zwykle pełnią funkcję ochroną dla delikatnych gatunków roślin. Chronią przed działalnością owadów i innych szkodników.


Lampy LED to obecnie najbardziej rozpowszechniony sposób doświetlania zarówno roślin domowych, jak i tych w uprawach przemysłowych. Ich ogromną zaletą jest niewielkie zużycie prądu do ilości wytwarzanego światła. Posiadają także swobodnie regulowaną moc świecenia, co ułatwia wdrożenie zarówno do małych, jak i dużych plantacji.​Co dają poszczególne kolory lamp LED w hodowli roślin?

Praktycznie wszystkie rośliny zielone potrzebują odpowiedniej ilości światła do procesu fotosyntezy. W zależności od konkretnego gatunku oraz etapu rozwoju stosuje się inną jego barwę. Niebieski kolor lamp LED wydatnie działa na dobrze rozwinięte i wysokie rośliny liściaste. Wpływa na wydłużanie się ich łodyg oraz sprawia, że następuje rozrost liści oraz poprawia się ich grubość. Efektywnie pobudza roślinę do wcześniejszego kwitnienia.

Czerwone światło w lampach LED jest jednym z najczęściej stosowanych barw w systemach szklarniowych. Używa się go głównie do kwiatów ozdobnych w okresie ich kwitnienia. Regularne stosowanie lamp w barwie czerwonej wpływa także na zwiększone wytwarzanie nasion.

W szklarniach praktycznie nie stosuje się lamp LED ze spektrum światła białego. W rzadkich sytuacjach używa się barwy ultrafioletowej, która chroni roślinę przed szkodnikami i ułatwia codzienne prace pielęgnacyjne. Natomiast podczerwień w większości przypadków stanowi jedynie uzupełnienie kuracji prowadzonej lampą ze światłem czerwonym. Zwykle stosowana tylko i wyłącznie w przypadku bardzo wymagających upraw. Natomiast zieleń jest prawie całkowicie odbijana przez roślinę zieloną, więc działa na nią w neutralny sposób. Najczęściej ta barwa służy hodowcom do doświetlania okazów w trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »