Moda » Odzież

Lato – czas zakupów i wypoczynku

Lato – czas zakupów i wypoczynku
Zobacz więcej zdjęć »
Lato w pełni zatem wielu z nas wypoczywa lub właśnie planuje upragniony urlop. Wyjazd na kilka dni, a czasem i tygodni wymaga odpowiedniego przygotowania, które najczęściej oznacza zakupy.

Gdzie planujemy spędzić wakacje i co najczęściej kupujemy przed wyjazdem? Preferujemy sklepy stacjonarne czy internetowe? Czy w okresie letnim wydajemy więcej? Na te oraz inne pytania odpowiada raport przygotowany przez Grupę Okazje[1].

Zakup nowej garderoby, częstsze wyjścia na miasto, festiwale, a także wakacyjne wyjazdy – wydaje się, że lato to okres, kiedy wydajemy znacznie więcej. Jak jest faktycznie? Na co i ile wydajemy latem? Gdzie spędzamy wakacje? Eksperci z Grupy Okazje już to wiedzą.

Letnie zakupy

Wakacyjny wyjazd to doskonały pretekst do kupienia kilku nowych rzeczy. Po co najczęściej wybieramy się do sklepów latem? Zdecydowanie po nowe ubrania – takiej odpowiedzi udzieliło 78% pań oraz 50% panów. Ponad połowa kobiet (76%) oraz prawie połowa mężczyzn (49%) potrzebuje także nowych, letnich butów. Przed urlopem inwestujemy także w okulary przeciwsłoneczne (50% kobiet oraz 28% mężczyzn) oraz strój kąpielowy (40% pań oraz 21% panów). Wśród męskiej grupy popularne jest również nabywanie nowych ubrań sportowych (37%), a wśród żeńskiej kosmetyków (38%).

Online czy offline?

Badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje pokazało, że letnie rzeczy kupujemy zarówno przez Internet, jak i w sklepach stacjonarnych. Korzystanie z obydwu możliwości jedocześnie wskazało bowiem 43% badanych. Co ciekawe już 16% z nas kupuje wyłącznie przez Internet. Zakupy w sieci są bardziej popularne wśród młodszej grupy wiekowej – wybiera je 24% badanych w wieku 18 – 35 lat. Z kolei osoby nieco starsze częściej preferują łączenie zakupów online z offline (47%).

Nie więcej niż 500 zł

Ponad połowa ankietowanych (57%) na wakacyjne zakupy nie planuje budżetu przewyższającego 500 zł. Grupa osób, która zamierza wydać na ten cel nawet 1000 zł to 10% respondentów, a osoby, które przeznaczą na letnie wydatki nawet 2000 zł to jedynie 3% badanych. Nie wszyscy jednak planują swój budżet – nie wyznacza go sobie 16% ankietowanych. Co ciekawe okazuje się, że bardziej rozrzutni są mężczyźni oraz osoby młodsze 18-35 lat.

Okres wakacyjny to z pewnością nie najlepszy czas na oszczędzanie. Takiego zdania są również respondenci, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Grupy Okazje. Tylko 3% z nich uważa bowiem, że w tym czasie wydaje mniej w porównaniu z innymi miesiącami. Z kolei 40% jest zdania, że wakacje generują większe niż zazwyczaj koszty. Najwięcej, bo 41% badanych nie widzi z kolei różnicy pomiędzy lipcem i sierpniem, a resztą roku jeżeli chodzi o wydatki.

Wakacje nad morzem

Morze już od wielu lat pozostaje ulubioną, wakacyjną destynacją wielu z nas. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Grupy Okazje również wskazało je najwięcej ankietowanych (24%). Wśród odpowiedzi widać jednak dość duże rozproszenie urlopowych planów. W góry planuje wyjechać 19% badanych, odwiedzić polskie miejscowości turystyczne 15%, udać się za granicę 14%, a na Mazury 6%. Dosyć spora grupa osób, bo 11% respondentów zamierza z kolei pozostać w mieście. Nie wszyscy jednak będą wypoczywać – na wakacyjny urlop nie wyjedzie 19% badanych.

Wakacje najczęściej spędzamy z partnerką/em (73%) oraz z dziećmi (53%). Zdarza się również, że wyjeżdżamy ze znajomymi (21%). Dosyć rzadko wypoczywamy z rodzicami czy teściami (9%) lub z rodzeństwem (7%). Niewielu z nas lubi również spędzać wakacje samemu (5%).

Nie dłużej niż 2 tygodnie

Nasze urlopy trwają najczęściej 1 (34%) lub 2 tygodnie (34%). Tyle czasu wypoczywa 68% ankietowanych. Na 3 tygodniowy lub dłuższy urlop wybiera się jednak wcale nie tak mało z nas, bo 14% respondentów. Na nie więcej niż 5 dni wyjedzie z kolei 8% badanych.

A za ile?

Badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje pokazało, że nie najlepiej rozporządzamy pieniędzmi, gdyż bardzo często nie planujemy swoich wydatków. Aż 23% ankietowanych nie zastanawia się nad budżetem, który chce przeznaczyć na wakacyjny wyjazd. Osoby, które wyznaczyły sobie konkretną kwotę na ten cel, w większości nie chcą wydać więcej niż 1000 zł (40%). Duża grupa ankietowanych (20%) jest w stanie wygospodarować na wakacyjny wyjazd nawet 4000 zł. Z kolei 12% respondentów nawet 6000 zł.

Wakacje to czas, w którym wielu z nas wydaje więcej niż w pozostałych miesiącach. Tygodniowy lub dwutygodniowy urlop z rodziną generuje bowiem spore koszty. Mimo to większość z nas nie rezygnuje z wypoczynku. W końcu każdemu jest on potrzebny.[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI - przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 15.04.2016 – 17.04.2016 r.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »