Rozrywka i wypoczynek » Przyroda
Lampy LED do roślin - co dają?
Zobacz więcej zdjęć » |
Gdzie używa się lamp LED w hodowli roślin?
Lampy LED do roślin używa się najczęściej w warunkach w których są one izolowane od światła słonecznego. Najczęściej są to szklarnie, zarówno te znajdujące się na zewnątrz, jak i te stworzone w pomieszczeniach. Lampy LED znajdują zastosowanie także w niewielkich boksach w których przechowuje się sadzonki w trakcie zimy. Nieco rzadziej używa się je na otwartych przestrzeniach. W takim przypadku zwykle pełnią funkcję ochroną dla delikatnych gatunków roślin. Chronią przed działalnością owadów i innych szkodników.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Lampy LED to obecnie najbardziej rozpowszechniony sposób doświetlania zarówno roślin domowych, jak i tych w uprawach przemysłowych. Ich ogromną zaletą jest niewielkie zużycie prądu do ilości wytwarzanego światła. Posiadają także swobodnie regulowaną moc świecenia, co ułatwia wdrożenie zarówno do małych, jak i dużych plantacji.
Co dają poszczególne kolory lamp LED w hodowli roślin?
Praktycznie wszystkie rośliny zielone potrzebują odpowiedniej ilości światła do procesu fotosyntezy. W zależności od konkretnego gatunku oraz etapu rozwoju stosuje się inną jego barwę. Niebieski kolor lamp LED wydatnie działa na dobrze rozwinięte i wysokie rośliny liściaste. Wpływa na wydłużanie się ich łodyg oraz sprawia, że następuje rozrost liści oraz poprawia się ich grubość. Efektywnie pobudza roślinę do wcześniejszego kwitnienia.
Czerwone światło w lampach LED jest jednym z najczęściej stosowanych barw w systemach szklarniowych. Używa się go głównie do kwiatów ozdobnych w okresie ich kwitnienia. Regularne stosowanie lamp w barwie czerwonej wpływa także na zwiększone wytwarzanie nasion.
W szklarniach praktycznie nie stosuje się lamp LED ze spektrum światła białego. W rzadkich sytuacjach używa się barwy ultrafioletowej, która chroni roślinę przed szkodnikami i ułatwia codzienne prace pielęgnacyjne. Natomiast podczerwień w większości przypadków stanowi jedynie uzupełnienie kuracji prowadzonej lampą ze światłem czerwonym. Zwykle stosowana tylko i wyłącznie w przypadku bardzo wymagających upraw. Natomiast zieleń jest prawie całkowicie odbijana przez roślinę zieloną, więc działa na nią w neutralny sposób. Najczęściej ta barwa służy hodowcom do doświetlania okazów w trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)